Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 12

ROMÂNIA

MINISTERUL EDUCAŢIEI
INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN SĂLAJ
ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,SIMION BĂRNUŢIU’’ ZALĂU
B-dul Mihai Viteazul nr. 3, Telefon 0260/ 616959
E-mail: barnutiu@scsbarnutiuzalau.ro

PROIECT DIDACTIC
DATA: 19.05.2023
PROF. ÎNV. PRIMAR: Nistor Irina- Denisa
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ”Simion Bărnuțiu” Zalău
CLASA: a III-a D
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „Amintiri din copilărie”
SUBIECTUL LECȚIEI : „Căsuţa din copac”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: mixtă
DURATA: 50 minute
1
SCOPUL LECȚIEI: desprinderea informaţiilor esenţiale dintr-un text și dezvoltarea capacităţii
de exprimare orală.

Domenii integrate: Comunicare în limba română (C.L.R.)


Matematică și explorarea mediului (M.E.M.)
Arte vizuale și abilități practice (A.V.A.P.)

Competențe specifice:
Comunicare în limba română:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un text audiat
1.4. Manifestarea interesului faţă de o varietate de mesaje orale
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul
cunoscut
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare

Arte vizuale și abilități practice:


2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

2
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să citească corect , conştient şi expresiv textul ,,Căsuţa din copac”, după Claudia Groza
- să identifice personajele din text;
- să completeze „harta textului”;
- să formuleze întrebări și răspunsuri pe baza textului („Cine?, Unde ?, De ce ?, Ce ?, Cum ?) ;
- să extragă enunțuri din text;
-să încercuiască cuvintele scrise corect (cu sau fără cratimă)
- să redea mesajul transmis de autor.

STRATEGIA DIDACTICĂ: algoritmică, inductivă;


Metode şi procedee didactice: lectura în lanţ, lectura selectivă, explicaţia, exerciţiul, povestirea, conversaţia, joc de rol, problematizarea, conversația
euristică, explozia stelară, harta lecturii
Mijloace de învăţământ: ghicitori, fișe de lucru, instrumente de scris , laptop, videoproiector;

Forme de organizare: frontal, individual, grupe


Instrumente de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, autoevaluare, stickere.
Resurse:
Umane, 26 elevi
Temporale, 50 minute

3
Desfăşurarea lecţiei

Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică Evaluare


Etapele lecţiei
Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor Metode și Material Forme de
procedee didactic organizare

1.Moment Asigur climatul necesar desfășurării Se pregătesc pentru activitate. Sala de clasă
organizatoric orei. Prelegerea
Solicit pregătirea materialelor Instrumente de Frontal
necesare. scris

2.Reactualizare Verific tema atât cantitativ cât și Răspund întrebărilor adresate


a cunoștinelor. calitativ. Conversația
Verificarea Aprecieri
temei verbale
colective

Dacă-i mic, va creşte mare, Frontal


3.Captarea Frunzuliţe îi apare,
atenției Vara parcă-ntinereşte, Observația
Iarna el îmbătrâneşte. Ascultă și răspund la ghicitori.
( Copacul ) Conversația

Ghicitori
4
E langa tine mereu
Si te-ajuta cand ti-e greu Aprecieri
( Prietenia) Răspund la ghicitori. verbale

Conversația
Frontal

Ascultă cu atenție.

Ei bine,azi, veți descpoeri că


răspunsurile ghicitorilor, au legătură cu
4.Anunţarea textul primit spre lecturare.
subiectului şi a De asemenea vom citi și vom
obiectivelor descoperi semnificatia unui text Prelegerea
operaţionale intitulat ” Căsuţa din copac” ANEXA 1 Aprecieri
Al cărui autor este Claudia Groza verbale
Fișa cu colective și
Vom citi„ în lanț”, „pe roluri” , vom povestea. individuale
învăța cuvinte și expresii noi cu care ne
vom îmbogăți vocabularul. Pentru a Frontal
duce la îndeplinire tot ce ne-am propus
avem nevoie de multă atenție și
acțiune.

Analizăm imaginea reprezentativă


textului. Răspund la întrebări.
5
Care este titlul textului? Dar autorul?
Fișa cu lectura
5.Dirijarea Vă rog să citiți textul în gând și să Tablă
învăţării subliniați cuvintele sau expresiile Conversația
necunoscute. Instrumente de Frontal
scris
Realizez lectura model. Citesc în gând. Conversația

-Ați găsit cuvinte necunoscute?


Explic cuvintele necunoscute. Elevii urmăresc. Lectura Individual
explicativă
Lectura
predictivă
Citire în lanț
Vom citi în lanț textul. Aprecieri
verbale
Fiecare copil citește câte o individuale,
Citire selectivă propoziție. covective

Citiți prima propoziție din text.


Citiți ultima propoziție din text. Frontal
Citiți primul alineat.
Citiți ultimul alineat.
Elevii vor citi pe roluri Fișa cu lectura
Exercițiul

Citire pe roluri
Vom citi pe roluri textul dat.

Aprecieri
Completez ”Harta textului” Anexa verbale
II,pe tablă:

6
Titlu,
autor,
locul acțiunii, Conversația Fișa de lucru
timpul, Explicația
personaje,

Exercițiul aprecieri
verbale
Harta textului

-Vă rog să citiți enunțul/enunțurile din Frontal


care ne dăm seama că Ben obisnuia să
viseze în casa din copac.
Elevii citesc în funcție de ceea Individual Aprecieri
-Citiți alineatul din care ne dăm seama ce li s-a cerut. verbale
care sunt personajele ce au salvat
căsuța, și au redat liniștea copacului.
Problematizarea

Pe tablă avem o steluță mare și Un elev va formula o întrebare


următoarele întrebări: iar un alt elev va răspunde
În cufăr se găsesc niște intrebări
”Cine?” ”Unde?” ”De ce?” ”Cum?”
”Ce?” Elevii scriu pe fișă întrebările și Fișa de lucru
Vom formula întrebări în legătură cu răspunsurile. Explozia stelara
textul citit, folosindu-ne de cele suport Explicația
aflate pe tablă.Un elev va adresa o
intrebare iar un alt elev va răspunde. Exercițiul
Scriu pe tablă întrebarile.

7
Pe tablă se află 5 frunze. Pe fiecare Explicația
frunză este scris un cuvânt. Ordonați
frunzele astfel încât să obținem la final
o propoziție cu înțeles.

”Prietenul la nevoie se cunoaște” Exercițiul Aprecieri


-acesta este mesajul textului verbale
Elevii răspund la întrebări, individuale
Le cer elevilor să rezolve individual Tablă și colective
6.Obţinerea exercițiul 1 de pe fișa de lucru.
performanţei Fișa de lucru Frontal

De cine a fost construită casa din


copac?
Markere
Ce credeți, oare Ben chiar a câștigat colorate Individual
concursul corăbiilor?
Conversație
De cine a fost condusă operațiunea de euristică
salvare a copacului de invazia
furnicilor?

Rezolvăm exercițiul 2. Anexa Aprecieri


Ordonează ideile principale. Rezolvă exercițiile. verbale
Exercițiul individuale
Rezolvăm exercițiul 3. Anexa și colective
Alege forma corectă a cuvintelor
scrise cu verde (cu cratimă sau fără
cratimă :sar/ s-ar, sau/s-au, ia/i-a, sa/s-
a. Frontal

8
Continuă enunțurile, făcând referire la
7.Retenția și ceea ce ai aflat din text. Notează tema
transferul
Cel mai mult am apreciat...........

Dacă aș fi fost în loul lui Ben, aș fi......

Ce învățăm din acest text ? Frontal

Conversația Aprecieri
Ar putea fi, de asemenea vorba de un euristică verbale
mesaj pentru toți oamenii ? individuale
și colective

Anunț tema.

Fac aprecieri generale şi individuale


asupra participării la lecţie şi acord
stickere .

Autoevaluar
ea
Conversația Aprecieri
verbale
individuale
Frontal și colective

8.Încheierea
activităţii
Recompens
a

9
ANEXA 1

10
ANEXA 2

11
12

S-ar putea să vă placă și