Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1
G.P.N. NR.1 NUCET
PROF. PETER MARIANA-CLAUDIA
PROIECT DE ACTIVITATE
„Cofetari în acțiune”
2
SCOP:
- Consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la diverse meserii întâlnite în societate,
unelte și ustensile specifice, activizarea vocabularului cu cuvinte care denumesc aceste
meserii şi unelte.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să denumească profesii, meserii, unelte, instrumente specifice acestora și de asemenea
alimente și produse culinare,
- să respecte cerințele, regulile jocurilor în funcție de sarcina propusă,
- să coopereze la nivelul grupului,
- să identifice elementul care nu se potrivește într-o asociere de obiecte,
- să exerseze deprinderi practice și motrice în diferite contexte.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, observația, învățarea prin descoperire, explicația,
demonstrația, exercițiul, Explozia stelară, problematizarea.
CONȚINUTUL JOCULUI: consolidarea cunoștințelor referitoare la unele meserii.
SARCINA JOCULUI: identificarea meseriei potrivite pe baza indiciilor oferite de jetoanele cu
unelte/ustensile și înlocuirea meseriei așezată greșit cu varianta corectă.
REGULILE JOCULUI: copiii răspund la întrebări, prezintă jetoanele exprimându-se corect în
propoziții simple sau dezvoltate, la bătaia din palme și îndemnul educatoarei vor închide și
deschide ochii, aplaudă răspunsurile corecte, înlocuiesc jetoanele nepotrivite, încurajează
coechipierii.
ELEMENTE DE JOC: închiderea și deschiderea ochilor, aplauzele, punctarea răspunsurilor,
întrecerea, recompense.
MATERIAL DIDACTIC: calendarul naturii, imagine cu tort, imagini cu produse culinare,
condimente și alimente (sare albă, roz, zahăr sub diverse forme: tos, cubic, brun, pudră, făină
albă), oale, capace, recipiente din plastic cu capac, fișe de lucru, carioci sau creioane colorate,
jetoane cu unelte și meserii, album cu meserii, puzzle, sucitoare, planșete, aluat pentru cornulețe,
cornulețe, zahăr pudră, bonete, șorțuri de bucătărie, tavă pentru copt, cuptor, mănuși de protecție
pentru cuptor, recompense (buline), panou pentru punctaj.
3
BIBLIOGRAFIE:
1.Curriculum pentru Învățământul preșcolar, Editura DPH, 2008
2. Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educațional, 2005
3. Revista Învățământul Preșcolar, Nr 3/4, Editura Arlequin, 2009
6. www.google.ro, imagini
http://ro.stockfresh.com/image/4005068/kiddie-chefs, accesat la 09.05.2016
http://ro.stockfresh.com/image/4282647/cooking-class-kids, accesat la 10.05.2016
http://ro.stockfresh.com/image/1942324/cooking-kids, accesat la 10.05. 2016
http://ro.stockfresh.com/image/4075142/family-in-the-kitchen, accesat la 10.05.2016
http://ro.stockfresh.com/image/1162585/family-cook, accesat la 10.05.2016
http://jocurinoi12.ro/facut-cornuri-cu-ciocolata, accesat la 10.05.2016
http://www.imagui.com/a/dibujos-de-olla-para-colorear-Toebpy7RA, accesat la 14.05.2016
http://www.mala-hierba.com/cele-mai-indragite-torturi-pentru-copii/, accesat la 14.05.2016
SCENARIUL ZILEI
Întâlnirea de dimineață deschide șirul activităților propuse pentru această zi, preșcolarii
fiind așezați pe covor în semicerc, pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu ceilalți
membrii ai grupei.
Salutul: „ Bun venit la grădiniță
Tu, băiat și tu, fetiță
Mai întâi ne-mbrățișăm
Iar apoi ne așezăm
Pe covor, să discutăm!”
Prezența copiilor: fotografiile copiilor sunt puse pe covor, se va striga catalogul, copiii prezenți
își vor pune pozele la panou. Se stabilesc absenții și pozele acestora se vor așeza separat.
Calendarul naturii: copiii sunt rugaţi să privească pe fereastră, să spună cum este vremea, să
aleagă jetonul potrivit şi să-l aşeze la locul care este destinat pentru starea vremii. Se va discuta
şi despre ținuta adecvată condițiilor meteorologice de azi, după care se va stabili ziua din
săptămână, luna, anul.
4
Împărtăşirea cu ceilalţi: „Ce îmi place să mănânc?” - o scurtă conversație.
Activitatea de grup: li se vor prezenta copiilor bolurile cu zahăr de diferite tipuri, sare, făină albă
iar copiii le vor identifica după gust.
Noutatea zilei: copiii vor remarca prezența cuptorului care nu se afla înainte în sala de grupă. În
cuptor se află imaginea unui tort. Pe spatele fiecărei felii există câte o sarcină de îndeplinit.
Între timp cuptorul va fi dus la bucătărie pentru încălzit, timp în care se vor desfășura celelalte
activități.
Tranziţia între întâlnirea de dimineaţă și activităţile liber alese, se va face cu ajutorul
cântecului „La moară”.
În cadrul jocurilor şi activităţilor liber alese (ALA 1), copiii vor fi grupaţi la trei centre de
interes. Împreună cu copiii, vom descrie materialele de la fiecare centru de interes, le voi explica
sarcinile de rezolvat:
Bibliotecă: „Meniu pentru invitați, de ziua mea”
Științe: „Găsește capacul potrivit!”
Manipulative: Fișe de lucru individuale „Completează toartele oalelor și umple-le
cu cartofi întregi (cerc), tăiați cuburi (pătrat) și/sau morcovi (triunghi) așa
cum dorești!”
Tranziție „Lucrul dac-am terminat / Lăsăm totul ordonat / Semicercul ne așteaptă/ Ne-
așezăm băiat și fată!” .
Copiii vor fi așezați în semicerc pentru activitatea Domeniului Științe și anume jocul
didactic „Cine sunt eu?”, joc ce implică învățarea prin descoperire a unor meserii pornind de la
uneltele specifice acestora. În complicarea jocului, educatoarea spune: „Închideți ochii!” și
concomitent, bate o singură dată din palme, după care, înlocuiește meseria potrivită cu una
„nepotrivită” într-o grupare meserie-unelte, constituită anterior, corect. La îndemnul „Deschideți
ochii!” și o nouă bătaie din palme, copiii deschid ochii și observă greșeala, pe care o corectează.
Tranziția: „Spre măsuțe ne-ndreptăm / Locul să ni-l ocupăm!”.
Următoarea felie de tort ne îndrumă la măsuțe unde se află câte un sucitor, aluat, planșetă,
făină, rahat pentru fiecare copil în vederea preparării individuale a cornulețelor minunate. Biluța
din aluat va fi întinsă cu sucitorul, se va așeza bucata de rahat, după care se va rula spre direcția
înainte. Cornulețele vor fi așezate pe tavă și trimise la copt.
5
Ultima felie de tort ne indică faptul că a sosit momentul să ne distrăm până se vor coace
cornulețele. Jocul prevăzut la ALA 2 va imita rularea cornulețelor, însă cornulețele vor fi copiii.
În încheiere vom pudra cu zahăr cornulețele și le vom servi, iar ca recompensă a efortului
de azi copiii vor primi buline. Concluzia va fi că și copiii pot fi mici cofetari și pot fi de ajutor.
6
ETAPELE CONȚINUTUL STRATEGII
ACTIVITĂȚII ACTIVITĂȚII DIDACTICE
1.Moment Pentru ca activitatea să se desfășoare în bune
organizatoric condiții se va avea în vedere următoarele:
aerisirea sălii de grupă;
aranjarea scăunelelor și măsuțelor pe trei
centre de interes;
pregătirea materialelor didactice la
îndemâna educatoarei și copiilor.
2.Captarea Se va realiza sub formă de surpriză prin descoprirea Element surpriză
atenției cuptorului în care se află imaginea cu tortul. Conversația
Cuptor, imagine tort
3.Anunțarea Pe spatele fiecărei felii de tort se află sarcinile Conversația
temei și a corespunzătoare activității propuse pentru astăzi: Explicația
obiectivelor ☺ activitatea la centre;
Observarea
☺ jocul didactic „Cine sunt eu?” comportamentului
☺ activitate practică „Cornulețe minunate” copiilor
☺ jocul distractiv „Rulează cornulețul!”
8
În caz de egalitate va fi o probă de baraj prin care li Evaluare punctaj
se va cere copiilor să reconstituie un puzzle (Anexa Panou punctaj
2). Cine termină primul câștigă concursul. Puzzle
În prealabil copiii vor primi steluțe în culori diferite
şi în funcţie de acestea vor ocupa locurile la măsuțe,
formând echipele.
Tranziție: „Spre măsuțe ne-ndreptăm / Locul să ni-l
ocupăm!”
5. Obținerea Pe măsuțe vor fi distribuite tăvițe individuale cu Observația
performanței aluat pentru cornulețe, făină, rahat pentru umplut,
sucitoare, planșete.
Copiii vor enumera materialele și vor afla că vor
pregăti chiar ei „cornulețe minunate”.
Voi explica tehnica de lucru, voi demonstra modul Explicația
de mânuire a sucitorului, întinderea aluatului, Demonstrația
așezarea rahatului, rularea cornulețului. Sucitor, aluat, rahat,
Copiii se vor costuma în cofetari cu bonete și planșetă, bonete,
șorțuri, își vor pregăti mâinile pentru activitate: șorțuri
degețele jucăușe, facem plăcinte, strângem aluatul
etc.
Copiii trec apoi la realizarea cornulețelor conform
indicațiilor primite. Munca independentă
Voi trece pe la fiecare copil pentru a mă asigura că Exercițiul
sarcina va fi rezolvată cu succes și voi acorda
sprijin unde este cazul. Evaluare practică
Produsele activității
Cornulețele vor fi așezate în tavă și vor fi puse la
Cornulețe, tavă,
copt în cuptorul pregătit. cuptor
9
rula. „Cornulețul” poate să coopereze sau să opună
rezistență, să nu se lase rulat. Se repetă jocul cu
schimbarea rolurilor.
6.Asigurarea Copiii vor avea de formulat întrebări pe baza Explozia stelară
retenției și a activității. Ideea centrală va fi meseria de cofetar. Conversația
transferului De exemplu: Explicația
Exercițiul
Cine este cofetarul?
Ce ingrediente folosește cofetarul?
Când punem preparatele în cuptor?
De ce are nevoie el?
Unde coace preparatele?
Vor fi acceptate și alte „întrebări la întrebări” sau Evaluare orală
variante pentru alte meserii.
Fișa cu Explozia
stelară
10
11
Anexa 1
Fișa de lucru:
„Completează toartele oalelor și umple-le cu cartofi întregi (cerc), tăiați cuburi (pătrat) și/sau
morcovi (triunghi)!”
12
Anexa 2
Puzzle
13