Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 17.01.2022

CLASA: PREGĂTIOARE

PROPUNĂTOR:

DISCIPLINA: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

UNITATATEA DE ÎNVĂȚARE: POVESTEA APEI

SUBIECTUL LECȚIEI: SUNETUL ȘI LITERELE S și s

TIPUL LECȚIEI: comunicare / însușire de noi cunoștințe

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;

3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;

4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul și la sfârșitul orei, elevii vor fi capabili :

O1  să precizeze poziția sunetului s din cel puțin 5 cuvinte rostite clar și rar și ilustrate cu ajutorul aplicației PPT;

O2 să citescă cel puțin 3 cuvinte formate din 1 , 2 sau 3 silabe , în urma exercițiilor anterioare;

O3  să traseze conturul literelor S și s , având ca suport spațiu punctat , în urma demonstrației propunătoarei.

STRATEGII:

METODE ȘI PROCEDEE: explicația, demonstrația, jocul didactic, exercițiul

MATERIALE DIDACTICE: caiet auxiliar, planșa literei S, prezentare PPT, joc interactiv, fișe de lucru pentru elevi, videoproiector, laptop
FORMA DE ORGANIZARE: frontal

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

http://programe.ise.ro/Portals/1/2013_CP_I_II/01_CLR_CP_II_OMEN.pdf

https://clasadigitala.ro/prezentare-produs/comunicare-in-limba-romana/
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
ETAPELE LECȚIEI OBIECTIV CONȚINUT ȘTIINȚIFIC DESFĂȘURAREA LECȚEI / STRATEGII EVALUARE
E Activități de învățare
MOMENT Observare
ORGANIZATORIC Se creează condițiile optime sistematică a
desfășurării lecției. comportamentului
Salutul Se salută. (Listă de verificare
Pregătirea pentru lecție Elevii cântă : ”Bună dimineața, hai să Da/Nu)
ne trezim!”
https://youtu.be/85apF7Xf_h8

CAPTAREA ATENȚIEI O2 Joc : Spânzurătoarea Folosind literele învățate elevii vor Joc didactic Feedback din
descoperi cuvântul IARNA, în cadrul Activitate frontală partea
jocului Spânzurătoarea. profesorului
Întrebări care pregătesc Elevii răspund la câteva întrebări:
introducerea lecției noi Cum e vremea în anotimpul iarna? Ce
sporturi de iarnă cunoști?
ANUNȚAREA Anunțarea titlului Elevii deschid auxiliarul . Conversația
TITLULUI Azi vom descoperi cum se joacă
prietenii noștri iarna.

https://clasadigitala.ro/prezentare-
produs/comunicare-in-limba-romana/

DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII Intuirea imaginii Elevii privesc imaginea și răspund la Conversația Feedback din
câteva întrebări(Unde sunt Vivi și Ari? partea
Formarea de propoziții pe Cum sunt îmbrăcați? Ce fac? Ce are profesorului
baza imaginii Vivi? etc)
Identificarea cuvintelor Pornind de la ultimul răspuns , ”Vivi Metoda fonetico-
propoziției are sanie. ”, elevii identifică primul analitico-sintetică
cuvânt din propoziție, al doilea Frontal
cuvânt, al treilea cuvânt: sanie.
Despărțirea în silabe a Elevii despart în silabe cuvântul sanie
cuvântului care conține și răspund la întrebări: Câte silabe are
sunetul nou cuvântul? Care e prima silbă a
cuvântului ?
O1 Identificarea sunetului nou Ce sunete auzi în prima silabă? Joc interactiv – Anexa1 Evaluare orală
https://www.twinkl.ro/resource/identifica-
Pronunțarea noului sunet Să pronunțăm primul sunet. sunetul-si-litera-s-joc-interactiv-ro-dlc-615
Rostirea cuvintelor Elevii rostesc cuvintele ilustrate și individual
ilustrate si alegerea aleg cuvintele care conțin sunetul s în
cuvântului care conține noul poziție inițială
sunet
Intuirea literei Elevii intuiesc literele S și s, observă prezentare ppt-Anexa2
corespunzătoare noului scrierea lor în diverse variante https://www.twinkl.ro/resource/totul-
despre-litera-s-prezentare-powerpoint-ro-
sunet dlc-381

Citirea în șoaptă a Elevii observă ilustrațiile din auxiliar și frontal Observarea


O2 cuvintelor formate din 1, 2 citesc în șoaptă denumirea acestora; sistematică a
sau trei silbe, având ca comportamentului
suport imagine
Citirea în lanț Fiecare elev citește câte un cuvânt,
precizează poziția literei s și colorează exercițiul Evaluarea orală
Identificarea poziției literei conturul acesteia, după codul de
s în cadrul cuvintelor citite culori ( albastru- s inițial, verde- s
O2 final, rosu- s în interior)
Citirea model Se citesc cuvintele de către profesor.
Colectivul de elevi citește în cor toate
cuvintele.
Se solicită elevii să citească : primul
cuvânt, cuvântul care arată numele
unei fete / pisicii / băiatului etc
Demonstratia literei S , s Elevii urmăresc etapele de scriere a
Construirea literei s din literelor S și s și apoi construiesc Demonstrația Evaluarea practică
O3 plastilină literele din plastilină.
Scrierea literei s in aer Se urmărește cu degetul conturul
literelor S și s din caietul auxiliar, apoi
se execută litera în aer.
Se execută mișcări pentru încălzirea
mușchilor mici ai mâinii ( cântecul Eu
Exerciții de încălzire a duc brațele -nainte).
musculaturii mâinii Se reamintește poziția corectă la scris, Feedback din
poziția creionului în mână . Elevii partea
Trasarea litrelor s și S , trasează literele S și s , după contur. profesorului
O3 după contur Sunt supravegheați, îndrumați,
ajutați. Câte un elev iese , pe rând, la
tablă și completează literele S și s. exercițiul

OBȚINEREA Fișă de lucru Elevii completează fișa de lucru Anexa3 Evaluare scrisă
PERFORMANȚEI
ÎNCHEIEREA Aprecieri referitoare la Elevii vor fi felicitaţi pentru Feedback din
ACTIVITĂȚII participarea la lecție modul în care s-au implicat în această partea
lecţie. profesorului

S-ar putea să vă placă și