Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Şcoala : Colegiul Național „Calistrat Hogaș” Piatra Neamț


Disciplina: Economie Profesor : Curcă Florina
Clasa: a XI-a F
Data: 10.10.2016
Unitatea de învățare: Comportamentul Consumatorului
Subiectul lecției: Utilitatea economică
Tipul lecției: mixtă
Competențe specifice/Rezultate ale învăţării vizate: 1.1., 4.1.

Obiective operaţionale ale lecţiei (pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili):
O1: să facă diferența între utilitatea în sens general și utilitatea în sens economic
O2: să cunoască caracteristicile utilității economice
O3: să rezolve probleme cu utilitatatea marginală
O4: să reprezinte grafic evoluția celor trei tipuri de utilități pe baza legii lui Gossen
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
EVENIMENTELE INDICATIVUL TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA METODE, PROCEDEE MODALITĂŢI DE
INSTRUCŢIONALE / OBIECTIVULUI(ELOR) ALOCAT (activităţi şi acţiuni iniţiate şi realizate ELEVILOR (ce vor DIDACTICE ŞI EVALUARE (tipul
etapele lecţiei OPERAŢIONAL(E) fiecărei în fiecare etapă a lecţiei) face concret în MIJLOACE DE de evaluare, metoda,
VIZAT(E) etape fiecare etapă) ÎNVĂŢĂMÂNT instrumentul de
(minute) UTILIZATE ÎN FIECARE evaluare folosit în
ETAPĂ A LECŢIEI fiecare etapă a
lecţiei)
1 2 3 4 5 6 7
3 min
1.Captarea atenției O1 Profesorul adresează clasei o 2, 3 elevi Metode: Întrebarea
întrebare: ce cred ei că răspund la conversația,explicația Observarea
înseamnă utilitatea și de unde întrebare, iar apoi sistematică
cred ei că a pornit acest ascultă povestirea
concept. profesorului.
Apoi profesorul spune o mică
istorioara cu privire la
momentul apariției teoriei
utilității.

2. Anunțarea titlului - 2 min Se anunță titlul lecției: Notează în caiete Metode: explicația Observarea
lecției și a Utilitatea economică titlul lecției sistematică
obiectivelor Se scriu pe tablă principalele
operaționale concepte ale lecției: utilitatate
economică, utilitate marginală,
legea lui Gossen
3. Reactualizarea - 5 min Profesorul pune întrebări: Ce Răspund la Metode: conversația,
cunoștințelor este consumul?, De câte tipuri întrebări și explicația
anterior dobândite, este și care este specific solicită detalii cu
necesare activității
consumatorului? privire la lecția
care urmează
anterioară

4. Comunicarea 25 min CO1: Se dă o definiție a S1: Elevii Metode: conversația, Evaluare pe


noului conținut: O1 utilității în sens general, apoi o notează comparația, conversația parcursul lecției
- dirijarea învățării definiție pentru utilitatea definițiile. Dau și euristică, pe baza unor
- obținerea economică. ei exemple de problematizarea , întrebări
performanței
Exemplifică fiecare dintre situații reale care exemplficarea, deschise:
aceste utilități cu exemple din să reflecte explicația, rezolvarea De ce utilitatea
viața reală. distincția dintre de probleme marginală este
utilitatea în sens Mijloace: lucru cu descrescătoare?
CO2: Profesorul prezintă general și manualul, grafic la Argumentați de
principalele caracteristici ale utlitatea tablă ce aprecierea
O2 utilității economice și le economică. Forme: frontal, lucru utlității
exemplifică individual, fișă de lucru economice are un
caracter
S2: Elevii subiectiv.
notează și solicită Cum evoluează
explicarea prin utilitatea totală și
exemple a marginală când
caracterului consumul crește?
subiectiv al Este posibilă
O3 utilității reducerea
CO3: Profesorul le prezintă utilității totale la
elevilor cele trei tipuri de S3: Elevii creșterea
utiliăți și deosebirile dintre notează definițiile consumului?
acestea: utilitatea individuală, celor trei utilității,
utilitatea marginală, utilitatea apoi dau exemple
totală. pentru fiecare.
Apoi scrie pe tablă cu explicații Apoi rezolvă
formulele cu care vor lucra: individual
UT=Umg1+Umg2+...Umgn problemele,
Umg=∆UT/∆UQ=UT1- cineva iese la
UT0/Q1-Q0 tablă pentru
Apoi dictează două probleme verificarea
pe care elevii sunt rugați să le corectitudinii
rezolve singuri. rezolvărilor.
O4

Profesorul prezintă legea S4: Elevii


utilității marginal descrescânde notează legea și
a lui Gossen, oferind și câteava pun întrebări
date cu privirea la apariția pentru o mai bună
acestei legi. înțelegere a
Se oferă un exemplu la tablă cu acestei legi.
valori concrete pentru cantitate, Elevii ies pe rând
Umg și UT, apoi se reprezintă la tablă pentru a
grafic. completa tabelul
Apoi se prezintă observațiile cu cu utiliățile, iar la
privire la comportamentul final fac și ei
consumatorului și evoluția desenul în caiete.
utilității pe baza graficului. Încearcă sa
deducă ei singuri
concluziile care
reies din grafic cu
privire la utilitate
și consumator.
5. Asigurarea O3 5 min
feedback-ului Metode: rezolvarea
Distribuie fiecărui elev un test Elevii rezolvă Forme: frontal,
cu o problemă și trei întrebări singuri testul, iar individual
grilă, apoi scrie rezolvările pe apoi se Mijloace: tabla, fișa de Test de
tablă autoevaluează, evaluare autoevaluare
văzând la ce nivel
se află și dacă au
6. Evoluția înțeles noțiunile
performanței 6 min prezentate.
Metode: conversația,
Profesorul vede ce nu s-a exemplificarea,
înțeles în urma testului și mai Elevii participă la problematizarea
explică din nou acele lucruri, jocul de rol și Forme: grup Întrebări de
după care face un joc de rol ascultă Mijloace: băncile, control în funcție
între elevi: unul este explicațiile obiectele din clasă de situațiile care
consumatorul, iar celălalt apar în timpul
7. Fixarea 2 min vânzătorul. jocului de rol
cunoștiințelor Metode: conversația
Mijloace: tabla
Face o schemă logică la tablă,
care cuprinde întreaga lecție Notează schema Observare
sub formă de idei principale. pe caiet și sistematică
întreabă dacă au
nelămuriri.
8. Sarcini de muncă
2 min Rețin.
independentă
Metode: expunere
Mijloace: manualul
Apreciați comparativ mărimea
utiliății economice individuale
pe care un consumator o acordă Notează tema
la două casete video pe care le
posedă și pe care a fost
înregistrat același film.
A N E X E:

S-ar putea să vă placă și