Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Mazilu Andreea Raluca


Clasa: a IX-a B
Disciplina: Tehnologia Informației și Comunicațiilor
Unitatea de învățare: Pagini web
Subiectul lecției: Introducere HTML
Tipul lecției: Achizitionare de cunostinte.
Timpul acordat: 50 min.
Data: 11.03.2019

Competențe specifice: Utilizarea operaţiilor de bază necesare realizării unei pagini HTML:
 Lansarea editorului HTML
 Interfaţa editorului

Obiective operationale:

La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:


O1: Să folosească corect notiunile referitoare la tagurile HTML;
O2: Să utilizeze corect tagurile invatate cand realizeaza pagini web;
O3: Să realizeze un proiect web pe tema data.

Strategii didactice folosite:


Metode: conversația frontală, explicația, învăţarea prin descoperire, exerciţiul.
Forme de organizare: frontală, individuală
Mijloace: calculator, videoproiector, rețea, Internet, fise de lucru.
Bibliografie:
Mioara Gheorghe, Manuela Florea - Tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor -Manual pentru clasa
a IX, ed. Corint
INDICATIVUL ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR (ce vor face METODE,
EVENIMENTELE MODALITĂŢI DE
OBIECTIVULUI (activităţi şi acţiuni iniţiate şi realizate concret în fiecare etapă) PROCEDEE
INSTRUCŢIONALE / în fiecare etapă a lecţiei) EVALUARE (tipul de
(ELOR) DIDACTICE ŞI
etapele lecţiei evaluare, metoda,
OPERAŢIONAL MIJLOACE DE
instrumentul de
(E) VIZAT(E) ÎNVĂŢĂMÂNT
evaluare folosit în
UTILIZATE ÎN
fiecare etapă a lecţiei)
FIECARE
ETAPĂ A
LECŢIEI

Profesorul trece în catalog elevii Elevii pregătesc instrumentele de lucru


Moment - absenti, stabileste liniste si necesare orei Conversația - Observația
organizatoric admosfera adecvată activității sistematică a
(1 min) comportamentului
didactice.
elevului
- Evaluare pe parcurs
Profesorul anunță elevii care nu Elevii sunt atenți la explicațiile oferite de
și-au efectuat tema complet sau profesor pentru Conversaţia
Verificarea temei corect și le oferă explicații rezolvarea temei și răspund la întrebările -
O1, O2 formulate de acesta Problematizare -Evaluare pe parcurs
pentru acasă și suplimentare, pentru ca apoi să
reactualizarea a
solicite ca întregul colectiv al -Baterie de
cunoștințelor (5 min) clasei să răspundă la câteva întrebări de
întrebări. actualizare,
. anterior
construită de
profesor
Anunțarea Profesorul anunță tema lecției și - Explicația - Observația
- obiectivele urmărite. Elevii notează în caiete titlul lecției
temei și sistematică
- Conversația
obiectivelor
- O întrebare de
urmărite (1
min) control: care
considerați că ar fi
dificultățile acestor
sarcini de învățare?
Profesorul le expune elevilor o Elevii urmăresc prezentarea, răspund și Conversația
prezentare despre notiunile de notează în caiete elementele noi, Explicația Practică Observarea
Exercitii, probleme imagini, obiective necesare realizează cerințele din fișa de lucru Aplicații sistematică a
O1, O2, O3
(38 minute) prelucrării lor, cu scop folosind calculatorul. practice elevilor
recapitulativ și le oferă spre Problematiza
rezolvare o fișă de lucru. rea
Profesorul le solicită elevilor să Elevii adreseaza intrebari si verifica Învățarea prin - Observația
Fixarea adreseze intrebari suplimentare si corectitudinea exercitiilor de pe fisa de descoperire sistematică a
O1, O2, O3 lucru. comportamentului
cunoștințelor și se asigura ca cele predate au fost Activ
realizarea bine intelese. participative elevului
feedback-ului (3
min)
Profesorul notează elevii care Elevii prezintă aplicația realizată și notează
Notarea elevilor și au fost activi la lecție și în caiete tema pentru acasă.
-
tema pentru acasă propune tema pentru acasă, care
(2 min) va consta în rezolvarea
exerciţiilor ramase din fişa de
lucru.

S-ar putea să vă placă și