Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,, REGULILE DE CIRCULAŢIE “
Data: 30.03.2012
Nivelul : II(grupa mare –pregatitoare)
Unitatea : G.P.N.Maxenu
Educatoare :Oţelea Mihaela
Tema anuală :,,Ce şi cum vreau să fiu ? ‚’’
Tema activităţii şi a zilei:,,Regulile de circulaţie’’

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

I. -ADP:,,Întâlnirea de dimineaţă
,,Să circulăm correct !’’

II.-ALA1 : Artă - ,,Semafoare’’,Agentul de circulaţie’’


Ştiinţă-,,Indicatoare’’
Joc de masă -,,Completează imaginea !‘’.

III.-ADE: Activitate integrată


1.DOS:Educaţie pentru societate
“Bine-Rău” -joc didactic
2.DEC: Educaţie artistico – plastică
“Semne de circulaţie “-dactilo-pictură

ALA 2 : Activitate complementară


“Semaforul ne învaţă “- scenetă
I .ADP - ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢA

Copii sunt invitaţi in clasă, se aşează in semicerc si


salută invitaţii.
Vor fi parcurse toate etapele întâlnirii de dimineaţă:
-salutul – se realizează prin atingerea palmelor tuturor
copiilor de catre educatoare;
-poezie de introducere în atmosferă :” Noi zburăm ca
fluturaşii,/Ne spălăm ca iepuraşii, / Desenăm un curcubeu, /
Eu pe-al meu şi tu pe-al tau./Iar apoi ne asezăm ,/Bine, bine
să-nvăţăm.”;
-identificarea zilei;
-precizarea datei;
-calendarul naturii;
-prezenta participanţilor – prin completarea panoului
prezentei cu fotografiile (“albinuţe”) personale;
-responsabilităţi;
-noutăţile zilei- Este prezentat copiilor un băiat care are o
mână bandajată pentru că nu a fost atent la trecerea străzii
şi a fost accidentat de o maşină Pornind de la acest lucru,le
este trasmis copiilor mesajul zilei-,,Să circulăm correct!’’ şi
le este prezentat orarul zilei .
Educatoarea invită copiii la fiecare sector pentru a intuit
materialele pregătite şi pentru a le preciza ce pot lucra cu
ele .
II. ALA 1
CATEGORIA DE ACTIVITATE :Jocuri şi activităţi alese
DENUMIREA ACTIVITĂŢII:
-Artă -,,Semafoare’’, ,,Agentul de circulaţie’’
- Ştiinţă-,,Indicatoare’’
-Joc de masă-,,Completează imaginea!’’
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă
FORMA DE ORGANIZARE:activitate pe grupuri mici,pe
centre de interes

ARTĂ

SCOP : Consolidarea abilităţilor practice specifice


nivelului de dezvoltare motrică stimularea expresivitatii
şi a creativitatii prin desen.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1: să decupeze după contur,bulinele reprezentând
culorile semaforului;
O2: să lipească pe suport buline reprezentând
semaforul;
O3: să colorize semafoarele,agentul de circulaţie
METODE ŞI PROCEDEE : explicaţia, demonstraţia,
conversaţia,munca în echipă.
MATERIAL DIDACTIC :creioane colorate-
roşu,galben.verde,albastru,negru,foarfece ,aracet,buline
Colorate din coli xerox,coli de desen pe care sunt trasate
semafoare.
ŞTIINŢĂ
SCOP: Consolidarea capacităţii de a forma grupe de
obiecte după un anumit criteriu .
OBIECTIVE OPEREŢIONALE:
O1: să recunoască indicatoarele rutiere;
O2:să clasifice jetoanele cu indicatoare,aşezându-le
în coşuleţul corespunzător;
METODE ŞI PROCEDEE :conversaţia ,explicaţia,
munca în echipă.
MATERIAL DIDACTIC:indicatoare rutiere desenate pe
coli A4,coşuleţe,jetoane cu indicatoare rutiere .

JOC DE MASĂ
SCOP : Cultivarea sociabilităţii copiilor,a deprinderilor
de cooperare cu partenerii de joc .
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1 : să descrie imaginile prezentate;
O2: să refacă imaginile prin combinarea pieselor de
puzzle .
METODE ŞI PROCEDEE :conversaţia,explicaţia,munca
în echipă .
MATERIAL DIDACTIC: imagini despre circulaţie,
imagini cu indicatoare rutiere,piese de puzzle .
DURATA :15-20 minute
BIBLIOGRAFIE :
•,,Programa activităţilor instructiv – educative în
grădiniţa de copii ‘’,Ed.V & Integral,Bucureşti,
2005 ;
• ,,Laborator preşcolar’’,Liliana Ezechil,Mihaela
Paisi Lazarescu,Ed.Didactica Nova, Craiova,2005.
III. ADE- ACTIVITATE INTEGRATĂ
DOS: Educaţie pentru societate :
,,Bine – rău ‘’-joc didactic
DEC:Educaţie artistico-plastică:
,,Semne de circulaţie ‘’-dactilo-pictură
MIJLOC DE REALIZARE:
DOS: Joc didactic
DEC:-Dactilo-pictură

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

DOS :Consolidarea cunoştinţelor referitoare la


regulile de circulaţie şi necesitatea respectării
acestora în folosul apărării vieţii şi a sănătăţii
proprii şi a celor din jur .
DEC:Dezvoltarea gustului estetic,a imaginaţiei şi
a creativităţii .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE:
O1: să răspundă la ghicitori,întrebări ;
O2: să sorteze imaginile de pe panou după crite-
riul –comportament pozitiv/negativ;
O3: să stabilească valoarea de adevăr a propozi-
ţiilor enunţate de agentul de circulaţie ;
O4:să colaboreze pentru aflarea răspunsurilor
corecte ;
DOMENIUL ESTETIC CREATIV:
O1:să denumească materialele primite şi tehni-
ca de lucru ;
O2:să picteze utilizând tehnica dactilo-picturii;
O3:să exprime aprecieri pozitive asupra lucrări-
lor realizate ;

SARCINA DIDACTICĂ: Să raspundă la ghicitori şi


întrebări ,să stabilească valoarea de adevăr a propo-
ziţiilor enunţate de agentul de circulaţie şi să aprecieze
comportamentul copiilor din imaginile oferite,ca fiind
,,bun ‘’ sau ,,rău ‘’.

REGULILE JOCULUI :
Grupa va fi impărţită în două echipe:echipa în
tricouri roşii şi echipa în tricouri verzi.
Răspunsurile sunt date de copii desemnaţi din fiecare
echipă pentru fiecare probă.
Pentru fiecare răspuns correct,echipa va primi câte o
bulină roşie/verde,oferită de către agentul de circulatie .

ELEMENTE DE JOC :
surpriza,ghicitorile,aplauzele,bulinele.

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia,demonstraţia,con-


versaţia,exerciţiul,munca independentă .

MATERIAL DIDACTIC :palete roşii şi verzi,buline


roşii şi verzi pentru răspunsurile corecte ,imagini
sugestive pentru comportamentul copiilor pe stadă
,plicuri cu întrebări şi ghicitori ,plicuri cu fişe de
evaluare ,acuarele,imagini cu semne de circulaţie,coli de
desen,şerveţele .

BIBLIOGRAFIE:

•Aplicarea Noului Curriculum pentru educaţie timpurie-o


provocare?(3-6/7ani),Ed.Diana,Piteşti 2009 .
•Floarea Popa,Fantezie şi culoare (Ghid orientativ pentru
abordarea activităţilor artistico- plastice) ,Ed.Imprimeriei
de vest, Oradea,2005 .
•,,Programa activităţilor instructiv – educative în
grădiniţa de copii ‘’,Ed.V & Integral,Bucureşti,2005.
• ,,Laborator preşcolar’’,Liliana Ezechil,Mihaela
Paisi Lazarescu,Ed.Didactica Nova, Craiova,2005.

SCENARIU DIDACTIC

EVENIMENTE CONŢINUT DIDACTIC STRATEGII EVALUA-


DIDACTICE DIDACTICE RE
1.Moment Se asigură atmosfera
organizatoric optimă pentru buna
desfăşurare a activităţii :
-aerisirea sălii de grupă; Exerciţiul
-aranjarea mobilierului organizato-
pentru activitate; ric
-pregătirea materialelor
necesare desfăşurării
activităţii
2.Captarea Apare în sala de grupă un
atenţiei copil îmbrăcat în agent de
circulaţie,(rolul de
conducător al jocului ).Se Conversaţia
poartă o scurtă discuţie
despre semnele de circulaţie
învăţate.

3.Anunţarea Se va propune copiilor un


temei şi a joc cu tema ,,Bine-Rău’’.Joc
obiectivelor în care vor raspunde pe
rând ghicitorilor şi
întrebărilor adresate de Observa-
micul agent de circulaţie, rea
vor selecta de pe panou comporta-
Explicaţia mentului
imagini ce redau comporta-
mente pozitive/negative, ale nonverbal
copiilor pe stradă,vor stabili al copiilor
valoarea de adevăr a
propoziţiilor enunţate de
agentul de circulaţie

Secvenţa I –DOS
,, Bine –Rău ‘’
1.EXPLICAREA
REGULILOR JOCULUI
Jocul se desfăşoară pe 2
echipe:
4. -echipa cu tricouri roşii
Prezentarea - echipa cu tricouri verzi
conţinutului Copiii vor extrage din Explicaţia
şi dirijarea plicurile aşezate pe masă
învăţării câte un bileţel şi vor
răspunde la ghicitori şi
întrebări.Pentru fiecare
răspuns corect echipa
primeşte o bulină asemănă-
toare culorii echipei .
2.EXECUTAREA
JOCULUI DE PROBĂ
Demonstrarea jocului se Exerciţiul
face cu ajutorul
copiilor,executând în acelaşi
timp,jocul de probă.

3.EXECUTAREA
JOCULUI DE CĂTRE
COPII
.
PROBA I
În faţa fiecărei grupe sunt
aşezate pe masă plicuri ce Conversaţia
conţin ghicitori(semafor, Observa-
trecerea de pietoni,unifor- Explicaţia rea
ma de poliţist ). curentă,
Copiii vor extrage din pli- aprecierea
curile aşezate pe masa fie- răspunsuri
cărei grupe câte un bileţel şi lor.aplauze
vor răspunde la ghicitori .
Pentru fiecare răspuns
corect echipa primeşte câte
o bulina roşie sau verde,
asemănătoare culorii
echipei .
5.Obţinerea
performanţei PROBA a II a Conversaţia
Fiecare echipă va răspunde
la trei întrebări adresate Aprecierea
de către agentul de răspunsuri
circulaţie. lor,aplauze

PROBA a III a
Pe panou sunt aşezate
imagini în care sunt repre-
zentate fapte bune-fapte Exerciţiul
rele .
Sarcina copiilor fiind de a
selecta imaginile aflate pe
panou şi să precizeze com-
portamentul copiilor. Dacă
este ,,Bine ‚’’copiii vor
ridica paleta verde.În caz
contrar ,vor ridica paleta
roşie .

PROBA a IV a
Educatoarea va rosti câteva Explicaţia
enunţuri.Dacă sunt adeva- Munca
rate,copiii aprobă,dacă nu independent-
6.Asigurarea dezaprobă,arătând un chip tă
retenţei şi a fie cu faţa veselă,fie tristă .
transferului
Copiii primesc câte o fişă
de lucru.Sarcina fişei este
de a identifica dacă faptele
ilustrate sunt bune sau rele
şi de a colora corespunzător
bulina din fişă( cu roşu dacă
este ,,Rău’’ şi verde dacă
este ,,Bine ‚’.

TRANZIŢIE:JOC
:,,SCAUNE MUZICALE ’’
Desfăşurarea jocului:
Copiii vor fi aşezaţi sub Exerciţiul/
forma unui cerc(pe scăunele Joc colectiv
cu spatele unul la celălalt .
La pornirea muzicii aceştia
se vor ridica şi vor dansa
într-un singur sens până la
oprirea muzicii. În acest
timp,educatoarea va ,,fura ’
un scăunel şi-l va da
deoparte.La oprirea muzicii
copiii trebuie să se aşeze pe
scăunele .Copilul care va
rămâne în picioare(nu are
scăunel )va părăsi jocul. Tot
aşa se va proceda până când
un singur copil va fi aşezat
pe scăunel,acesta fiind
numit câştigătorul jocului .

SECVENŢA II-DEC
,,Semne de circulaţie ‚’’ Conversaţia
1 . REACTUALIZAREA
CUNOŞTINŢELOR
ANTERIOARE
Se poartă o scurtă discuţie
despre semnele de circulaţie
invăţate.
2. ANUNŢAREA TEMEI
Sub pretextul că agentul de
circulaţie nu a avut timp să
picteze semnele de circulaţie
,copiii vor fi îndemnaţi să
realizeze aceste lucrări,folo-
sind tehnica dactilo-picturii.
3. INTUIREA Conversaţia
MATERIALELOR
Copiii vor intui materialele
primite pe măsuţe,apoi vor
face câteva exerciţii de
încălzire a muşchilor mâinii
: ,,lupta degetelor’’, închi-
dem-deschidem pumnii
‚’etc.
4. EXPLICAREA ŞI
DEMONSTRAREA Explicaţia
MODULUI DE LUCRU Demonstra-
În continuare educatoarea ţi
le va prezenta copiilor
planşa model şi le va explica
modul de realizere a
acesteia.
După explicarea modului de
realizare ,copiilor le vor fi
prezentate criteriile de
evaluare de care trebuie să
ţină seama în realizarea
lucrării :
-să fie acoperită toată Exerciţiul
suprafaţa de lucru
-acurateţea lucrării
În continuare se va trece la
realizarea propriu –zisă a
lucrării de către copii.
Educatoarea îi va sprijini
pe copii,acolo unde este
cazul,pe tot parcursul
activităţii .

7.Evaluarea După finalizarea lucrărilor


acestea vor fi stânse şi
expuse pe un panou.
Evaluarea acestora va fi Turul aprecierea
realizată printr-un ,,tur al galeriei
galeriei ’’Se va desemna cea
mai bună lucrare .
8.Aprecieri Se vor face aprecieri finale
finale asupra modului de desfăşu-
rare a activităţii.Toţi copiii
vor fi recompensaţi cu
bomboane şi diplome

S-ar putea să vă placă și