Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATIE AFECTIVA

GRUPA : Mare ( 6-7 ani )

SUBIECTUL:
Povestirea educatoarei :”PUIUL “ Al .I. Bratescu-Voinesti

OBIECTIVE :
- sa identifice si sa eticheteze sentimente si emotii pe parcursul
firului epic al povestirii;
- sa evalueze intensitatea sentimentelor traite de personaje;
- sa comunice despre trairile afective provocate personajelor de
stimuli exteriori ;
- sa cunoasca consecintele unor actiuni asupra trairilor afective;

METODE: povestirea, conversatia, explicatia, observatia;

MIJLOACE DE PREDARE: planse cu imagini din povestire;

DURATA: 35-40 min.


DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele Obiective Strategii de predare- Strategii de


activitatii invatare evaluare

-sa se pregateasca pentru Explicarea modului in care se -observare


1 Moment activitate; vor aseza in sala de gru- pa. globala;
organizatoric -sa se aseze la locurile
stabilite;
Conversatie scurta despre
pasarile calatoare:
2Captarea atentiei -pasari calatoare
cunoscute; -aprecieri verbale;
-unde pleaca si de ce;
-sa enumere pasari calatoare; -cand se intorc si care
-sa motiveze migrarea este motivul intoarcerii;
pasarilor;

-sa specifice titlul si autorul Prezentarea titlului povestirii


povestirii; si a autorului :”PUIUL” de
3 Anuntarea temei -sa enunte obiectivele Al. I. Bratescu-Voinesti
si a obiectivelor urmarite; Precizarea obiectivelor care
vizeaza starea emotionala a
personajelor.

Povestirea pe baza de imagini


-sa urmareasca imaginile a operei literare de catre
concomitent cu expunerea educatoare. -observarea
4 Transmiterea textului; comportamentului
noului continut nonverbal;
-sa recunoasca, sa identifice,
sa eticheteze ,sa exprime Conversatie pe baza textului:
5 Obtinerea emotii, sentimente, trairi
performantei aparute pe parcursul
evenimentelor povestirii: “De ce se intorc pasarile
calatoare in aceleasi locuri?” -aprecieri verbale
*nostalgia de locurile natale; “Ce simt ele cand ajung individuale;
aici?”
*bucuria reintoarcerii; “De ce isi construiesc
cuiburi?”
*dorinta de a avea “Unde si-a construit prepelita
pui,perpetuarea speciei; cuibul? De ce/”
*grija fata de oua si de pui, “De ce nu-si parasea cuibul
ocrotirea acestora; cand ploua?”
*sacrificiul mamei pentru “Ce a simtit prepelita dupa ce
viitorii puisori; au iesit puii din oua?” -aprecieri verbale
*dragoste fata de pui,bucurie individuale;
ca si-a clocit bine
ouale;satisfactia efortului “Care erau grijile mamei fata
depus; de puisori?”
*ocrotirea, cresterea, “Ce a simtit puiul cand a fost
educarea puilor; prins in caciula de flacau?”
*sentimente de frica ( ii
batea inima ca un
ceasornic) ; “L-a certat mama? Cum s-a
*era speriat, nesigur de ce se comportat cu el? Ce a simtit
va intampla cu ei; puiul?”
*sentimente de
dragoste,ocrotire dar si
dojenire si avertizare asupra
urmarilor neascultarii “Care erau relatiile dintre
sfaturilor mamei; prepelita si puii ei?” -aprecieri globale;
*sentimente de siguranta,
multumire pentru tot ce facea “De ce ii invata sa zboare
prepelita pentru ei; doar dimineata si seara?”
*ocrotirea puilor impotriva “Ce au simtit puii cind au
eretilor; auzit caruta si vanatorul?”
*frica, nesiguranta; “Dar prepelita?”

*teama ca isi va pierde puii; “De ce isi risca prepelita


*sentimente de dragoste viata, zburand la doi pasi de
pentru pui, doreste sa ii botul cainelui?” -aprecieri
salveze cu orice prêt; “De ce nu a tras vanatorul individuale;
*frica sa nu-si impuste dupa prepelita?”
cainele; “Ce a simtit prepelita dupa ce
*disperare,suparare,teama, si-a gasit puiul ranit?”
grija, mila, deznadejde,
ingrijorare; “Cum s-a simtit puiul in zilele
*tristete,inspaimantare, care au urmat?”
ingrijorare; “Cand a sosit momentul
*dragoste,dorinta sa-si plecarii ce a simtit prepelita?”
salveze puii sanatosi; -aprecieri
*tristete, disperare pentru “Dar puiul ramas in frig?” colective;
puiul schilod;
*durere din cauza frigului;
*lipsa dragostei si caldurii
mamei;
*regrete ca nu a ascultat “Ce simtiti voi fata de pui?”
sfaturile ei; “Cum s-ar fi putut evita
*mila, compasiune; aceasta tragedie?”

-sa stabileasca mesajul moral


al povestirii;
-aprecierea modu-
6 Incheirea lui de participare
activitatii la activitate;

Educatoare: Angela Cret


Gradinita Nr. 16, Cluj-Napoca

S-ar putea să vă placă și