Sunteți pe pagina 1din 1

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala: Colegiul Tehnic “Petru Poni” Roman


Profesor: Irimia Simona
Profesor metodist: Diaconu Dorina
Unitatea de învăţare : Vectorul de pozitie al centrului de greutate al unui triunghi
Aria curriculară : Matematică si Ştiinţe.
Tipul unităţii de învăţare : Dobândire de noi cunoştinţe.
Data: 5.12.2018
Durata: 50’

Competenţe specifice:
1. Descrierea sintetică sau vectorială a proprietăţilor unor configuraţii geometrice în plan
2. Reprezentarea prin intermediul vectorilor a unei configuraţii geometrice plane date
3. Utilizarea calcului vectorial sau a metodelor sintetice în rezolvarea unor probleme de geometrie metrică
4. Trecerea de la caracterizarea sintetică la cea vectorială (şi invers) într-o configuraţie geometrică dată
Obiective operaţionale: la sfâşitul lecţiei predate elevii vor fi capabili:
O1- să identifice vectorul de pozitie al centrului de greutate al unui triunghi
O2- să efectueze calcule pentru a gasi vectorul de pozitie al centrului de greutate al unui triunghi
O3 – să aplice reguli de calcul si proprietati ale centrului de greutate al unui triunghi in rezolvarea de probleme

Forma de evaluare - observarea sistematică – se realizează pe parcursul lecţiei prin răspunsurile pe care le dau elevii la intrebări şi în rezolvarea problemelor propuse, analizând
volumul şi calitatea cunoştinţelor însuşite, gândirea logică a elevilor şi posibilitatea de sinteză, abilitatea aplicării cunoştinţelor în practică, expunerea logică a ideilor, modul de
participare al elevilor la lecţie.

Metode de invatamant : conversaţia, exerciţiul, problematizarea, descoperirea


Forme de organizare a activitatii: frontal, individual

Desfăşurarea lecţiei
1. Moment organizatoric – notarea absentelor, verificarea temei
2. Captarea atentiei – anuntarea obiectivelor noii lectii
3. Dirijarea invatarii – Definitie, teorema, probleme si aplicatii

S-ar putea să vă placă și