Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mică

Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânală independentă: „Morcovelul vesel”

Domeniul experiențial: Domeniul Psihomotric (DPM)

Categoria de activitate: Educație fizică

Subiectul: Joc: „Cărăm coșuri cu legume”

Joc liniștitor: „Păpușile dorm”

Mijloc de realizare: mers în perechi cu transport de obiecte

Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi

Competență generală:

Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viață familiare;

Competență specifică:

Coordonarea mușchilor în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei copiilor;

Scopul activității: Dezvoltarea deprinderii de mers în perechi cu transport de obiecte;


Obiective operaționale:

O1: să execute cu corectitudinea exerciţiile pentru influenţarea selectivă a aparatului locomotor

O2: să adopte o poziție corectă a segmentelor corpului în situații statice și dinamice

O3: să răspundă motric la o comandă dată;

Strategia didactică:

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;

Material didactic: fluier, steguleț, stimulente;

Mod de organizare: frontal, individual.

Bibliografie:
Desfășurarea activității

SECVENŢELE DOZA CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII INDICAŢII METODICE FORMAŢII STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂŢII RE
DIDACTICE
1.Introducere în - Intrarea ordonată a copiilor în Spatele drept, tragem puternic În linie, pe un Conversatia, -Capacitatea
activitate şi sala de grupă de umeri spre spate, călcâiele rând: copiilor de a
Explicatia
organizarea - Salutul lipite, vârful picioarelor puţin intra ordonat în
colectivului de copii 3 min - Adunarea şi alinierea îndepărtat, braţele pe lângă Demonstrația sala de grupă.
- Exerciţii de captare a corp. Exerciţiul -Observarea
atenţiei: întoarceri prin săritură
comportamen-
la stânga şi la dreapta (indicarea
tului copiilor.
unui obiect din clasa folosind
comanda: „prin săritură cu fața - Respectarea

la... (perete, fereastră, ușă)” direcţiei şi

- Anunţarea temei şi a sincronizării;

obiectivelor:
Astăzi o să ne jucăm împreună: vom
merge în pechi, câte doi,
transportând câte un mic coșuleț cu
legume. Ne vom încolona frumos
unul după altul, în formație de câte
doi, fără să ne împingem şi vom
porni la plimbare. Însă înainte de
plecare, facem câteva exerciții de
încălzire. Trebuie să ne pregătim
organismul pentru efort prin câteva
exerciţii fizice. Sunteți pregătiți?”

2.Pregătirea 3 min. - Mers normal, în coloană, unul după Păstraţi distanţa, spatele În perechi,, Conversaţia, - calitatea
organismului pentru altul, cu ocolire la dreapta; drept, privirea în faţă, mişcăm cu ocolirea deprinderii
Explicaţia
efort braţele pe lângă corp sălii de motrice (mers
grupă; Exerciţiul coordonat şi
Mergem pe vârfuri cu paşi
- Mers pe vârfuri („mers ca uriaşii”); elastic, fără
1x15m mari, genunchii cât mai
târârea
întinşi, capul sus, privirea
picioarelor);
-Mers normal. înainte;
-corectitudinea
Spatele drept, palmele
execuţiei:
sprijinite pe genunchi;
-Mers ghemuit („mers ca piticii”); atingerea
1x10m
Corpul uşor înclinat în faţă, solului doar cu
alergăm cu gura închisă şi vârfurile
-Alergare uşoară coatele îndoite se mişcă pe picioarelor/ghe
1x15m lângă corp. muire fără
atingerea
Tragem aer pe nas şi-l dăm
solului cu
afară pe gură. Spatele drept,
palmele;
picioarele întinse!
-Exerciţii de respiraţie – ”Zburăm ca -corectitudinea
Păstrăm distanţa, atingem
păsărelele” executării
1x10m şezutul cu călcâiul
deprinderii
motrice de
bază;

-corectitudinea
inspiraţiei/expi
raţiei;

3. Influenţarea 6 min. EXERCIŢIUL. 1: (pentru brațe) -În semicerc Corectitudinea


selectivă a aparatului „Avioane mici, avioane mari” mişcării (cu
-Cu faţa la Conversaţia
locomotor P.I.- stând depărtat, braţele pe lângă educatoare; Demonstraţia braţele situate
corp Exerciţiul paralel cu
solul, bine
T.1-braţele ridicate lateral, cu coatele
îndoite/întinse,
îndoite în plan orizontal, spre
spatele drept);
interior, palmele orientate în jos - Coatele nu stau aplecate în
(braţe scurte); jos, palmele cu faţa în jos!

2x8T T.2- dezdoirea braţelor lateral (braţe


lungi);
- Braţele bine întinse!
EXERCIŢIUL 2. (pentru gât)-
„Privim după fluturi”

P.I.- stând depărtat- palmele pe şold;

T.1- rotirea capului de la dreapta, în


2x4T sus şi spre stanga; - Privirea se roteşte dintr-o

T.2- mişcarea capului în direcţia parte, în sus, până în partea

opusă; cealaltă!

- Nu mişca picioarele!

EXERCIŢIUL 3. (pentru trunchi -Trage cu putere pe spate!


şi membre) - „Legăm şireturi” Corectitudinea
execuţiei
P.I.- stând depărtat - braţele pe lângă
corp; -Aprecieri
2x4T
verbale
T.1- aplecarea trunchiului în faţă cu
- Îndoirea se execută din talie
braţele întinse la piciorul drept;
în faţă; tălpile sunt fixe pe
T.2.- revenire sol, genunchii nu se îndoaie;

T.3- aplecarea trunchiului în faţă cu -Genunchii întinşi!


braţele întinse la piciorul stâng;
-Leagă şiretul!
T.4.- revenire

Corectitudinea
EXERCIŢIUL 4. (pentru execuţiei
membrele inferioare şi echilibrul
corpului) - „Pendulul”
2x8T

P.I.- Stând, palmele pe şold;

T.1- balansarea piciorului drept -Îndoirea se execută din talie

înainte;( tic) în planul corpului; tălpile sunt


fixe pe sol;„Tic-tac, tic-tac
T.2- balansarea piciorului drept Bate ceasul ne-ncetat”
înapoi;(tac)
-Spatele drept! Genunchiul
Aceeaşi mişcare şi cu piciorul stâng bine întins!
(tic-tac)

-Precizie şi
EXERCIŢIUL 5.(sărituri) - „Sări,
echilibrul;
minge sus, minge jos!”
-Corectitudinea
P.I.- stând cu palmele pe şold;
execuţiei
4x3T T.1-T.4- 3sărituri ca mingea pe loc, a
patra oară cu extensie mai
pronunţată; - Se
- Păstrează ritmul!
urmăreşte
Ex. de respiraţie: „Zboară fulgul” - Atenţie la comenzi
4x4 inspiraţia şi
- Tragem mult aer în piept, îl expiraţia
dăm afară pe gură! corectă

4. Realizarea 7 min Se va trece la realizarea temei: -Aveţi grijă să nu va -5 perechi de Conversaţia -Să parcurgă
propriu-zisă a temei împiedicaţi! copii; Demonstraţia traseul
Acum vreau să ne jucăm jocul pe
Exerciţiul respectând
care vi l-am promis „Cărăm coșuri cu
legume”, dar mai întâi trebuie să vă Jocul regulile jocului
spun cum ne vom juca. şi executând
corect acţiunile
Vom forma grupe de câte doi și ne
motrice
vom încolona.

La semnalul educatoarei (steag), vor


porni şi ne vom deplasa având
coșulețele în mână pe traseul stabilit.

Totodată, pe parcursul drumului vor


mai avea loc popasuri (la semnalul
dat de fluier) pentru a lăsa coșul jos
și a-l ridica (prin genuflexiuni).

5. Revenirea Se vor executa mişcări lente şi -Vă veți ridica numai la - În linie, pe Conversaţia Capacitatea
organismului după exerciţii de respiraţie. semnalul meu un şir inidan copiilor de a se
3 min Expicaţia
efort. linişti fizic şi
Joc:„Păpușile dorm”
Demonstraţia psihic după o
Copiii stau în cerc pe covor și se Exerciţiul activitate
preface că doarme. La semnalul meu, dinamică.
Jocul
toate păpușile se dezmeticesc. Se
repetă de 2-3 ori. -În formă de
semicerc,
aşezaţi pe
covor

6.Încheierea 2 min Fac aprecieri asupra modului în care Conversaţia Aprecieri


activităţii s-a desfășurat activitatea și asupra verbale şi
Exercițiul
comportamentului copiilor. stimulative.

Ce am făcut la activitate? (am cărat


coșuri cu legume)

Ce joc am jucat? (Am jucat jocul


Cărăm coșuri cu legume)

Ce joc am repetat? (Am repetat jocul


Păpușile dorm)

Le mulțumesc copiilor pentru


participarea la activitate și le ofer Capacitatea
drept recompensă legume pentru copiilor de a
recăpătarea forțelor. ieși organizat

Se iese organizat din sala de grupă. din sala de


grupă.

S-ar putea să vă placă și