Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

STUDENT: ȘERBAN MITAN MARINELA FLORENTINA


15.03.2024
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița „Ciupercuța”
GRUPA: Mijlocie
STUDENT: Șerban Mitan Marinela Florentina

TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”


TEMA PROIECTULUI: „Primăvară, bine ai venit!”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Flori colorate, frumos parfumate”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese ( ALA 1 )
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de deprinderi și priceperi
ARII DE STIMULARE:
● Joc de masă + Activitate practică„ Peisaj de primăvară” ( asamblare și lipire puzzle )
● Construcții: „Mașina Florăriei” (construcție lego )
● Bibliotecă:„ Conturare flori de primăvară”

DOMENII DE DEZVOLTARE:
A. Dezvoltarea fizică, a sănătății și a igienei personale;
B. Dezvoltarea socio-emoțională;
C. Capacități și atitudini de învățare

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A. 1. Motricitate fină în contexte de viață familiare;
B. 2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
C. 2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor ( persistență în activități )

COMPORTAMENTE VIZATE:
A. 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
A. 3.2 Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale;
B. 1.3. Inițiază/participă la interacțiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată;
B. 2.4. Exersează, cu sprijin, abilități negociere și de participare la luarea deciziilor;
C. 1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea situațiilor noi;
C. 2.1 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea capacității de rezolvare a unor sarcini de lucru prin stabilirea și consolidarea relațiilor de
intercomunicare și cooperare;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității copiii vor fi capabili:
O1: Să asambleze și să lipească într-o imagine corectă, elementele de puzzle în scopul obținerii unor imagini cu peisaje de
primăvară;
O2: Să construiască „Mașina Florăriei ” prin îmbinarea corectă a pieselor de lego;
O3: Să traseze conturul corect al florilor de primăvară;
O4: Să respecte reguli de comportare civilizată în diferite situații;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: jocul, munca în echipă, conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul, elemente de
problematizare;
MATERIALE DIDACTICE UTILIZATE: lego, puzzle, lipici, foaie de carton, creioane colorate, fișe de lucru;
FORME DE ORGANIZARE: pe grupe;

Biblibliografie:

1.) Curriculum pentru educație timpurie. (2019).

DURATA: 20-25 minute


EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGIILE EVALUAREA
DIDACTICE

1. Momentul Asigurarea condițiilor optime de Observarea


organizatoric desfășurare a activității: comportamentului copiilor
● Aerisirea sălii de grupă; Conversația
● Pregătirea materialelor
necesare celor trei centre;
● Intrarea organizată a copiilor în
sala de grupă;

2. Captarea atenției Se realizează prin prezentarea Conversația Frontală


centrelor de interes și prin invitația Explicația
adresată copiilor să le descopere și să
își ocupe locul la unul dintre ele

3. Anunțarea temei și a Se anunță tema lecției și obiectivele pe


obiectivelor înțelesul fiecăruia: Conversația
● Joc de masă + Abilitate Explicația Grupe
practică: „Peisaj de primăvară
(Puzzle: aranjare și lipire)
● Construcții: „Mașina Florăriei” Observația Frontală
( construcție cu piese lego )
● Bibliotecă: „ Trasare contur
Flori de primăvară Aprecieri verbale

4. Desfășurarea ● La centrul „CONSTRUCȚII” Observația Aprecieri verbale


propriu-zisă a preșcolarii au ca sarcină să Exercițiul
activității construiască o mașină pentru
Florărie. ( Primăvara a venit cu
atât de multe flori, încât florarii
nu mai fac față livrărilor și
trebuie să facă rost de cât mai
multe mașini. Rolul preșcolarilor
este acela de a ajuta florarii
construind mașini pentru
aceștia, astfel încât florile
primăverii să ajungă la toate
mamele și bunicile) ;

● La centrul „JOC DE MASĂ+


activitate Practică” preșcolarii
au ca sarcină de lucru să
asambleze și să lipească un Explicația Grupe
peisaj de primăvară, Conversația Frontală
folosindu-se de piesele de Piese de puzzle, carton
puzzle și cartonul oferit de alb, lipici
educatoare; Vor realiza această
activitate pe grupe formate din
2 copii;

● La centrul „BIBLIOTECĂ” vor Fișe de lucru, creioane Individuală


trasa conturul florilor de colorate; Frontală
primăvară; Observația
Explicația
Fiecare grup merge la locul ales,
analizează materialele, discută,
formulează idei despre locul ales și Capacitatea de a parcurge
sarcinile pe care le au de rezolvat, pe sarcinile date
baza materialului existent, colaborând
în realizarea lor;
În timpul lucrului copiii sunt stimulați să
coopereze urmărindu-se realizarea
sarcinilor;
Se va interveni cu mici explicații dacă
ei vor solicita ajutorul;

5. Evaluarea activității La finalul activităților liber alese,


copiii vor trece pe la fiecare centru
în parte și vor aprecia propriile
realizări, dar și pe cele ale colegilor. Conversația Individuală
Copiii își prezintă rezultatele muncii
pe rând, prezentarea fiind făcută de
fiecare grup în parte; Frontală
Educatoarea evidențiază eforturile
făcute, stimulându-i verbal și prin
aplauze.

6. Încheierea activității Educatoarea face aprecieri asupra Conversația Individuală


modului de lucru al copiilor,;
Se vor evidenția progresele Frontală
înregistrate, stimulându-i pe copii
verbal și prin aplauze, luând în
considerare colaborarea cu ceilalți,
îndemânarea și creativitatea în
îndeplinirea sarcinilor;

S-ar putea să vă placă și