Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Prof. înv. primar: Man Daniela Dorina


Școala Gimnazială ,,Romul Ladea” Oravița
Clasa: a II - a A
Data: 25.03. 2024
Ora: 1000 – 10 50
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: Călătorim prin Țara Copilăriei

Subiectul: Felicitarea
Forma de realizare: activitate integrată, prin intermediul unor conţinuturi specifice disciplinelor:
Comunicare în limba română (C.L.R).
Muzică și mișcare (M.M.)
Arte vizuale şi abilităţi practice (A.V.A.P.)
Matematică și explorarea mediului (M.E.M.)
Tipul lecție: însuşire de noi cunoştinţe
Durata: 1 oră
Competențe specifice:
 Comunicare în limba română
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare;
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază;

1
 Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv
 Arte vizuale şi abilităţi practice
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
 Matematică și explorarea mediului
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate
Obiective operaționale:
O1: să calculeze înmulțiri și împărțiri în concentrul 0-100;
O2: să identifice elementele componente ale unei felicitări ;
O3: să confecţioneze o felicitare , utilizând materiale şi tehnici de lucru specifice disciplinei Arte vizuale şi abilităţi practice;
O4: să intoneze un cântecel despre elementele componente ale unei felicitări;
O5: să utilizeze laptopul , în sprijinul învăţării - daca timpul permite;
Elemente de strategie didactică
a) Metode și procedee: conversația, explicația, observarea, exercițiul, jocul didactic, învățarea prin descoperire,
b) Mijloace de învățământ: fișe de lucru, postere, imagini decupate, jetoane – recompensă, lipici, laptop, felicitări diverse, cartoane colorate,
lipici, felicitări de diverse feluri, videoproiector, telefon
c) Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe, activitate în perechi, activitate individuală.

Bibliografie:
Programa școlară, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II a, București, 2013;
Şerdean, I., (1982), Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
M. Mihăescu, Şt. Pacearcă, Aniţa Dulman, Crenguţa Alexe, Otilia Brebenel, 2014, „Comunicare în limba română”- manual pt cls a II- a, Buc.,
Ed. Intuitext
Mihăescu, M. şi colab., (2010), Metode activ-participative aplicate în învăţământul primar, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti

2
Timp Strategii didactice
Secvențele Ob. Evaluare
şcolar Conținutul științific al învățării Metode și Material Forme de
lecției op. formativă
alocat procedee didactic organizare
2 min.  Elevii își pregătesc caietele necesare orei de comunicare în conversația caiete activitate observarea
1. Moment
limba română, plic cu frontală sistematică
organizatoric
materiale
5 min.  Joc didactic ,,Puișorii ...cu surprize”
- elevii extrag câte o capsulă - puișor cu câte o surpriză - o înmulțire Jocul Puișor- activitate observarea
3. Captarea O1 sau împărțire didactic capsulă frontală sistematică
atenției - fiecare copil va scrie pe fișa surpriză rezultatul exercițiului și, în cu
funcție de rezultate, vor ordona piesele unui puzzle, al cărei mesaj surprize
este...o felicitare, trimisă de PUIȘORUL ȘCOLAR - mascota
clasei;
4. Anunţarea 3 min.  Anunţ elevii că vom învăţa să redactăm felicitări diverse;
temei şi a  Se scriu data şi titlul pe tablă şi în caiete: Felicitarea explicaţia felicitări- activitate observarea
obiectivelor tip frontală sistematică
 Se solicită elevilor să scoată din plicul primit la începutul orei
30 creionul cu datele despre felicitare; vor lipi creionul pe pagina caietului; conversația
min.  Se utilizează învăţarea prin descoperire - vor citi și vom analiza învăţarea Fișă activitate
felicitarea trimisă lor de mascota clasei, apoi vor citi pe rând prin creion frontală observarea
informațiile de pe creion și vom exemplifica, după care vor scrie pe descoperire sistematică
O2 caiet, în dreapta creionului, exemple de motive pentru care se poate caietele
5. Dirijarea trimite o felicitare, de formule de adresare sau de încheiere; de clasă
învăţării  Se poate observa că elevii au pe felicitarea - model doar partea
în care apare mesajul; pentru a viziona întreaga felicitare, le voi laptop
prezenta la videoproiector felicitarea electronică trimisă de mascota
clasei, prilej cu care vom completa informațiile din caiet cu tipurile de tablă,
felicitări - clasice și digitale; markere
 Se notează, în acest timp, și la tablă şi în caiete concluzia
învăţării prin descoperire:

3
Schiţa tablei: Felicitarea exerciţiul –
Felicitarea se scrie pentru a adresa urări sau gânduri bune copiere
rudelor, prietenilor sau unor persoane cunoscute în diverse ocazii. felicitări
Felicitarea are: model
a) un text scurt;
b) o formulă de încheiere
c) semnătură conversaţia activitate
 Se lipesc pe caiete felicitările primite. frontală
 Li se prezintă elevilor felicitările muzicale, apoi voi realiza și eu,
O2 cu ajutorul aplicației Chatterpix o felicitare muzicală - voi folosi telefon
felicitarea model, pe care ei o au lipită în caiete, dar și prima strofă din aprecieri
imnul clasei. explicaţia verbale
 Se propune realizarea unor felicitări cu urări pentru elevii clasei
O3 I - PITICII NĂZDRĂVANI - de la Liceul Tehnologic ,,Clisura
Dunării” coli
 Elevii vor folosi elementele felicitării - imagine, foi colorate, cartonate
bilețele cu elementele unei felicitări;
munca bilețele
 Se explică etapele realizării felicitării: independentă
- lipim imaginea cu pitici pe prima parte a felicitării; activitate
- recapitulăm elementele unei felicitări și lipim bilețelele individuală
corespunzătoare acestora pe partea interioară a felicitării; conversaţia - imagini
 Se realizează felicitarea; decupate

5 min.  Elevii scot din plicul primit la începutul orei fișa cu cântecul
6. Asigurarea despre elementele unei felicitări; citim versurile, încercuim cuvintele - Fișă cu
retenţiei şi a O4 cheie, apoi cântăm, folosind negativul piesei ,,Dacă vesel să trăiește”. jocul didactic cântec activitate evaluare
transferului O5  Dacă timpul permite se vor juca pe wordwall un joc despre frontală frontală
felicitări.

4
5 min.  Le voi trimite pe grupul de whatsApp aplicația prin care să
realizeze și ei o felicitare muzicală. caietul de activitate
7. Încheierea
activităţii
 Se fac aprecieri generale şi individuale privind participarea elevi explicaţia clasă frontală aprecieri
lor la lecţie, implicarea lor în realizarea sarcinilor. verbale

5
6

S-ar putea să vă placă și