Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA : MIJLOCIE
EDUCATOARE: ARDELEAN ARABELA MIRELA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,, CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ ?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,FLUTURII VIN LA FLORI”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități liber alese
TIPUL ACTIVITĂȚII: - exersarea priceperilor și deprinderilor
TEMA ACTIVITAȚII:
 ,,Fluturasii vin la flori” - joc de mişcare
 ,,Samba florilor”- joc cu text și cânt
MIJLOC DE REALIZARE : - joc de mişcare/ joc cu text și cânt
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII
Valorificarea conduitei senzorio-motorii pentru orientarea mișcării
Activarea și manifestarea potențialului creativ

COMPORTAMETE VIZATE
Utilizarea simțurilor (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul) în interacțiunea cu mediul
apropiat
Dezvoltarea creativității prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative
SCOP: consolidarea deprinderilor de a urma regulile unui joc concomitent cu
crearea bunei dispoziții
OBIECTIVE
 Să respecte indicatiile jocului;
 Să execute mișcările sugerate de text respectând ritmul melodiei;
 Să parcurgă traseul respectând indicațiile educatoarei ;
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicaţia, exercitiul,
demonstraţia, jocul, explozia stelară.
 MATERIALE DIDACTICE: flutrașul Zizi, planșă, calculator, flori de
diferite culori (rosu, galben , albastru) cosulete, jetoane( soare, primavara,
gradina, flori) coronițe
 FORME DE ORGANIZARE: pe grupe, frontal

BIBLIOGRAFIE:
o “Curriculum pentru educaţie timpurie (de la naştere la 6 ani) ”, 2019.
o „Metodica activităților instructiv - educative în grădiniţa de copii”, (2009),
Editura Gheorghe Cârţu Alexandru, Craiova.
o Silvia, D., Daniela, Pâclea, Aurica, C. – Veniţi să ne jucăm, copii! -
Antologie de jocuri didactice

DESFĂȘURAREA ACTIVITAȚII

EVENI- CONTINUTUL STINTIFIC STRATEGII Evaluare/


MENTUL Metode si
DIDACTICE indicatori
DIDACTIC
Metode si Mijloace de
procedee invatamant

1.Moment Pentru buna desfășurare a activității se formeaza


organizatoric educatoarea asigura: deprinderea
de ordine si
disciplina
- un climat favorabil desfasurarii activitatii

-crearea spatiului pentru desfasurarea jocului


-pregatirea materialelor necesare

2.Captarea Se realizeaza cu ajutorul fluturasului Zizi care Surpriza, Stimularea


atentiei este foarte bucuros deoarece copiii au realizat fluturasul interesului
toate sarcinile propuse , asa ca el ii Conversatia Zizi pentru
recompenseaza pe copii cu două jocuri . Coronițe activitate
Educatoarea intuieste materialele pregătite . Fluturi, flori,
panglici
colorate

3.Anuntarea Educatoarea anunta denumirea jocului: Conversatia


si explicarea ,,Fluturasii vin la flori” - joc de
jocului mişcare/ ,,Samba florilor”- joc muzical
Copiii se vor așeza pe trei coloane. În Observarea
fața lor vor fi puse câteva obstacole. Linia de Explicatia capacității
plecare, delimitată cu cretă, reprezintă poiana de a urma
fluturasilor . Aceştia trebuie să ajungă la regulile
casuta cu flori , situat la o depărtare de 2-3
jocului
m .Cei trei copii din față vor primi câte o
coroana pe cap cu fluturi de culoare rosii,
albastrii si galbeni . La semnalul educatoarei,
copiii trebuie sa urmeze traseul pentru a ajuta
fluturasul sa ajunga la casuta lui . Odată ajunşi
la destinaţie, execută sărituri libere pe loc,
imitând dansul fluturelui cu aripioare.
La final copiii sunt recompensati de
fluturașul Zizi cu un joc muzical, ,,Samba
florilor”

4. Dirijarea După explicarea tuturor regulilor de joc Conversatia Reactionea


învățării se execută jocul de probă pentru a vedea dacă
Demonstra- Coronite ză fizic
toţi copiii au înţeles regulile jocului. tia corespunzăt
Se execută jocul propriu-zis, elementele Jocul or stimulilor
de joc fiind mişcarea, semnalul,. Fluturasii vor Flori din mediu
străbate traseul prin săritură și ocolire, la (îsi îndoaie
finalul căruia vor descoperi floarea picioarele
fluturașilor . Copiii vor fi aliniați unul după pentru a
celălalt. În fața lor vor fi puse câteva obstacole. ateriza mai
Va trebui ca aceștia să sară pe fiecare floare si usor, se
să ocolească obstacolele. miscă mai
repede
pentru a
evita un
obstacol)

5.Obținerea Fiecare copil va aștepta ca cel din față să Jocul Gradina cu Observarea
performanței traverseze prima dată, iar după ce toți copiii vor flori capacității
străbate acest traseu, vor descoperi la finalul lui Fluturași de a urma
grădina ascunsă a fluturașilor . coronite regulile
jocului
Fiind bucuroși de comoara găsită, vom calculator
desfășura dansul „ Samba florilor ” Realizează
miscări
Copiii vor fi asezati in cerc, vor primi artistice
panglici , impreuna cu educatoarea vor executa împreună cu
miscari de dans, dupa muzica si ritmul melodiei adultul, cum
cantecului „Samba florilor”. ar fi dansul
pe muzică
sau miscări
ritmice.

6. Asigurarea Se realizeaza cu ajutorul fluturasului Zizi explozia Steluțe Observarea


retenției și a prin metoda interactivă explozia stelară: stelară galbene sistematică
transferului a comporta-
Care este căsuța fluturelui? conversația
mentelor
Unde cresc florile? Ce culoare au aceste flori? copiilor
Când apar fluturasii?
Cine aduce căldura pentru fluturi și
flori?

6.Incheierea Educatoarea face aprecieri stimulative Conversația Calculator Recompen-


activitatii colective si individuale privind implicarea se
copiilor în activitate, iar la urma copiii, vor Recompens
primi recompense,din partea fluturașului Zizi. e Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și