Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: I
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
SUBIECTUL: Emoții negative- Furia
TIPUL LECŢIEI: predare- învățare

SCOPUL: dezvoltarea capacițății de exprimare deschisă, autentică şi descoperirea abilităţilor empatice prin antrenarea conduitelor prosociale şi de socializare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili să:


O1: să enumere tipurile de emoții învățate, clasificându-le după criteriul pozitiv-negativ.
O2: să asocieze etichete verbale expresiilor emoţionale din imaginile date.
O3: să descrie emoția de furie, menționând caracteristicile gestuale după care se poate recunoaște.
O4: să identifice situații care pot provoca starea de nervozitate, specificând modalități de evitare a acesteia.
O5: să analizeze diferite consecințe ale unor emoții, identificându-le ca adevărate sau false.
O6: să realizeze portrete pentru diferite tipuri de emoții date.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: explicația, conversația euristică, problematizarea, observația, jocul de rol, exercițiul.
Materiale didactice: fișe de lucru, imagini, tablă, video-proiector.
Forme de organizare: frontal, individual.
Durata: 50 de minute
Secvenţele Ob Conţinuturile învăţării Strategia didactică Evaluare
Lecţiei Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1.Moment - Organizarea colectivului de elevi în vederea bunei Capacitatea elevilor de
organizatoric desfăşurări a lecţiei; a se organiza
- Pregătirea mterialului didactic;
2. Verificarea Se verifică tema calitativ și cantitativ.
temei şi a Se proiectează o imagine cu ajutorul video-proiectorului pe Capacitatea de a
cunoştinţelor care copiii o vor analiza și vor fi întrebați ce reprezintă Conversaţia Imagini enumera tipurile de
anterior aceasta și ce simt când o privesc. frontal emoții învățate,
dobandite Se discută despre emoțiile de care sunt cuprinși copiii. Observația Video- clasificându-le după
O1 Elevii sunt întrebați ce alte tipuri de emoții cunosc. În acest proiector criteriul pozitiv-negativ
timp, se proiectează imagini cu emoticoane care ilustrează Explicația
diferite stări și emoții, pe care elevii vor trebui să le Capacitatea de a asocia
identifice. etichete verbale
Se clasifică emoțiile în emoții pozitive și negative. expresiilor emoţionale
Se discută despre trasăturile faciale sau gesturile din imaginile date.
corespunzătoare fiecărei emoții.

Se observă o altă imagine care reprezintă expresia unei


3. Anunţarea persoane furioase.
temei şi Elevii sunt solicitati să identifice emoția reprezentată. Conversaţia Imagine frontal
enunţarea Se specifică faptul că vom adăuga o noua emoție , la lista Observația Tablă
obiectivelor celor cunoscute și anume, furia.
Se scriu titlul și data la tablă.

4.Dirijarea Se poartă o discuție despre furie:


învăţării „Ce fel de stare este furia?” (pozitivă sau negativă) Conversația Capacitatea de a
„După ce trasături recunoaștem o persoană furiosă?” (o euristică descrie emoția de furie,
persoană furioasă are fața înroșită, respirația grăbită, Frontal menționând
sprancenele încruntate, buzele strânse, pumnii stânși, caracteristicile gestuale
O2 jignește, spune vorbe urâte) Problematizarea după care se poate
„Care sunt situațiile care ne-ar putea provoca o astfel de recunoaște.
stare?”- exemple
„Care sunt consecințele acestei stări?Ce s-ar putea
O3 întâmpla?”
„Cum am putea putea evita sau transforma această stare?” Capacitatea de a
Un elev este solicitat să iasă în fața clasei să imite o identifica situații care
persoană furioasă și să ne dea cîteva exemple de situații pot provoca starea de
care i-ar fi putut declanșa starea aceasta. nervozitate, specificând
O4 modalități de evitare a
În continuare , se va realiza un joc „Fă ca și cum...”.Se va acesteia.
solicita câte un elev care va trebui să imită o stare
declanșată de anumite situații.
1)Nu ai fost invitat la ziua celui mai bun prieten (suparare) Joc de rol Bilețele cu Frontal .
2)Doamna invatatoare te-a laudat pentru ca ai desenat situații
frumos (fericire)
3)Ai vazut un animal de care iti este teama. (frica)
4) Un coleg care a trișat, a câștigat la un joc obținând un
punctaj mai mare decât tine.(furia)
5)Bunicii ți-au facut o surpriză și au venit mai devreme în
vizită. (uimire)

5.Obţinerea Se va juca „Adevărat sau fals”- elevilor li se vor citi câteva Capacitatea de a
performanţei afirmații pe care le vor analiza și vor stabili în ce categorie Exercițiul analiza diferite
O5 se încadrează. consecințe ale unor
1. Înțelegerea și calmul pot rezolva o situație emoții, identificându-le
tensionată între două sau mai multe persoane. Problematizarea Fișă Frontal ca adevărate sau false
2. Furia îți îndepărtează prietenii.
3. Când ești furios gândești întotdeauna corect,
limpede.
4. Furia este o stare de bine.

6.Asigurarea Elevii sunt solicitați să rezolve o fișă de lucru pe care au de


retenției și a O6 rezolvat următoarele sarcini:
transfeului 1.Desenează fața ta atunci când ești furios. Fisă de lucru Exercițiul Individual Capacitatea de a
2.Ești furios atunci când.... Anexa1 realizeza portrete
3.Ce poți face pentru a evita starea de furie? pentru diferite tipuri de
4.Prietenul tău este furios când...... emoții date.
Cum îl pot ajuta?
5.Realizează un portret pentu fiecare stare dată- veselie,
tristețe, furie, uimire.
Sarcinile sunt rezolvate individual apoi verificate și
discutate frontal.
Se face o scurtă recapitulare asupra lecției.

7.Încheierea - Se comunică tema pentru acasă. conversaţia frontal -


lecției - Se fac aprecieri globale şi individuale în legătură cu
participarea elevilor la lecţie.
Realizeză portrete în funcție de emoția menționată mai jos:

S-ar putea să vă placă și