Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECTAREA ACTIVITĂȚILOR

INSTRUCTIVE CONFORM CURRICULUM-


ULUI PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE 2019

Exemple de bune practici


Proiect didactic
Activitate integrată pe 1 zi

 DATA:
 NIVELUL / GRUPA:
 TEMA ANUALĂ:
 TEMA PROIECTULUI:
 TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:
 TEMA ZILEI:
 DOMENII EXPERIENȚIALE:
 CATEGORII DE ACTIVITATE:
 FORMA DE REALIZARE:
 TIPUL ACTIVITĂȚII:
DOMENII DE DEZVOLTARE:

• C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE


• D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII A PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ


 D.2. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

COMPORTAMENTE VIZATE:

 C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în


conversații și povestiri creative
 D.2.1. Demonstrează capacitate de exprimare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii (comunicare expresivă)
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee:

 Mijloace de învățământ:
 Forme de organizare:

BIBLIOGRAFIE:
MEC. (2019). Curriculum pentru educaţia timpurie
ACTIVITĂȚI PENTRU DEZVOLTARE
PERSONALĂ (ADP):

 Rutine
 Tranziții

 ALA 1

 ADP (din perioada după-amiezii)

 Opționale

 Extrașcolare

Întâlnirea de dimineață:
 Salutul

 Prezența

 Calendarul naturii

 Împărtășirea cu ceilalți

 Noutatea zilei

 Momentul poveștilor (10- 15 min.)


JOCURILE ȘI ACTIVITĂȚILE LIBER – ALESE (ALA)
ACTIVITĂȚI PE CENTRE:
În funcţie de spaţiul disponibil, cadrul didactic poate deschide toate centrele sau cel puţin două
centre de activitate (pag. 10 din Curriculum pentru educația timpurie -2019 )
 Bibliotecă
 Ştiinţă
 Construcţii
 Artă
 Colțul căsuței / Joc de rol
 Nisip și apă
JOC LIBER: 30 min.

Momentul Mișcării (MM) –


În programul zilnic este obligatoriu să existe cel puţin o activitate sau un moment / secvenţă de
mişcare (joc de mişcare cu text şi cânt, activitate de educaţie fizică, moment de înviorare, întreceri sau
trasee sportive, plimbare în aer liber etc. (pag. 12 Curriculum pentru educația tipurie 2019)

 
DEMERSUL DIDACTIC
 Moment organizatoric

 Reactualizarea cunoștințelor

 Captarea atenției

 Anunțarea temei și a obiectivelor

 Desfășurarea activității
 Obținerea performanței
 Asigurarea feedback-ului

 Încheierea activității

S-ar putea să vă placă și