Sunteți pe pagina 1din 1

PROIECT DE LECŢIE

DATA:

CLASA: a V-a
PROFESOR: Blenche Mihaela
OBIECTUL: MATEMATICĂ
TEMA LECŢIEI: Reprezentarea pe axa numerelor a fracţiilor ordinare
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe
COMPETENTE SPECIFICE: Identificarea în limbajul cotidian sau în probleme a fracţiilor ordinare
Reprezentarea pe axa numerelor a fracţiilor ordinare
COMPETENTE DERIVATE: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili
- să lucreze rapid si corect cu notiunile de numarator, numitor, fractie subunitara, supraunitara;
- să aleaga o unitate de masura convenabila pentru reprezentarea unei fracţii ordinare;
- să reprezinte corect fracţiile ordinare pe axa numerelor;
Mijloace de învăţământ: manualul, culegerea MATE 2000;

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Obiective Metode Procedee


Etapele lecţiei de Conţinutul lecţiei şi de
referinţă procedee evaluare
1. Moment - Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei.
organizatoric - Verificarea prezenţei elevilor.

- Elevii vor avea pe bănci caietele de teme şi maculatoarele şi


se va verifica tema prin sondaj. -observarea
2. Captarea - Exerciţiile din temă, care nu au fost efectuate de mai mulţi -conversaţia sistematică a
atenţiei elevi, vor fi făcute la tablă. atenţiei

- Ne propunem să discutăm despre:


Reprezentarea pe axa numerelor a fracţiilor ordinare
Va mai amintiti ce este axa numerelor? -conversaţia -observarea
Reprezentati pe axa numerele 1, 2, 4, 5, 3. sistematic
Fiecarei fractii ordinare ii corespunde un punct de pe axa
numerelor. Pentru a reprezenta o fractie a/b pe axa numerelor
procedam astfel:
- Daca a/b este o fractie supraunitara scoatem intregii din -explicaţia
3. Anunţarea fractie
temei şi - Se considera atatea unitati de masura pe axa cati intregi -analiza
dirijarea avem răspunsu-
învăţării - Urmatoarea unitate de masura se imparte in atatea parti rilor
egale cat ne arata numitorul fractiei b si se iau in
considerare atatea parti cat ne arata numaratorul a -problemati-
- Daca fractia este subunitara impartirea in b parti egale se zarea
face primei unitati de pe axa -aprecieri
Se dau exemple: 2/3, ½, 5/2, 1/3 , 4/3 -explicaţia verbale

4. Retenţia şi - Se vor efectua la tablă exerciţiul 6, 7/102 -activitate -aprecieri


asigurarea frontală verbale
transferului
5. Obţinerea - Se da spre lucru ex 8/101 din manual iar după expirarea
performanţei şi timpului se vor citi rezultatele şi se vor face eventuale -activitate -aprecieri
asigurarea feed- observaţii. individuală verbale
back-ului

6. Aprecieri,  Temă din culegere 9, 10 pag 102; se dau indicatii -analiza


note şi tema  Se fac aprecieri asupra lectiei -conversaţia activităţii
pentru acasă

S-ar putea să vă placă și