Sunteți pe pagina 1din 3

coala Gimnazial Special C.

Punescu Iai
Clasa a II-a C
An colar 2012/2013

PROIECT DIDACTIC
Data: 15.05.2013
Clasa: a II-a C
Profesor educator: Grdinaru Petronela
Aria curricular: Terapie complex i integrat
Disciplina: Stimulare cognitiv
Subiectul: Ce de forme i culori!
Tipul de activitate: Consolidare
Scop didactic: consolidarea cunotinelor privind recunoaterea , denumirea
i utilizarea formei geometrice prin joc.
Obiective operationale:
O1- s recunoasc figurile geometrice (ptrat, triunghi, cerc, dreptunghi);
O2- S asocieze obiectele din mediul nconjurtor cu formele geometrice
nvate;
O3- s sorteze obiecte date dup criterii diverse: form, culoare;
O4- s formeze mulimi de figuri geometrice dup criterii stabilite;
O5- s asocieze o grupa de figuri geometrice cu numrul corespunzator;
O6- s participe cu interes i curiozitate la lecie;
O7- s aprecieze obiectiv lucrrile efectuate de colegi;
Metode i procedee: conversaia,explicaia,exerciiul, povestirea,
observaia, jocul didactic;
Materiale didactice : creioane colorate, jetoane cu figuri geometrice, foi
A4, lipici, a colorat, foarfece, hrtie glasse, lucrare demonstrativ,
calculator;
Bibliografie:

,.Lupu C., Svulescu D., Lupu I., Aritmetic Teorie. Probleme. Metode
de rezolvare, Ed. Egal, Bacu, 2002.
Crjan F., Begu C., Metodica predrii-nvrii matematicii la ciclul
primar, Ed. Paralela 45, Braov, 2007.
Svulescu D., Lupu C. i colaboratorii, Metodica predrii-nvrii
matematicii la ciclul primar, Ed. Gheorghe Alexandru, Craiova, 2006.

Desfurarea leciei
Secventele
Obiective
leciei
operaionale
1. Moment
organizatoric

Coninut
Metode
Evaluare
instructiv-educativ
si procedee
Pregatirea materialelor didactice si
asigurarea climatului psihopedagogic Conversatia
necesar bunei desfasurari a lectiei.

2.Captarea
atentiei

Se va purta o discutie cu elevii in


scopul
stimularii
atentiei
si
motivatiei: Mutulica este foarte Conversatia
suprat pentru c nu cunoate
figurile geometrice. M-a rugat s-l
aduc la voi la coal ca s-l ajutai.
- Ce zicei, vrei s-l ajutai voi s
nvee figurile geometrice?

3.Anuntarea
temei si a
obiectivelor

Profesorul educator anunta titlul


activitatii: Ce de forme i culori!
si le precizeaza faptul ca vor Conversatia
participa la o activitate cu mai multe
jocuri, care le vor testa cunostintele
despre figurile geometrice.

O1
O3
4.Desfasurarea propriuzisa a
activitatii

O6

O2

Profesorul propune primul joc:


Aeaz-m la csua mea!.
Fiecare elev primeste cate un plic cu
figuri geometrice de diverse culori
pe care trebuie sa le suprapuna peste
figurile geometrice asemanatoare de
pe fisa ,,Clovnii(Anexa1). Fisele
vor fi expuse pe tabla si fiecare
elev va preciza, pe rand, culoarea si
forma figurilor geometrice lipite pe
fisa.

Conversatia
Explicatia
Exercitiul
Joc didactic

Conversatia
Astfel, se va face legatura cu Explicatia
urmatorul joc: Trei prieteni.
Exercitiul
Profesorul prezinta povestea celor Joc didactic

Se evalueaza
individual
capacitatea de
a asocia
figurile
geometrice
asemanatoare.

O6
4.
Desfasurarea
propriu-zisa
a activitatii
O1
O6

O4
O5

trei prieteni:Cerculet;Patratelsi
Triunghi,trei baieti care cauta sa
vada in jurul lor obiecte care sa le
semene. Elevii ii vor ajuta, sortand
jetoane corespunzatoare formei
prezentate pe fise ( Anexa 2).

Povestirea
Conversatia
Explicatia
Exercitiul
Joc didactic

Urmatorul joc este:In tara figurilor


geometrice.
Profesorul explica regulile jocului:
pe suport muzical elevii vor dansa
prin Tara figurilor geometrice, iar
cand muzica este oprita si este afisat
un jeton cu o figura geometrica,
elevii vor alerga la casuta acelei
figuri geometrice.Jocul se desfasoara
pana cand toti elevii gasesc casutele
figurilor geometrice.

Conversatia
Explicatia
Exercitiul
Joc didactic
Conversatia
Explicatia
Exercitiul

O6
Propun elevilor urmtoarea activitate: Case de vnzare. Elevii se vor
grupa cte 2- 3. Vor avea ca sarcin
s-i ajute bunica s vnd o cas.
Vor trebui s completeze anunul de
vnzare cu numrul de figuri geometrice corespunztor (Anexa 3). Se
analizeaz rspunsurile elevilor.

6.Incheierea
activitatii

Se fac aprecieri globale asupra


modului de desfasurare al activitatii
si de participare al elevilor.

Conversatia
Explicatia
Conversatia
Explicatia

Se evalueaza
capacitatea de
a asocia
obiectele din
mediul
inconjurator cu
formele
geometrice
nvate

Se evalueaza
capacitatea de
recunoastere a
formelor
geometrice
nvate si
viteza de
reactie la
vederea unei
figuri
geometrice
cunoscute.

Se evalueaza
capacitatea de
a asocia
figurile
geometrice cu
numarul
corespunzator.

Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și