Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învăţare: Din natură, în cartea de lectură
Subiectul: Substantivul. Genul și numărul
Tipul lecţiei: consolidare
Scopul: Identificarea corectă a substantivelor, precizând genul și numărul acestora
Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 să ofere exemple de cuvinte care denumesc: fiinţe , lucruri , fenomene ale naturii;
O2 să identifice în textul din manual substantivele;
O3 să dea exemple de substantive la numărul singular și plural;
O4 să dea exemple de substantive la genul feminin, masculin și neutru;
O5 să precizeze genul și numărul substantivelor identificate;
O6 să manifeste interes pentru rezolvarea exercițiilor propuse.
Metode, procedee, tehnici: conversația, explicația, exercițiul
Mijloace de învăţământ: tabla, caiete, manual, imagini, caiet de lucru
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
Resurse:
temporale: 50 de minute
umane: 30 de elevi
Bibliografie:
- Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel, Limba
și literatura română. Manual pentru clasa a IV-a. Semestrul I, Editura Intuitext, București,
2016;
- Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel, Limba
și literatura română, Caietul elevului pentru clasa a IV-a, Editura Intuitext, București, 2016;
- Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română, clasele a III-a și a IV-a,
Bucureşti, 2014.
Desfăşurarea lecţiei:

Nr. Etapele/ Obiective Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt. secvenţele operaţio- Metode, Mijloace de Forme de
lecţiei + nale procedee, învăţământ organizare a
intervalul de tehnici activităţii
timp alocat
1. Moment Asigur un climat optim pentru
organizatoric desfășurarea lecției: aerisesc sala de
clasă și pregătesc materialele didactice.
Supraveghez intrarea elevilor în sala de
clasa și cer acestora să se pregătească
pentru oră.
2. Verificarea Verific tema din punct de vedere Conversația Caiete Frontal
temei calitativ cât şi cantitativ după cum
urmează: verific caietele tuturor
elevilor apoi un elev citeşte rezolvarea
temei iar ceilalţi vor corecta eventualele
greșeli.
3. Captarea Voi prezenta câteva cartonaşe şi planşe
atenției ce conţin diverse imagini cu referire la Evaluez
fiinţe , fenomene ale naturii , lucruri. Conversația capacitatea
Frontal elevilor de a
Călăuziţi de întrebările mele, elevii identifica
stabilesc numele acestora. lucrurile,
Imagini ființele și
Ce este aceasta? fenomenele din
imaginile
Ce fenomen al naturii este reprezentat prezentate.
în această imagine?
Cine este acesta ?

Le reamintesc elevilor că asemenea


cuvinte se numesc substantive.

4. Anunțarea Astăzi la ora de Limba şi literatura Coonversația Tablă Frontal


titlului și a română ne vom reaminti ce este
obiectivelor substantivul. Îl vom defini, vom efectua
exerciţii de recunoaştere și vom preciza Caiete
genul și numărul fiecărui substantiv.
Notez data și titlul lecției la tablă și
elevii în caiete.

5. Dirijarea Le cer elevilor să dea exemple de Evaluez


învățării capacitatea
cuvinte care denumesc:
O1 copiilor de a
- ființe Exercițiul oferi exemple
Frontal de cuvinte care
- lucruri
denumesc:
- fenomene ale naturii Conversația fiinţe , lucruri ,
Tabla fenomene ale
Realizez la tablă o schemă
naturii.
recapitulativă a substantivului:
Evaluez
„Substantivul este partea de vorbire
capacitatea
care denumeşte fiinţe, lucruri, copiilor de a da
Explicația exemple de
fenomene ale naturii.”
substantive la
O2 Substantivul poate avea două numere: numărul
singular și
- singular
plural.
- plural Evaluez
O3 capacitatea
După felul cum se numără,
Frontal copiilor de a da
substantivele sunt de trei genuri: exemple de
substantive la
- feminin
genul feminin,
- masculin masculin și
O4 neutru.
- neutru
Cu ajutorul elevilor notez exemple Individual
Manual Evaluez
pentru fiecare categorie gramticală.
Exercițiul capacitatea
Le reamintesc elevilor că putem afla copiilor de a
identifica
care cuvinte sunt substantive
O5 substantivele
numărându-le. din text.

Evaluez
Le solicit elevilor să identifice în textul capacitatea
O6 Individual elevilor de a
suport „Cioc! Cioc! Cioc! de Emil
preciza genul și
Gârleanu 10 substantive și să precizeze numărul
fiecărui
genul și numărul acestora.
substantiv
identificat.

7. Obținerea O2 Le solicit elevilor să deschidă caietul de Exercițiul Caiet de lucru Individual Evaluez
performanței O5 lucru la pagina 24 și să rezolve capacitatea
O6 exercițiile propuse. Le las timp să copiilor de a
rezolve exercițiile urmând apoi să rezolva
verific ce au lucrat. Numesc câte un exercițiile
copil să citească pe rând câte un propuse.
exercițiu iar restul elevilor își verifică
răspunsurile
8. Asigurarea Le dau copiilor tema pentru acasă. Conversația Frontal
retenției și a Fac aprecieri generale asupra modului
transferului în care au participat elevii la activitate.
ANEXE

Anexa 1 - Imagini

S-ar putea să vă placă și