Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA : 15.12.2020
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita “Strop de roua”
EDUCATOARE: Fătăciune Andra
NIVEL/ GRUPA: I / Mijlocie 1 ,,Prichindeii Isteti’’
TEMA ANUALA: “Cu ce si cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SAPTAMANALA:” Vine, vine, Mos Craciun!”
DOMENIUL EXPERIMENTAL: DLC (Educarea limbajului)
TEMA ACTIVITATII: “Eu spun una, tu spui multe!”
TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare de cunostinte.
FORMA DE REALIZARE: Joc didactic

SCOPUL:
- Verificarea deprinderii de a folosi singularul si pluralul substantivelor;
dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare corecta a
semnifiatiilor structurilor verbal orale; stimularea expresivitatii si creativitatii
exprimarii copiilor.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili :
O1- să găsească forma de plural a substantivelor;
O2- să formuleze raspunsuri la ghicitori ;
O3- sa gaseasca forma de singular a substantivelor.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația,
problematizarea și jocul.
MIJLOACE: ppt, imagini cu și despre Mos Craciun, ghicitori,

Forme de realizare: Frontal, individual.

SARCINA DIDACTICĂ: Copilul numit de educatoare continua fraza ,,Eu spun


una, tu spui multe…’’, folosind forma de plural a substantivelor care denumesc
imaginea aratata; la varianta 1- copilul formuleaza raspunsul la ghicitoarea citita de
educatoare prin forma de singular , gasind apoi forma de plural, dupa auzirea
zgomotului facut de clopotel; la varianta 2, copilul numit de educatoare continua
fraza ,,Eu spun mai multe, tu spui o/ un…’’, folosind forma de singular a
substantivelor care denumesc imaginea.

REGULILE JOCULUI:
- Copilul numit de educatoare recunoaste imaginea
- Educatoare spune intrebarea “Eu spun una, tu spui multe”;
- La auzirea zgomotului facut de clopotel, copilul raspunde.

ELEMENTE DE JOC: mânuirea materialului, clopoțelul, aplauze, închiderea şi


deschiderea ochilor.

DURATA: 20- 25 minute.


BIBLIOGRAFIE:
- Taiban, Maria, Birseti, E., Vornicu, V. – „Cunoștințe despre natură și
om în grădinița de copii”, EDP, București, 1979;
- Borțeanu, Silvia, Brănișteanu, R., Breben, S. – „Curriculum pentru
învățământul preșcolar”, Editura DIDACTICA PUBLISHING HOUSE, 2009,
București.
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente Continut stiintific Strategii Evaluare


didactice didactice
Se asigură condiţiile optime pentru o
1.Moment bună desfăşurare a activităţii. Observarea
organizatoric directa
2.Captarea Se realizeaza printr-o discuție despre
atentiei tema săptămânală! Conversatia Frontala
Se anunta titlul jocului “Eu spun una,
3.Anuntarea tu spui multe!” si se prezinta Explicatia
temei si a obiectivele pe intelesul copiilor.
obiectivelor

INTRODUCEREA ÎN JOC
4.Dirijarea Se explică regulile jocului didactic.
invatarii Educatoare prezinta copiilor imagini in
power point, iar acestia trebuie sa Explicatia
completeze fraza ,,Eu spun una, tu spui
mai multe…’’, folosind forma de plural Evaluare orala
a substantintivelor care denumesc
imaginea.

Jocul de proba
Se numeste un copil care executa jocul
de proba dupa sarcina si regulile stabilite Demonstratia O1 se considera
anterior. atins daca
majoritatea
Jocul propriu-zis copiilor gasesc
Copiii vin pe rând pentru executarea Exercitiul forma de plural
jocului. Jocul se desfășoară până la a substantivelor.
epuizarea imaginilor.
O2-se considera
Varianta I (de 5 ori) Conversatia atins daca
Se prezinta pe scurt varianta de joc. Explicatia majoritatea
Educatoarea citeste copiilor ghicitori, iar Exercitiul copiilor
acestia trebuie sa formuleze raspunsuri formuleaza
la ghicitorile citite, numai dupa ce aud raspunsuri la
zgomotul facut de clopotel. ghiciorile citite.

5.Obtinerea Varianta II (de 5 ori) 03 se considera


performantei Se prezinta pe scurt varianta de joc.. Conversatia atins daca
Educatoare prezinta copiilor imagini in Exercitiul majoritatea
power point, iar acestia trebuie sa Problematizare copiilor gasesc
completeze fraza ,,Eu spun mai multe, tu a forma de
spui o/ un…’’, folosind forma de singular a
singular a substantintivelor care substantivelor .
denumesc imaginea.

7.Incheierea Se apreciaza modul de desfasurare al


activitatii jocului si implicarea copiilor in acesta. Conversatia Evaluare orala

S-ar putea să vă placă și