Sunteți pe pagina 1din 11

Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării

al Republicii Moldova
Direcţia Învăţămînt Ştefan Vodă

IET Nr.3 Ștefan Vodă

PROIECT DIDACTIC

”Albinuța hărnicuța”
Educator: Coman Ana
Grupa de copii ”Ghiocel” 5-6 ani

2024
Proiectarea activităţii integrate
Data: 22.04.2024
Instituţia: IET Nr.3 Stefan Voda
Grupa: Mare (5-6 ani)
Cadru didactic: Coman Ana
Tema globală: Eu și lumea înconjurătoare
Tema proiectului: O lume minunată a apei și
pamant
Subtema: Insectele
Tema zilei: Albinuța hărnicuța
Domeniile de activitate: Științe și tehnologii, Limbaj și comunicare.
Dimensiunile: Educația pentru mediu ; Educație pentru limbaj și comunicare.
Unitățile de competență:
Educatia pentru mediu
1.4. Identificarea și descrierea plantelor și animalelor (insecte, pești, amfibii, păsări, mamifere) și a
părților componente ale acestora.
2.1. Utilizarea metodelor și instrumentelor de investigare a mediului înconjurător pentru colectarea
informației despre lumea înconjurătoare.
Limbaj și comunicare
2.6. Descrierea ghidată a unor obiecte, vietăți, imagini/ carduri, după diferite criterii, aspecte.
Obiectivele operaţionale:
La finele activității, copiii vor fi capabili:
a) cognitive:
O1 – să descifreze mesaje scrise sub foră de simboluri citind mesajul intuitiv;
O2 - să descrie în baza imaginii părțile componenete ale albinei prin propoziții
simple;
O3 - să constate schimbările care se produc în dezvolatrea,viața albinei prin expunerea
logică,coerentă în baza imaginii cu ciclul de viață a insectei;

b) psihomotorii:
O3 – să utilizeze materiale,ustensile, instrumente de investigare
pentru a reliza sarcinile propuse;
O4 - să creeze o compoziție plastică utilizând tehnica ștampilei;

c) socio-afective:
O5 – sa interacțineze din propria inițiativă cu copii în diferite contexte;
O6 – să distingă importanța albinei/mierii în viața omului în baza cunostintelor
acumulate.
Strategii didactice:
Metode didactice: mesaj, cuvânt artistic, întrebare-răspuns, lucrul cu vocabularul, joc mbil:
”Albinuța bââzzz....”, observația, exercitare verbala, exercitare fizica:Motorica fina, Joc evoluativ:
Palaria apicultorului(Microfonul).
Mijloace de învăţământ:
Forme de organizare: frontal, individual, în grup, în perechi.
Centre de interes: Artă, Ştiinţă, Alfabetizare
Bibliografie:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie. Chișinău: Lyceum, 2019.
2. Standardele de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere la 7 ani. Chișinău: Lyceum,
2019.
Desfăşurarea activității

Strategii didactice
Etapa O.O Dozare Metode Mijloace de Forme de
Conținutul activității Evaluare
activității . a didactice învățământ organizar
e
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Evocare  Crearea condițiilor necesare pentru o bună DFFS
5 min. desfășurare a activității;
 Aerisirea salii de grupa; 85.
Utilizează
 Aranjarea mobilierului pe trei centre de materiale,
lucru; Cantecul ustensile și
 Pregătirea materialului; ”Bună tehnici
 Introducerea copiilor în sala de grupă. dimineața ” pentru a
picta,
 Panoul ”Eu sunt aici” scrierea prenumelui cu
modela,
litere mari de tipar
decupa
 Panoul ”Rutina zilei”
5 min.  Se va organiza salutul de dimineață:
Cantecul ”Buna dimineața”
Frontal
I. Mă trezesc cu buna dimineața
Și alerg în grădiniță dupa flori
Să le strâng pe toate, toate-n brațe 88. Face
Să le duc la grădiniță de cu zori. construcții
din hârtie,
Refren: folosind
Bună dimineața soare Frontal diferite
3 min. Bună dimineața ram tehnici
cunoscute.
Bună, bună dimineața
Bună dimineața floare
Bună dimineața neam
Stropi de rouă-mi spală fața.
II. Eu alerg pe cararusa verde
Spre casuta cu povesti si ghicitori DPES
Buna dimineata cine ma vede 271.
Pana la gradinita zic de mii de ori. Adresează
întrebări
Refren: adultului în
Bună dimineața soare cheia
Bună dimineața ram subiectului
discutat.
Bună, bună dimineața
Bună dimineața floare
Bună dimineața neam
Stropi de rouă-mi spală fața.
2 min. Alege ecusonul Ecusoane Frontal 282.
2.Realizarea Interacționea
sensului Copiilor le este propus să aleagă din ză, din
mulțimea de ecusoane unul care dorește. proprie
O1 8 min. Mesajul Imagini inițiativă, cu
Curiozități cu mesaj copii
Se prezintă copiilor mesajul zilei cu apropiați ca
decodificarea cuvintelor cheie. Informatie vârstă, în
Se prezintă cuvânt artistic despre albină, apoi li Cuvânt artistic diferite
se arată macheta celor 2 stupuri de albini context.
artificial/natural.In acel natural va fi ascunsă o
albina mulaj, pe care un copil o va scoate din
3 min.
O3 stup. Vom depista împreuna ca este regina
Întrebare- Întrebări
stupului. răspuns
Se efectuează o conversație în care sunt Individual
propuse următoarele întrebări: /frontal
-Cum credeți de ce în stup se ascunde albina
O5
regina?
-De ce albina este o insecta bună? DLC 528.
-Ce ne da nouă albina? Identifică
-De ce apicultorul trebuie să poarte costum mesaje scrise
apicol? sub formă de
5 min. Ce face albinuța? Frontal semn,
simboluri,
Explicatie imagini.
VOCABULAR: Lucrul cu
Regina albină-este albina principală care stă în vocabularul
stup si depune ouă; 422.
Albini lucratoare-care strâng nectar și polen, Formulează
hrănesc albinele mici din stup, contruiesc propoziții
fagurii. simple.
Trântor-albină mascul care se cumpleaza cu
regina si o ajuta să depună ouă, mănâncă 479.
mierea adusă de albinele lucrătoare. Relatează
Stup natural- stup construit in natura din ceara corect, logic,
de catre insasi albinutele.. unele
Stup artificial- stup construit de apicultor care evenimente.
conține foi de fagure.
Apicultor-persoană care se ocupă și are grijă
O2 3 min. de albini.
Fagure-căsuță din ceară construită de albinele Imagine- Individual
lucrătoare în cuiburile lor din stup pentru a-și părțile
depune mierea, polenul și ouăle și pentru a-și exercitare verbală componene
crește larvele. te
CD
Pălărie apicolă-pălărie cu plasă pentru a
688.
proteja de înțepăturile alibinilor. Folosește
2 min. Frontal
Pauză dinamică instrumente
Copiilor li se va prezenta în continuare o de
imagine cu pățile componente ale albinei care investigație-
îmrepuna cu cadrul didactic le vor numi și le lupa,
vor prezenta la tabla. în activitățile
Lucrul pe centre de
ștampile, descoperire a
Joc dinamic ”BÂÂZZZ ALBINUȚELE” copii lumii.
guaș,apă,
O6 vor zbura prin grupă simulând zborul -tehnica pensule,fișă Individual
10min. albinuțelor cu mânuțele rostind onomatopee ștampilarii
O4 bââzz bââzz. Păhare
incolore, 700. Descrie
-experiment ceai cald, schimbările
Se repartizează copiii la centre conform lingurișe, care se
ecusoanelor extrase anterior: fagure,mier produc odată
e,lupă. cu
ARTA dezvoltarea
-realizați construcții din hârtie și compoziții -joc de rol Poienișă,flo corpurilor
plastice folosind materialele și ustensilele necesare: ti,fluturi, vii.
ștampile, fișe, guaș,apă, pensulă. stupi,albinu
țe,pălărie,m
ȘTIINȚA anuși,fagur
-utilizati lupa pentru a determina observari asupra e.
mierei, fagurelui cu miere, efectunad si alte
experimente –--(experiment dizolvand mierea in
ceai cald)

ALFABETIZARE
-numiți părțile componente ale albinei, apoi inițiati
joc simbolic/de rol o zi din viața unei albine:
”Sunt o albinuță hărnicuță”.

3. Reflecție Copiii se vor aduna la covor și vor aprecia


5 min. lucrările realizate în cadrul fiecărui centru. Se
O4 expun lucrările și se analizează ce au muncit Microfonul Microfon Frontal
prin metoda ,,Pălăria vorbitor
apiculotrului”(microfonul).
Totodată se evaluează ceea ce au studiat la Autoevaluarea Frontal
activitate.

O6 Copii se vor schimba cu centrele de lucru


4. Extindere căpătând cunoștințe și noi abilități.
vVVbvV

S-ar putea să vă placă și