Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate didactic

coala : Scoala Speciala G.Paunescu


Clasa : a VI-a
Obiectul : Limba romana
Subiectul : Verbul
Tipul leciei : de consolidare de cunotine
Scopul : Consolidarea cunotinelor despre verb
Obiective operaionale :
- Obiective cognitive:
- s formuleze propoziii;
- s identifice verbul din propoziii;
-s scrie propoziiile la timpul corect al verbului;66
-sa scrie corect numarul verbului din propozitii;
- s se exprime corect, cursiv prin exersarea actului vorbiri;
- s formuleze rspunsuri clare, corecte i precise.

- Obiective afective :
- s dovedeasc interes pentru activitate
- s participe activ i contient la ore
Metode i procedee : conversaia, observaia, exerciiul, munca
independent, nvarea prin descoperire
Mijloace de nvmnt : fie de lucru

Etapele leciei

Strategia didactic

Metode i
procedee

1.Moment
organizatoric

-Pregtirea materialelor didactice n


vederea desfurrii optime a activitii

2.Captarea ateniei

-Elevii
sunt
substantivul;

3.Anunarea temei

-Se anun tema activitii i se noteaz -conversaia


titlul leciei la tabl i n caiete.

4.Desfurarea
activitii

intrebati

ce

conversaia

este -observaia
-nvare prin
descoperire

-Elevii sunt ntrebai cu privire la - explicaia


definiia verbului i la ceea ce ne arat
el.
- Vor scrie la tabla, apoi in caiete un text -exerciiul
si vor sublinia verbele.
Este vara.In gradina bunicii e caldura
dogoritoare. Suntem insetati si obositi.
Acum cateva luni era foarte placut sa
muncim aici.
Unde sunteti adieri usoare de vant?
-conversaia
Unde esti tu primavara?
-explicaia
- Elevii sunt intrebati daca cunosc
numrul verbului;
-Apoi elevii vor rezolva un exercitiu in -munca
care vor trebui sa identifice propozitiile independent
la numarul singular si la plural si sa le
scrie in tabelul corespunzator.
Baiatul este la biblioteca.
Eu sunt la mare.
Copiii sunt la joaca.
-exercitiul

Tu esti la magazin.
Noi suntem la teatru.
Elevii erau foarte speriati.
Profesoara e corecta la note.
Copacii sunt infloriti.

-conversatia

-Elevii sunt ntrebai despre timpurile


verbului si care sunt acestea si vor
primi urmatorul exercitiu:
-Treceti de la timpul prezent,la timpul
trecut si viitor urmatoarele propozitii.
(Anexa 1.)

5. Evaluarea

- Elevii primesc fisa de evaluare.

-Munca
independenta

6. Incheierea
activitatii

- La finalul leciei, se vor face aprecieri -explicaia


cu privire la modul n care elevii au
participat la activitate.
-exerciiul
-conversaia

Anexa 1.

Timpul trecut

Timpul prezent

Timpul viitor

Biatul a fost.

Biatul este.

Biatul va fi.

Primvara a fost.

Primvara este.

Primvara va fi.

Ei au fost la teatru.

Ei sunt la teatru.

Ei vor fi la teatru.

Noi am fost la
munte.

Noi suntem la
munte.

Noi vom fi la
munte.

FISA DE EVALUARE
Exercitiul 1.Completati propozitiile de mai jos cu verbul a fi la timpul corect.
In prezent, eu o eleva buna.
Acum,Ionel cel mai bun pictor.
Noi in excursie peste putin timp.
Elena peste putin timp premianta clasei.
Profesorul de matematica foarte indulgent cu elevii.
Elevii din ultima banca cei mai rai din clasa.
Bogdan pe terenul de fotbal in timpul orei de limba romana care a trecut.
Tu un copil cuminte.
Noi in padure acum.
Ei la balcon acum.

Exercitiul 2. Alcatuiti cate doua propozitii cu verbul a fi la timpul trecut,prezent si viitor,apoi


precizati persoana si numarul. verbului.

S-ar putea să vă placă și