Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Unitatea de învățământ:

Profesor: Dumitru Jean Bogdan

Clasa a VII-a

Data:

Unitatea de învățare: Viața în societate

Lecția: Drepturile omului

Tipul lecției: mixtă

Competențe generale:

1. Utilizarea conceptelor specifice științelor sociale pentru organizarea demersurilor de


cunoaștere și explicare a unor fapte, evenimente, procese din viața reală.
2. Aplicarea cunoștințelor specifice științelor sociale în rezolvarea unor situații
problemă, precum și analizarea posibilităților personale de dezvoltare.
3. Cooperarea cu ceilalți în rezolvarea unor probleme teoretice și practice, în cadrul
diferitelor grupuri.
4. Manifestarea unui comportament social activ și responsabil adecvat unei lumi în
schimbare.
5. Participarea la luarea deciziilor și rezolvarea problemelor comunității.

Competențe specifice:

1. Utilizarea corectă a termenilor și conceptelor privind drepturile omului (drepturi,


îndatoriri, responsabilități) în texte și documente.
2. Identificarea, în diferite contexte, a drepturilor omului și a responsabilităților asociate
fiecărui drept.
3. Rezolvarea în echipă a unor probleme privind respectarea drepturilor omului.
4. Evaluarea unor situații concrete de încălcare a demnității persoanei, din perspectiva
drepturilor omului.
5. Participarea la negocierea drepturilor și responsabilităților în cadrul clasei și a școlii.
Concepte operaționale:

Cognitive

- Definirea unor concepte privind drepturile omului;


- Identificarea de termeni, relații, procese privind principalele drepturi ale omului ce
reies din Constituția actuală a României;
- Ierarhizarea unor relații, fenomene privind principalele obligații ce revin oamenilor și
elevilor reieșite din aplicarea în lume a drepturilor omului;
- Descrierea unor fenomene, evenimente în care sunt aplicate și încălcate drepturile
omului.
- Prezentarea principalelor documente în care sunt prezentate drepturile omului.

Formative

- Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric, fișe de lucru și manualul;


- Compararea și interpretarea datelor referitoare la încălcarea drepturilor omului în
zilele noastre;
- Clasificarea de date și noțiuni privind principalele drepturi ale omului;
- Reprezentarea unor informații, date, noțiuni privind respectarea drepturilor omului;
- Analizarea unor situații concrete din școală privind respectarea sau încălcarea
drepturilor copilului.

Atitudinale

- Formularea aprecierilor obiective, argumentate, cu privire la drepturile omului.

Evaluarea: formative-ameliorativă

Obiectivele evaluării:

Cognitive:

- Operarea cu noțiunile și conceptele privind drepturile omului;

Formative:

- Întocmirea unei liste cu drepturile care trebuie să fie respectate în școală. Stabilirea
unor drepturi care sunt respectate și care sunt încălcate în școală;
- Competența de a utiliza tehnici de lucru cu textul și fișele de lucru;

Atitudinale:
- Capacitatea de a formula și susține opinii personale.

Valori și atitudini vizate:

- Gândire critică și flexibilă


- Relaționare pozitivă cu ceilalți.

Strategii: inductiv-deductivă, explicativ-conversativă

Metode:

- Expozitiv-euristice (expunerea, explicația, conversația euristică)


- Interactive (modelul grafic, comparația, problematizarea, conversația examinatoare,
joc de rol/studiu de caz)

Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică, fiță de lucru

Forme de organizare a activității: frontală, individuală

Resurse:

- Umane – clasa a VII-a


- De timp: 50 min
- Materiale; programa școlară, Declarația Universală a Drepturilor Omului, Constituția
României
- Manuale: Maria-Liana Lăcătuș, Cultură civică, Manual pentru clasa a VII-a, Editura
Univers, București, 1999.

Demers didactic:

Secvențele Conținuturi Concepte Activitatea Activitatea Res. Res. Evaluar


didactice vizate operaționa profesorului elevului Mat. Pro ea
le c.
Moment -absențe - răspund
organizatoric - organizează materialele și cerințelor
(2 min) clasa - pregătesc
- creează un climat materialele
cooperant solicitate
- se așează la
locurile indicate
Reactualizar Noțiuni și Obiectivel Solicită opinii despre Elaborează Frontală
ea concepte e evaluării importanța problemelor răspunsuri Obs.
cunoștințelor privind globale cu care se confruntă autoevaluează
/evaluare comunitate
a omenirea
internaționa

5 minute Conținuturi Subliniază ideea de progres Siste
privind a luptei statelor privind
matic
problemele eradicarea acestor
globale ale fenomene. ă
omenirii, Accentuează algoritmul
probleme cauză-efect a problemelor
economice, globale
poluarea, Stimulează elevii să-și
bolile, asume roluri privind
violența problemele cu care se
confruntă
Evaluează răspunsurile
elevilor
Mediază opiniile elevilor pe
problemele dezbătute
Evocare (3 Titlul Solicită elevilor să Identifică
min) lecției: identifice ce drepturi au principalele
”Drepturile oamenii în calitate de drepturi (la
omului” persoane. viață, libertatea
Notează pe tablă titlul de exprimare,
lecției. egalitatea,
Precizează ce vor afla, ce proprietatea
vor ști să facă la sfârșitul Notează în
orei. caiete titlul
Organizează învățarea lecției
Dobândirea Titlul Concepte Asigură: Definesc Cons Fișe de
de noi lecției + ob. Cunoașterea, receptarea, valorificând tituți lucru
cunoștințe ”Drepturile evaluării învățarea achiziții a Exerciți
(27 min) omului” Elevii definesc drepturile anterioare Rom u
Noțiuni, omului pe baza Investighează âniei Obs.
drepturi, cunoștințelor anterioare de sursele I Sistema
îndatoriri, la Educație civică și Istorie Identifică, Conv tică
responsabil Identifică din Constituția demonstrează enția Verifica
ități, României principalele prin prezentarea ONU rea
inalienabil drepturi ale omului. rezultatelor frontală
Conținutu Identifică din Convenția investigației orală
ri: ONU principalele drepturi Explică pe baza
Drepturile ale copilului algoritmului
omului Demonstrează de ce cauză/efect
stabilesc ce drepturile omului sunt Interpretează
îi este inalienabile oferind
permis unei Înțelegerea noilor argumente,
persoane să conținuturi formulând
fie, să Explică de ce oamenii au opinii, compară,
posede, să drepturi își asumă
facă. Interpretează, responsabilitatea
De la demonstrează, determină, unei opinii
natură, generalizează cum au
oamenii se evoluat drepturile omului
nasc liberi pe baza studierii
și egali. principalelor documente în
Drepturile care sunt proclamate
omului drepturile omului
sunt: Analiza
Inalienabile Identifică, analizează dacă
Nici-o drepturile omului și ale
persoană copilului sunt aplicate sau
nu poate încălcate în comunitatea
renunța la locală și în școală
drepturile Compară, deduce cum pot
sale și fi clasificate drepturile
nimănui nu omului
îi este Sinteza
permis să Formulează aprecieri
priveze pe privind drepturile respectate
altcineva și încălcate în clasă și în
de drepturi. școală
Ce trebuie Relatează, proiectează,
să facă planifică, propune,
statul sintetizează, compune,
pentru imaginează, explică,
cetățeni și organizează modalitățile
ce nu prin care trebuie ca elevii să
trebuie să acționeze pentru ca
facă. drepturile lor sp fie
Nu există respectate
drepturi
fără
responsabil
ități
Document
ele în care
sunt
proclamat
e
drepturile
omului:
Declarația
drepturilor
(Anglia
1689)
Declarația
de
Independen
ță (SUA
1776)
Declarația
Drepturilor
Omului și
Cetățeanulu
i (Franța
1789)
Declarația
Universală
a
Drepturilor
Omului
( ONU
1948)
Principalel
e drepturi
ale omului
Civile și
politice:
dreptul la
viață, la
libertate și
securitate,
egalitate,
libertatea
de
exprimare,
de opinie,
de credință,
dreptul de a
participa la
viața
politică
Drepturi
economice
și sociale:
dreptul la
muncă, la
educație, la
o viață
decentă și
la asistență
socială.
Stimularea Creează o problemă: Elevii studiază Calc
performanței ”Schițarea portretului unui imaginea ulato
5 min copil care muncește” prezentată r
Elevii vor studia cu atenție Analizează
fotografia unui copil care problema
muncește (imaginea va fi Își asumă rolul
expusă la un copilului care
videoproiector) muncește
Își dau frâu liber
imaginației și
creativității
Oferă soluții
Asigurarea Interpretează situațiile de la Formulează Man Exerciți
retenției și a exercițiul 6, pagina 14 din opinii privind ual u
transferului manual asemănări, Verifica
3 min deosebiri re
Temă pentru De rezolvat Recomandă aprofundarea Rezolvă
acasa exercițiile cunoștințelor asimilate prin exercițiile
1-4 pag 13 citirea lecției acasă
din manual
Evaluarea Analizează critic, laudă, Se raportează la
3 min ierarhizează, decide, aprecieri
notează

Schița lecției

I. Drepturile Omului
A. Drepturile omului stabilesc ce îi este permis unei persoane să fie, să posede și să facă
pentru simplul fapt că este om
B. Oamenii au drepturi pentru simplul fapt că sunt oameni, ceea ce înseamnă că există
atribute care nu pot fi refuzate nici unui om de către nimeni (libertatea și egalitatea în
drepturi naturale ale omului)
C. De la natură oamenii se nasc liberi și egali
D. Drepturile Omului
1. Sunt inalienabile (nu pot fi înstrăinate) Nici-o persoană nu poate renunța la drepturile
sale și nimănui nu îi este permis să priveze pe cineva de drepturi.
2. Ne arată ce trebuie să facă statul pentru cetățeni și ce nu trebuie să facă sau să se lase
să se întâmple.
3. Nu pot exista drepturi fără responsabilități: atunci când o persoană afirmă că are
drepturi, ea afirmă, totodată, și că își asumă responsabilitățile corespunzătoare și, în
primul rând pe aceea de a respecta drepturile altor persoane. Fără această asumare
drepturile nu au nici-un sens.
4. Nu pot fi separate unele de altele: ele au sens numai împreună și trebuie respectate
fără excepție. Nesocotirea unui drept înseamnă, de fapt, lezarea tuturor celorlalte
drepturi.

II. Documente în care sunt proclamate drepturile Omului


A. Declarația Drepturilor (Anglia 1689)
B. Declarația de Independență (SUA 1776)
C. Declarația Drepturilor Omului și a Cetățeanului (Franța 1789)
D. Declarația Universală a Drepturilor Omului (ONU 1948)

III. Principalele drepturi ale omului


A. Drepturile civile și politice: dreptul la viață, la libertate și securitate, egalitatea în
drepturi, libertatea de exprimare, de opinie, de credință, dreptul de a participa la viața
politică
B. Drepturi economice și sociale: dreptul la muncă, la educație, la o viață decentă sau la
asistență socială.

IV. Alte drepturi ale omului


A. Dreptul la viață, la libertate, la securitate personală
B. Dreptul la o judecată dreaptă
C. Dreptul la cetățenie
D. Dreptul de a întemeia o familie
E. Dreptul de a circula liber, de a cere azil
F. Dreptul la proprietate
G. Dreptul al libertatea de gândire, de conștiință, de credință, de opinie
H. Dreptul de întrunire, de asociere, de participare politică, drepturi electorale
I. Dreptul al muncă, la odihnă, la un trai decent
J. Dreptul la asistență socială
K. Dreptul la educație

S-ar putea să vă placă și