Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRUPA: Mare
NIVEL: II
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cine și cum planifică/ organizează o activitate?
TEMA PROIECTULUI: Să pornim la drum!
TEMA SĂPTĂMÂNII: Mijloace de transport terestre
TEMA ZILEI: Trenulețul surprizelor
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: ADP+ALA1+ADE(DLC+DOS)+ALA2
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DURATA: o zi

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE


 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
o Rutine: Primirea copiilor, micul dejun (deprinderi specifice)
o Întâlnirea de dimineață: Salutul, prezența, calendarul naturii.
o Jocul liber de exploatare a unui subiect de care copiii sunt interesați (puzzle, enciclopedii, alte jucării la alegerea
copiilor ).
o Tranziții: „Ne pregătim de activități”, „Unu-doi și unu-doi ”, „Eu locomotiva sunt”.

 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


o Artă: Colorăm după codul formelor geometrice
o Construcții: Gara (construcții din piese Lego)
o Știință: Labirinturi

 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


o Domeniul Limbă și comunicare: educarea limbajului: Jocul silabelor -joc didactic
o Domeniul Om și societate: activitate practică: Locomotiva -tăiere, asamblare, lipire

 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI RECREATIVE


o 1. Așează locomotiva pe șină (joc distractiv)
o 2. Paznicul clopoțelului (joc de liniștire)
COMPORTAMENTE VIZATE
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
A.2.2. Se orientează în spațiu pe baza simțurilor;
A.3.4. Utilizează reguli de securitate fizică personală;
B.1.3. Inițiază/ participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
C.2.2. Integrează ajutorul primit pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative;
D.2.2 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
D.3.2. Discriminează/ diferențiază fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu litere;
E.1.3. Construiește noi experiențe, pornind de la experiențele trecute;
E.2.3. Identifică și numește formele obiectelor din mediul înconjurător.

Comportamente vizate Obiective operaționale


A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice O1: Preșcolarul va fi capabil să construiască diferite structuri asemănătoare celor specifice
vârstei; infrastructurii de transport, utilizând piese Lego puse la dispoziție;
A.2.2. Se orientează în spațiu pe baza simțurilor; O2: Preșcolarul va fi capabil să traseze drumul de ieșire din labirint valorificând expriența
personală;
O3: Preșcolarul va fi capabil să coloreze șablonul primit, utilizând creioanele colorate;
O4: Preșcolarul va fi capabil să respecte codul culorilor, conform indicațiilor educatoarei;
Comportamente vizate Obiective operaționale
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență; O5: Preșcolarul va fi capabil să pronunțe corect sunetele cuvântului reprezentat pe jetonul primit,
C.2.2. Integrează ajutorul primit pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină valorificând experiența personală; ( să denumeasca animalul este ob specific lui DS, ori la DLC
dificultăți; alegem ob pt DLC)
D.2.2 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare; O6: Preșcolarul va fi capabil să formuleze propoziții cu cuvântul indicat respectând indicațiile
D.3.2. Discriminează/ diferențiază fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu educatoarei;
litere; O7: Preșcolarul va fi capabil să despartă în silabe cuvântul, valorificând experiența acumulată;
O8: Preșcolarul va fi capabil să precizeze numărul de silabe al cuvântului respectând indicațiile
educatoarei;
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice O9: Preșcolarul va fi capabil să realizeze exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor
vârstei; urmând modelul educatoarei;
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență; O10: Preșcolarul va fi capabil să decupeze minim 3 elemente constitutive ale locomotivei,
C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse; manipulând materialele puse la dispoziție (nivelul I);
E.1.3. Construiește noi experiențe, pornind de la experiențele trecute; O11: Preșcolarul va fi capabil să asambleze piesele decupate urmând pașii de lucru;
O12: Preșcolarul va fi capabil să lipească piesele asamblate respectând indicațiile educatoarei;
O13: Preșcolarul va fi capabil să realizeze aprecieri referitoare la modul propriu de lucru pe baza
criteriilor stabilite de educatoare;
A.2.2. Se orientează în spațiu pe baza simțurilor; O14: Preșcolarul va fi capabil să plaseze silueta unei locomotive pe șinele de cale ferată respectând
E.1.3. Construiește noi experiențe, pornind de la experiențele trecute; indicațiile educatoarei;
015: Preșcolarul va fi capabil să transporte un clopoțel dintr-un punct în altul respectând
indicațiile educatoarei
STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea, jocul didactic.
Mijloace didactice: calendarul naturii, piese de construcție de tip Lego, fișe de lucru (labirinturi, fișe de colorat
după codul formelor geometrice-Anexa 1 și Anexa 2), jetoane cu diferite imagini, tablă magnetică, marker, silueta unui
conductor de tren, silueta unui tren, foarfece, planșete de plastic, boluri pentru materiale, lipici, clopoțel.
Forme de organizare a activității: frontal, pe grupe, individual.

EVALUARE:
1. Gradul de manifestare generală a comportamentelor și atitudinilor urmărite și nivelul de autonomie demonstrat
prin activitățile de dezvoltare personală;
2. Gradul de respectare a regulilor jocului didactic și implicarea copiilor în parcurgerea probelor.
3. Acuratețea răspunsurilor verbale oferite de copii la întrebările educatoarei.
4. Calitatea și acuratețea produselor activității: construcții pentru gară, colaje cu locomotiva.
5. Corectitudinea executării sarcinilor în timpul jocului distractiv, precum și în cadrul jocului de mișcare.

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educația timpurie -2019-, MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE, Anexa la ordinul
ministrului Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019;
2. Florica Mitu, Ștefania Antonovici, Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul preșcolar , E.
Humanitas Educațional, 2005
3. Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș- „ Piramida cunoașterii- repere metodice in aplicarea curriculumului
preșcolar”, Ed. Diamant, 2014
4. Magdalena Dumitrana, Educarea limbajului în învățământul preșcolar, Ed. Compania
5. Virginia Manasia (coordonator)- Cartea educatoarei, Ed. Didactică și pedagogică, 1963

SCENARIUL ZILEI
I. MOMENTUL ORGANIZATORIC
Aerisirea grupei, amplasarea mobilierului sub formă de careu, amplasarea la îndemână a materialului
didactic necesar pentru buna desfășurare a activității.

II. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Întâlnirea de dimineață
Înainte de începerea activităților educatoarea și copiii vor recita o scurtă tranziție, „Ne pregătim de activități”:
Gurița este închisă
Ochișorii privesc,
Urechile ascultă,
Mâinile se odihnesc.
Picioarele stau liniștite,
Creierul gândește
Răspunsuri corecte
Copilul numit rostește!

Salutul
Preșcolarii vor intra în sala de grupă și se vor așeza pe scăunelul marcat individual. Pentru evitarea
contactului fizic salutul se va realiza prin intermediul unui cântecel:
Good morning, good morning, Bună dimineața, bună dimineața
To you and you and you Ție, ție, ție
Good morning, good morning Bună dimineața, bună dimineața
To all of you! Tuturor!
Pe măsură ce intonează versurile copiii vor realiza gesturi de salut spre colegii lor.

Prezența
Pentru a realiza prezența copiii vor fi nominalizați în ordine alfabetică. Fiecare copil prezent va semnala
acest lucru ridicându-se în picioare de pe scaun și spunând „Prezent!” atunci când își va auzi numele, iar toți
copiii din grupă vor preciza absența unor colegi care nu sunt la grădiniță spunând „Absent/ absentă!” atunci
când vor auzi numele acestuia/ acesteia. Educatoarea va plasa jetonul cu imaginea copiilor absenți în spațiul
special destinat de pe panoul de prezență.
Calendarul naturii
După realizarea prezenței se va trece la actualizarea informațiilor din calendarul naturii. Educatoarea va
adresa întrebări adecvate iar copiii vor răspunde valorificând cunoștințele dobândite până la momentul actual.

Momentul de înviorare
Educatoarea le va cere copiilor să se ridice în picioare în apropierea scăunelului. Apoi, recitând
următoarele versuri acompaniate de mișcările sugerate de text, copiii vor realiza câteva exerciții ușoare de
înviorare:
Am văzut o bunicuță, uite-așa mergea Dacă vreau să cresc voinic fac gimnastică de mic:
O fetiță mititică iute se grăbea Merg în pas alergător, sar apoi într-un picior
Frățiorul ei mai mare iute alerga Mă opresc, respir ușor.
O pisică somnoroasă uite-așa se întindea. Toată lumea e a mea când m-așez jos pe podea.
Calul meu e cal isteț, tropa, tropa, trop! Ăsta-i doar un început,
Eu sunt mândru călăreț, tropa, tropa, trop! Ia priviți cât am crescut!

Captarea atenției
Pentru captarea atenției educatoarea va prezenta copiilor silueta unui conductor de tren, Cosmin
conductorul, care azi vizitează grupa Ștrumfilor. Acesta aduce și o scrisoare pe care educatoarea le-o va citi
copiilor:
Dragii mei Ștrumfi,
Am aflat că voi la grădiniță vă pregătiți pentru o călătorie importantă printre cărți și caiete și vă antrenați
pentru a fi cei mai isteți școlari. Astăzi am venit la voi în vizită nu pentru a vă verifica biletele de călătorie, ci pentru
a mă ajuta să învăț și eu câteva lucruri din cele pe care voi le cunoașteți. Am adus cu mine și câteva vagoane de
tren, însă mai lipsește ceva... Ce credeți că lipsește? (gara, locomotiva trenului, harta traseului). Așa că dacă doriți
să mă ajutați, am pregătit pentru voi mai multe surprize. Ce părere aveți, vreți să mă ajutați să lucrăm împreună?
După ce copiilor li se va citi scrisoarea educatoarea îi va întreba dacă doresc să îl ajute pe Cosmin
conductorul. Odată ce copiii își vor manifesta dorința de a oferi ajutor, educatoarea le va explica în ce fel îl pot
ajuta pe conductor, de ce anume are nevoie.

Anunțarea temei și a obiectivelor activității


Educatoarea le va transmite preșcolarilor că îl pot ajuta pe conductorul Cosmin ascultând instrucțiunile
pe care acesta le va transmite de-a lungul activității. Astfel, vor lucra împreună pentru a construi o gară pentru
trenuri (la centrul Construcții), vor vopsi (colora) locomotive pentru trenul conductorului (la centrul Artă), vor
pregăti harta traseului trenului prin labirint (la centrul Știință), iar apoi îl vor ajuta pe Cosmin să distribuie
călătorii în vagoane, și în final îi vor construi o locomotivă care să poată tracta trenul.

Dirijarea învățării și obținerea performanței


Pentru distribuirea copiilor la centre li se va solicita acestora să se deplaseze la măsuțele lor, unde sunt
pregătite materialele necesare pentru realizarea activităților liber alese. Pentru distribuirea copiilor la centre se va
folosi un săculeț cu buline colorate: buline roșii pentru centrul Artă, galbene pentru centrul Construcții și verzi
pentru centrul Știință.

III. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA1)


În timp ce recită versurile tranziției următoare copiii se vor îndrepta spre centrele corespunzătoare:
„Unu, doi, unu, doi
Mergem toți în pas vioi.
Către centre ne-dreptăm
Și de lucru ne-apucăm!”
După ce copiii s-au așezat la locurile indicate de bulina extrasă din săculeț educatoarea va oferi indicații
cu privire la cerințele de lucru de la fiecare centru de activități.
ARTĂ: „Colorăm după codul formelor geometrice”
Sarcina de lucru: copiii vor colora imaginea unei locomotive respectând codul formelor geometrice:
fiecărei forme geometrice îi va corespunde o culoare, iar preșcolarii vor trebui să identifice în imagine forma
geometrică iar apoi să deducă din legenda atașată imaginii ce culoare corespunde. Imaginile colorate vor fi
valorificate ulterior în cadrul activității practice.
CONSTRUCȚII: „Gara”
Sarcina de lucru: folosind piese de construcție copiii vor construi diferite structuri (bănci, mese, clădiri)
care reprezintă infrastructura specifică unei gări. Aceste construcții vor reprezenta ulterior gara în care își
desfășoară activitatea conductorul Cosmin.
ȘTIINȚĂ: „Labirinturi”
Sarcina de lucru: copiii vor trasa cu creionul drumul prin labirint. Apoi, după ce le vor finaliza, le vor
adăuga în dosarul conductorului Cosmin, așa încât să se poată descurca pe traseu.
Copiii vor lucra aproximativ 5 minute la centrul desemnat inițial, iar la finalizarea sarcinii date vor putea
solicita materiale distribuite la celelalte două centre, la alegere. Materialele finalizate vor fi așezate pe o măsuță din
apropierea siluetei conductorului Cosmin, care le va aprecia munca și produsele activității și îi va felicita pentru
munca depusă.
AM SCHIMBAT ORDINEA DESCRIERILOR ACTIUNII PENTRU A RESPECTA DESFASURAREA LOR
CRONOLOGICA(COMPARA CU CEL TRIMIS DE TINE SI ITI VEI DA SEAMA CE AM FACUT)
După ce copiii vor termina munca la centrele de activități, pe versurile cântecului „Eu locomotiva sunt” se
vor îndrepta spre ieșirea din sală:

Tranziție: „1. Eu locomotiva sunt 2. Trenul face ci-ci-ci


Voi sunteți vagoane De plecare-i gata
Așezați-vă în rând De e ploaie sau de-i vânt
Mâinile-s tampoane. Fuge ca săgeata!”

IV. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


1. Domeniul Limbă și comunicare-„Jocul silabelor” (joc didactic)
La întoarcerea în grupă copiilor li se va solicita să se așeze pe scăunelele dispuse sub formă de semicerc
pentru a descoperi mai departe în ce fel îl pot ajuta pe conductorul Cosmin.
Sarcina didactică: formularea de propoziții cu cuvintele care denumesc animalele de pe jetoane;
despărțirea în silabe a cuvintelor și identificarea numărului de silabe a fiecărui cuvânt;
Regulile jocului:
-câte un copil numit de educatoare va alege un jeton de pe masă, va denumi animalul din imagine și va
formula o propoziție cu cuvântul respectiv;
-câte un copil desemnat va alege un jeton, va despărți în silabe cuvântul și apoi va așeza jetonul în
vagonul corespunzător;
-copiii vor marca silabele prin diferite mijloace învățate.
Elemente de joc: surpriza, manipularea materialelor, aplauzele, încurajările, închiderea/ deschiderea
ochilor.

A. Organizarea jocului:
Pentru desfășurarea următoarei etape a activității copiilor li se va explica faptul că trebuie să-l ajute pe
conductorul Cosmin să distribuie călătorii în vagoane.
B. Introducerea în activitate:
Educatoarea le va citi copiilor instrucțiunile conductorului Cosmin:
„Dragii mei Ștrumfi,
Călătorii de azi sunt tare năzdrăvani: sunt niște animale de la grădina zoologică ce pleacă într-o excursie
la munte. Deoarece s-au amestecat pe peron, am nevoie de ajutorul vostru pentru a-i distribui în vagonul potrivit.
Pentru aceasta vă propun să ne jucăm un joc didactic, numit Jocul silabelor. Iată și instrucțiunile mele; sunt notate
în scrisoare. Vă mulțumesc taaaare mult pentru ajutor!”
Educatoarea le transmite copiilor că vor trebui să urmeze instrucțiunile pas cu pas.
C. Desfășurarea jocului:
Prezentarea și intuirea materialelor:
Educatoarea le va prezenta copiilor materielele pe care le vor folosi pentru desfășurarea jocului: tabla
magnetică, jetoanele cu imagini, silueta conductorului Cosmin.
Anunțarea activității:
Educatoarea va repeta titlul jocului și va cere unui preșcolar să precizeze de asemenea cum se numește
jocul care va fi desfășurat: „Jocul silabelor”.
Explicarea jocului:
Educatoarea le va explica preșcolarilor regulile de joc: va fi chemat în față, pe rând, câte un copil, care va
alege un jeton. Va privi cu atenție jetonul, va denumi animalul de pe jeton iar apoi va formula o propoziție care va
conține cuvântul.

Desfășurarea jocului de probă:


Un copil desemnat de educatoare va veni în față și va desfășura un joc de probă. Ceilalți copii vor fi atenți
la respectarea regulilor enunțate de către educatoare.
Executarea propriu-zisă a jocului:
Jocul inițial: „Cine e călătorul?”
În această variantă de joc copiii vor denumi imaginea de pe jeton și vor formula o propoziție cu acel
cuvânt: copiii din grupa mijlocie vor formula propoziții simple, iar cei e grupa mare-propoziții complexe. Apoi vor
așeza imaginea pe tabla magnetică, în apropierea trenului.
Complicarea jocului
Varianta 1: „În ce vagon călătorește?”
Pentru această variantă de joc un copil va despărți în silabe cuvântul care denumește una dintre imaginile
de pe tabla magnetică, la alegere, și va preciza numărul de silabe al cuvântului. Apoi va așeza imaginea în vagonul
care are cifra corespunzătoare numărului de silabe identificat de copil. După ce va realiza acest lucru, colegii vor
aprecia prin aplauze și încurajări acțiunea desfășurată, iar apoi grupa va despărți în silabe cuvântul și va marca
fiecare silabă într-un anume fel, indicat de educatoare în funcție de starea generală a copiilor (bătăi din palme,
sărituri ca mingea, etc.)
Varianta 2: „Călătorii năzdrăvani”
Pentru această variantă de joc educatoarea va alege un cuvânt ce denumește o imagine. Un copil va fi
numit să realizeze despărțirea în silabe a acestuia. Apoi educatoarea va izola o silabă din cuvântul respectiv și le va
cere copiilor să identifice un alt cuvânt care conține acea silabă.
D. Încheierea jocului:
La finalul jocului, educatoarea va anunța copiii că au terminat distribuirea călătorilor în vagoane iar
conductorul Cosmin este foarte încântat de ajutorul primit. Ca finalizare a jocului, copiii vor fi solicitați să
despartă în silabe cuvintele Cosmin, conductor, tren și să precizeze numărul de silabe al acestora.

Valorificând tranziția „Eu locomotiva sunt” copiii vor părăsi ordonat sala de grupă.

2. Domeniul Om și societate-„Locomotiva” (activitate practică: tăiere, asamblare, lipire)


A. Organizarea activității
Educatoarea va dispune mobilierul sub formă de careu.
La întoarcerea în sală copiilor li se va solicita să-și ocupe locurile la măsuțe pentru a realiza o altă
activitate.
B. Introducerea în activitate
Captarea atenției se va realiza solicitându-li-se copiilor să observe cu atenție trenul de pe tabla magnetică.
Ei vor observa că acesta nu are locomotivă, deci nu poate pleca nicăieri.
INTUIREA NATERIALELOR
Preșcolarii vor intui materialelor necesare pentru realizarea sarcinii: hartie colorata, planșete de plastic,
boluri cu materiale, foarfece, lipici, fișele realizate la centrul Artă, hârtie colorată.

ANUNȚAREA TEMEI ȘI PREZENTAREA MODELULUI EDUCATOAREI


Educatoarea le va PRECIZA preșcolarilor CĂ MATERILELE PRIMITE LE VOR UTILIZA PENTRU A
REALIZA o locomotivă care va putea fi folosită pentru tractarea vagoanelor pentru ca trenul să poată transporta
animalele de la grădina zoologică spre destinația lor.
Educatoare le prezintă modelul ei, specificînd copiilor că așa va trebui să arate si locomotiva lor la final.
C. Desfășurarea activității
Explicarea și demonstrarea procedeelor de lucru
Educatoarea va explica și demonstra modul de lucru: se va începe prin decuparea pieselor care alcătuiesc
locomotiva, apoi se va decupa șablonul de către cei care au finalizat mai repede acest demers. Educatoarea va
deomonstra modul în care trebuie decupate piesele: foarfeca va decupa piesa urmând linia punctată. Pentru copiii
de grupă mijlocie care nu au încă dezvoltată capacitatea de a decupa educatoarea le va pune la dispoziție șabloane
gata decupate. Apoi, după ce avem decupate piesele locomotivei, le vom asambla pe șablon, fiecare la locul lor.
După ce locul fiecărei piese componente va fi identificat, se va trece la lipirea pe rând a pieselor pe șablon, prin
aplicarea de lipici pe partea necolorată a haârtiei.
Executarea exercițiilor de încălzire a mușchilor mici ai mâinii
Valorificând versurile poeziei „Un arici cu țepii mici” copiii vor realiza alături de educatoare mișcări care
să pregătească mușchii mici ai mâinilor pentru activitatea practică ce va fi realizată:
„Un arici cu țepii mici Vai, vai ce arici
A plecat după furnici. Ce arici cu țepii mici!
Un arici cu ochii mici Lângă gard s-a tupilat
Și cu bot catifelat Necăjit și supărat
Că ploaia iar l-a udat! ”
Executarea temei de către copii
După realizarea exercițiilor de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor de către copii Se va trece la
executarea temei de către copii. Acolo unde va fi necesar, educatoarea va oferi ajutor copiilor care solicită acest
lucru.
D. Încheierea activității
Încetarea lucrului – scoate aceasta expresie de tot
Educatoarea anunță cu 5 minute înainte copiii că trebuie să finalizeze sarcina și va oferi încurajări celor care
au rămas în urmă. Copiilor care au finalizat deja lucrările li se va cere să afișeze lucrările terminate într-un
spațiu desemnat de către educatoare iar apoi să facă ordine la locul lor prin așezarea ordonată a materialelor
rămase pe catedră și aruncarea la coșul de gunoi a resturilor de hârtie.
Aprecierea lucrărilor
După ce toți copiii au finalizat lucrările educatoarea le va cere să comunice câteva impresii referitoare la
modul în care au realizat lucrările: dacă a fost greu sau ușor, dacă le-a plăcut, dacă s-au respectat indicațiile date
la început de educatoare, precum și să denumească trei lucrări care sunt realizate îngrijit . De asemenea, copiii
vor primi mulțumiri din partea conductorului Cosmin, care va fi foarte încântat de faptul că acum are o mulțime
de locomotive și va putea pregăti mai multe trenuri cu care să transporte fel de fel de călători.
În timp ce cântă cântecul „Eu locomotiva sunt” vor forma un rând ordonat și se vor îndrepta spre baie
pentru a se spăla pe mâini.

V. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2)


La întoarcerea în sală educatoarea le va transmite copiilor că vor desfășura două jocuri, inventate de
conductorul Cosmin: „Așează locomotiva pe șină” și „Paznicul clopoțelului”. Pentru aceasta va fi nevoie să se așeze
pe scăunelele dispuse în semicerc. Educatoarea va explica regulile de joc pe rând.
a. Așează locomotiva pe șină – joc disctractiv
Pentru acest joc copiii vor încerca să poziționeze silueta unei locomotive pe șinele lipite pe tabla megnetică,
în timp ce țin ochii închiși. Colegii le pot da indicații și îi pot încuraja de pe margine. Cei care vor reuși să
amplaseze locomotiva pe șină vor fi aplaudați, iar copiii care ratează vor primi o provocare hazlie din partea
celorlalți participanți la joc.
b. Paznicul clopoțelului – joc liniștitor
Pentru cel de-al doilea joc două scaune vor fi amplasate cu spatele spre semicerc. Sub scaune va fi așezat
câte un clopoțel. Pe aceste scaune se va așeza câte un „paznic”, iar un alt copil va veni tiptil și va încerca să ia
clopoțelul de sub un scaun și să-l transporte până la un loc desemnat, ținând clopoțelul astfel încât acesta să nu
sune. În cadrul acestui joc vor fi implicați copiii care nu au participat la jocul anterior.

VI. ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI TRANSFERULUI


În vederea asigurării retenției și transferului, educatoarea le va solicita copiilor să precizeze câteva
mijloace de transport terestre și să despartă în silabe denumirea acestora.

VII. MOMENTUL DE LECTURĂ


Pentru această etapă a activității educatoarea le va citi copiilor povestea „O zi în gara animalelor”, scrisă
de Sharon Rentta.

VIII. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII.APRECIERI FINALE


La finalul activității, educatoarea va realiza aprecieri colective și individuale cu privire la modul de lucru și
la comportamentul copiilor de pe parcursul zilei, va oferi sugestii de îmbunătățire dacă va fi necesar, iar apoi
copiii își vor lua La revedere! de la conductorul Cosmin.

S-ar putea să vă placă și