Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 28, Galați


Cadru didactic: prof. înv. primar Berdilă Anica
Data: 25 noiembrie 2019
Clasa: pregătitoare B
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învăţare: ,,Oul haios”
Subiectul: Igiena alimentației. Mănânc sănătos!
Tipul lecţiei : formare de priceperi şi deprinderi
Scopul: manifestarea interesului pentru alimentația sănătoasă, în vederea adoptării unui stil de viață
sănătos
Forma de realizare: activitate integrată: CLR, AVAP, MEM, MM
Durata: 35 minute curs + 10 minute activitate recreativă
COMPETENŢE SPECIFICE :

Dezvoltare personală
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară
2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu acestea

Comunicare în limba română


2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare

Muzică și mișcare
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare

Arte vizuale și abilități practice


1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul lecţiei elevii vor fi capabili :

O1: să participe activ la ȋntâlnirea de dimineaţă, formulând răspunsuri la discuţiile de explorare a


intereselor şi experienţele anterioare;
O2: să definească noţiunea de sănătate/alimente sănătoase , folosind cuvinte din vocabularul activ ;
O3: să enumere acțiunile ce trebuie făcute pentru a ne menține sănătatea;
O4: să descrie în enunțuri logice fructe și legume sănătoase ;
O5: să grupeze alimentele după criterii date: fructe/legume/carne/produce lactate/cereale;
sănătoase/nesănătoase;
O6: să manifeste interes pentru lecţie, participând activ la sarcinile de învăţare propuse;

RESURSE:
A.PROCEDURALE: jocul, conversaţia, observaţia, exerciţiul, explicaţia, instructajul verbal

B. MATERIALE: coș cu fructe și legume, jetoane cu fructe/legume/alte alimente, ,,Oul haios” ,


coli, markere;
C.FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individuală, pe grupe;
D. FORME SI TEHNICI DE EVALUARE : observarea sistematică, aprecieri verbale.
1
BIBLIOGRAFIE:

Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ, Clasa pregătitoare,


clasa I şi clasa a II-a, Aprobată prin O.M. Nr. 3418/19.03.2013
Ghidul cadrului didactic, Clasa pregătitoare, Editura Sinapsis, 2019
Suport de curs - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competenţelor cheie la şcolarii mici. Program de formare de tip „blended learning” pentru
cadrele didactice din învăţământul primar, 2013

2
Secvențele OB Conținutul informațional al lecției RESURSE
instruirii și OP
Eva
dozarea Metode Forme de
ACTIVITATEA INVATATOAREI ACTIVITATEA si organizare Materiale
ELEVILOR procedee

1.Moment Stabilesc ordinea şi Materiale


organizatoric Elevii sunt aşezaţi ȋn bancă şi se pregătesc disciplina instructajul Frontal necesare la
1’ pentru lecţiei. pentru începerea orei verbal lecţie
de curs.

2.Captarea Lecţia debutează cu întâlnirea de


atenţiei dimineaţa, în sala de clasă. La semnalul melodic al joc
Salutul: Bună dimineața, prieteni ai
10’ O1 învăţătoarei - Apre
sănătății!
intonează cântecul Frontal verba
Prezenţa:se realizează după ce elevii
O6 rostesc versurile: „ Bună dimineata!”
panoul
„În această zi frumoasă, conversația elevilor
După ce ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine azi la şcoală...
N-a venit?

Elevul responsabil cu prezentă verifică cine Elevul responsabil cu Conversaţia frontal


este absent. Se precizează numărul total al prezenta îşi explicaţia panoul
copiilor, câte fete sunt, câţi băiet, câti copii
îndeplineste Calendarul
sunt prezenţi, câte fete, câti băieţi.
îndatoririle. naturii
Calendarului naturii: anotimp, lună, an,
data, starea vremii.
Împărtăşirea cu ceilalţi:” Eu astăzi sunt...
pentru că...”
exerciţiul frontal creionul Apre
Activitatea de grup: Copiii recită în cor vorbitor verba
Recităm în cor , poezia ,,Atenția poezia .
școlarului”.

3
Mesajul zilei:
Se prezintă copiilor ,,Oul haios” Privesc și ascultă cu observaţia frontal ,,Oul haios” Obser
interes. partic
copiil
Eu sunt oul cel haios, formu
Mă mănânci, ești sănătos! de
răspun
Răspund la întrebările conversaţia adecv
Se poartă o scurtă conversaţie pornind învăţătoarei
de la mesajul zilei. argumentând
„ Ce credeţi că lucrăm astăzi la şcoală? răspunsurile.
O6 Ce înseamnă să fii sănătos?
Ce puteți face când sunteți sănătoși? ...învățăm, scriem,
O2 cântăm, desenăm, ne Apre
jucăm etc verba
O3 Ce faceţi voi ca să fiți sănătoși? ...mâncăm sănătos, ne
spălăm pe mâini,
spălăm legumele/
3. Anunţarea temei fructele, facem mișcare,
şi a obiectivelor Învăţătoarea anunţă titlul lecţiei şi ne odihnim suficient. expunerea Frontal
1’ obiectivele operaţionale pe înţelesul
copiilor.
Reţin titlul lecţiei.

4. Dirijarea
învăţării Activitate integrata AVAP, MEM, CLR,
20’ MM,

O4 A1. Joc ,,Ghicește leguma/fructul!” frontal Coș cu


Într-un coș sunt puse mai multe fructe și Capa
Va formula o Explicaţia pe grupe fructe și/
/legume. a de
O5 propoziție despre jocul legume
Se identifică frontal fiecare expri
O6 fructul/leguma pe care
fruct/legumă, cu precizarea denumirii. liber
o ține în mână.
Apoi, învățătorul oferă, pe rând, câte
unui copil (care închide ochii) de la
fiecare grupă un fruct/legumă, pe care
acesta trebuie să o recunoască după
formă, miros, apoi să formuleze o
propoziție despre acesta/aceasta.

4
sau pe grupe
A2. Joc ,,Mănâncă-mă!”
Câte un reprezentant al fiecărei grupe va Ex:
extrage, pe rând, câte un fruct/legumă, Un elev extrage o pară:
pe care apoi îl va prezenta. Va spune colegilor Apre
,,Mănâncă-mă!” , verba
însoțind îndemnul de
argumente care descriu
fructul/leguma
aleasă:,,pentru că sunt
galbenă, zemoasă și
O6 B. Joc ,,Bucătarul priceput” hrănitoare (pară)”.
O2 La tablă sunt afișate pe foi A4
O5 denumirea fiecărei categorii de Explicaţia
alimente: fructe, legume, carne, produse Fiecare grupă jocul
lactate și cereale. analizează jetoanele
Fiecare grupă va primi câte 5 jetoane primite și le vor pune la
(câte unul din fiecare categorie de tablă la categoria
alimente). potrivită.

5. Obţinerea Se desfășoară jocul ,,Trenul


performanţelor şi alimentelor sănătoase”.
asigurarea O6 Învățătorul este locomotiva.
feedback-ului O5 Se oprește în fața unui copil și îi spune:
10’ ,,Trenul alimentelor a sosit în gară, individual Obser
partic
Urci și tu voios, cu un aliment sănătos?” Derulează jocul explicaţia frontal copiil
Copilul la care s-a oprit ,,va urca în respectând indicaţiile joc cu text și activi
tren” dacă spune repede un aliment învăţătoarei. mișcare
sănătos.

Activitate integrată MEM frontal


O6 Treptat sunt numărate vagoanele pe conversaţia
care le are trenul. Se observă că la Apre
fiecare oprire crește numărul verba
vagoanelor.

5
frontal şi
6. Evaluarea Se fac aprecieri generale şi individuale individual
activităţii privind participarea la lecţie Receptează aprecierile
3’ făcute şi repetă mesajul
zilei.

6
7
8
9

S-ar putea să vă placă și