Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 13.05.2021
Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială „Cănuţă Ionescu” Urlaţi
Clasa: a III-a B
Învăţător: Iacob Georgiana Carmen
Aria curriculară: Matematică și Ştiințe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea tematică: Salutare, primăvară!
Subiectul: Poligoane
Tipul lecției: transmitere de noi cunoștințe
Scopul lecţiei:
-asimilarea unor cunoştinţe referitoare la elementele intuitive de geometrie ( poligoane);
-dezvoltarea limbajului matematic specific geometriei.

Discipline integrate:-Limba și literatura română;


-Arte vizuale și abilități practice
-Muzică și mișcare
COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică:
1.1. Observarea unor modele / regularităţi din cotidian, pentru crearea de raţionamente proprii;
1.2. Aplicarea unei reguli pentru continuarea unor modele repetitive;
3.2. Explorarea caracteristicilor simple ale figurilor şi corpurilor geometrice în contexte familiare.
Limba și literature română:
1.4. Manifestarea curiozității față de diverse tipuri de mesaje în contexte familiare
Arte vizuale și abilități practice:
1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiar
Muzică și mișcare:
1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferențe

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1-să definească prin cuvinte proprii ce este poligonul;

O2- să deseneze cel puţin trei figuri geometrice;

O3- să precizeze numărul laturilor și unghiurilor poligoanelor date;

O4- să denumească laturile poligoanelor;

O5-să realizeze o lucrare prin desen utilizând poligoane.

Strategii didactice

1.Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia, învăţarea prin descoperire, turul galeriei .

2.Resurse materiale: planşe cu elemente intuitive de geometrie, trusă de geometrie, creioane, wordwall.

3. Forme de organizare: frontal, individual


Resurse: - umane: 26 de elevi

-temporale: 45 de minute

- spațiale: sala de clasă

Forme de evalure:

Aprecieri verbale;

Observarea sistematică a comportamentului elevilor;

Autoevaluare.

Bibliografie:

*Programa şcolară pentru disciplina Matematică, clasele III-IV, aprobată prin O.M. nr. 5003/ 02.12.2014;

*Anicuta Todea, Elena Lapusan, Adina Achim, Anca Veronica Taut “ Caiet de aplicații la Matematică”, Sinapsis , Cluj-Napoca, 2015

* Manual de matematică pentru clasa a III-a, Mihaela-Ada Radu, Rodica Chiran, editura Aramis
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Elemente de strategie didactică


Etapele Ob. op. Conținutul informațional și demersul didactic Forme și tehnici
lecției Metode şi Resurse Forme de de evaluare
procedee materiale organizare
1.Moment Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea
organizatoric conversația frontal
lecţiei: pregătirea materialului didactic
necesar,verificarea conexiunii la internet.
2.Verificarea Se verifică tema , se fac observații, dacă este cazul conversația Frontal observarea
temei explicația individual sistematică a
şi aprecieri
exercițiul comportamentului elevilor

3.Captarea Elevii urmăresc jocul de pe platforma Wordwall conversația videoproiector Frontal observarea
atențíei explicația Individual sistematică
şi răspund la întrebările afişate.

4. Se prezintă planşa cu unghiurile desenate. Elevii frontal


Reactualizarea conversația
denumesc tipurile de unghiuri şi spun care sunt
cunoştinţelor explicația
laturile acestora.

5. Anunţarea Se anunţă subiectul lecţiei: Poligoane. conversaţia Frontal observarea sistematică a


temei şi a comportamentului
Se notează titlul şi data pe tablă .Elevii notează şi
obiectivelor elevilor
în caiete. Se prezintă obiectivele operaţionale pe
înţelesul copiilor.
6. Dirijarea Se prezintă o planşă cu unghiuri desenate. Se demonstraţia Planşa Frontal aprecieri verbale
învăţării conversaţia,
O1 trasează linii unind laturile unghiurilor pentru a
obţine poligoane. explicaţia,
exerciţiul,
Se observă că laturile poligonului sunt linii frânte
observaţia
închise.
Poligoanele pot fi formate din mai multe
segmente de dreaptă: învăţarea prin
-cele care au trei laturi se mai numesc triunghiuri descoperire
-cele care au 4 laturi se numesc patrulatere
Poligonul este format din linii frânte închise.

O2 Se notează definiţia poligonului


Poligonul este o linie frântă închisă.
O3 Laturile poligonului sunt segmente de dreaptă.
O4
Se cere elevilor să deseneze pe caiete:
-un poligon cu 3 laturi (se notează: Poligonul cu 3
laturi se numeşte triunghi)
-un poligon cu 4 laturi (se notează: Poligonul cu 4
laturi se numeşte patrulater)

Se rezolvă exercițiul 1 și 3 de la pagina 23 din


maunual.
7. Obținerea Se aplică metoda turul galeriei. Se invită elevii să Coala A4 individual Autoevaluare
performanței conversaţia, aprecieri verbale,
O5 deseneze pe o coală A4 o barcă folosind
explicaţia, observarea sistematică a
poligoane. La expirarea timpului copiii vor exercițiul comportamentului a
elevilor
expune lucrările la tablă și vor face aprecieri
asupra lucrărilor proprii și ale colegilor, indicând
numărul și tipul poligoanelor folosite. În timpul
realizării lucrărilor se va audia cântecul ” Valurile
Dunării”.
frontal aprecieri verbale,
Conversația manualul generale asupra participării
Activitatea elevilor va fi apreciată, iar pentru
8. Încheierea explicaţia, elevilor la lecție
lecției exersarea noțiunilor predate se recomandă şi se
explică temă din manual (ex. 2 pagina 23).

S-ar putea să vă placă și