Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 19.11.2023
Grădiniţa cu P.P. Mihailesti
Educatoare: Fierascu Gina Andreea
Grupa: Mijlocie ,,Mininii”
Tema: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Proiect: „Toamnă, toamnă harnică”
Subtema:”Morcovul”
Domeniul de activitate: Domeniul Știinţă – Cunoaşterea mediului
Tema activităţii: „Morcovul”
Mijloc de realizare: observare
Tipul de activitate: dobândire de cunoştinţe
Formă de realizare: frontal
Scopul:
*Îmbogățirea cunoștințelor copiilor cu privire la caracteristicile legumei de toamnă – morcovul.
Obiective operaţionale:
* să recunoască morcovul dintre mai multe legume și să îl denumească;
* să denumească și să descrie părțile componente ale legume observate;
* să sesizeze și să exerseze posibilitățile sale de cunoaștere prin: văz, pipăit, miros, gust.
* să exemplifice importanța legume în alimentație;
* să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentație al morcovului.
* să manifeste interes pentru activitate.
Strategii didactice:
 Metode si procedee didactice: observația, explicația, exercițiul, demonstrația, conversația,
învățarea prin descoperire, problematizarea.
 Mijloace didactice: morcov, zâna toamna, steluțe.
 Forme de organizarea activității: frontal, individual.
 Locul desfăşurării: sala de grupă
Bibliografie:
1. Borțeanu, S., Brănișteanu, R., Breben, S., Fulga, M., Grama, F., Haiden, R., Ignat, E., Mânzu, L.,
Necula, G., Nicolae, I., Popescu, C., Răileanu, D. (2009), Curriculum pentru învățământul preșcolar,
București;
2. Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., (2014). Piramida cunoașterii, Pitești: Editura Diamant.
3. Cunoştinţe despre natură şi om în grădiniţa de copii, Editura Didactica şi pedagogică, 2010.
4. Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 ani la 6/7 ani, 2012

SCENARIUL ACTIVITĂŢII:

Nr. Evenimentul didactic Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


crt didactice
1. Moment organizatoric Pentru buna desfăşurare a Inspecţia vizuală
activităţii se vor avea în vedere frontală
următoarele:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului în
semicerc;
-pregătirea materialului didactic
necesar;
2. Captarea atenţiei Se prezintă copiilor sub forma Conversaţia Observarea
unei surprize, o planșa ce comportamentului
reprezintă imaginea unei grădini copiilor
cu legume și se poartă o scurtă
discuție cu aceștia:
-Ce observați pe această planșă?
(multe legume)
-Ce legume sunt? (roșii, vinete,
ardei, morcovi)
-Când se coc aceste legume?
-În ce anotimp? (toamna).
3. Reactualizarea cunoştinţelor şi Se solicită copiilor să răspundă Expunerea Observarea
anunţarea temei la întrebări care sistematizează Comporta-mentelor şi
cunoştinţele acumulate despre Explicaţia a răspunsurilor
anotimpul toamna: Conversația copiilor
- În ce anotimp ne aflăm?
- Care sunt lunile anotimpului
toamna?
- Cum ne îmbrăcăm în acest
anotimp?
- Ce legume de toamnă
cunoaştem?
„Astăzi, musafirului nostru, zâna
Toamna, ne-a adus un dar o
legumă, anume, un morcov, despre
care vrea să descoperim cât mai
multe lucruri. Este leguma ei
preferată, pentru că apare atunci
când și ea sosește pe la noi prin
țară, adică toamnă și ne încântă cu
gustul ei dar și cu sănătatea pe care
ne-o oferă prin vitaminele sale.“
4. Enunţarea scopului şi a Se poartă o discuţie referitoare la Conversatia Observarea
obiectivelor: legumele de toamnă, enunţându-se Explicaţia Comporta-mentelor şi
în acelaşi timp scopul şi Demonstraţia a răspunsurilor
obiectivele activităţii, precum şi copiilor
reguli de disciplină ce trebuie
respectate pe parcursul activităţii.
- Astăzi vom observa - Conversaţia
MORCOVUL. Explicaţia
Vom descoperi ce formă şi culoare Demonstraţia
are, cum se hrănesc plantele şi ce Exerciţiul
trebuie să facem pentru a îngriji
aceste legume.

5. Prezentarea materialului şi Fiecare copil va primi cate un Conversaţia Observarea


dirijarea învăţării. morcov. Comporta-mentelor şi
În prealabil se va face o analiză a a răspunsurilor
liberă morcovului: copiilor
- observarea componentelor:
radăcina, tulpina, frunze;
Se observă părțile componente ale
morcovului.
-Din ce părți este formată leguma
noastră ? (din rădăcină, tulpină,
frunze)
-Ce parte a morcovului o mănâncă
oamenii? (rădăcina)
-Unde găsim, unde crește această
rădăcină ? (în pământ)
-Pipăiți morcovul. Cum este el ?
(Este tare.)
Voi cere copiilor să muște din
morcovul spălat.
-Ce gust are ? (este dulceag).
Voi tăia morcovul.
-Priviți morcovul secționat. Cum
este acesta la interior ? Se
deosebește de exterior ?
(Morcovul seamănă foarte bine
atât la interior, cât și la exterior,
având aceeași textură și aceeași
culoare).
6. Asiguarea feedback-ului La sfârșitul activității copiii sunt Conversaţia Aprecieri stimulative
solicitaţi să realizeze un puzzle
pentru a demonstra ca au reţinut
părţile componente ale
morcovului.
7. Evaluarea Se fac aprecieri generale asupra Frontală
modului de comportare şi individuală
participare al copiilor pe parcursul
activităţii. Se vor acorda
stimulente fiecărui copil.

S-ar putea să vă placă și