Sunteți pe pagina 1din 6

Colegiul Economic “Anghel Rugină” Vaslui

Proiect de lecţie
Profesor: Ciucă Liliana
Data: 25.11.2013
Clasa: a IX-a H
Obiectul: Matematică-Algebră
Subiectul lecţiei: Progresii aritmetice
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite.
2. Prelucrarean datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţurile matematice.
3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete.
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de
prelucrare a acestora.
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii – problemă.
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii.
Competenţe specifice vizate:
1.Recunoaşterea unor corespondenţe care sunt şiruri, progresii aritmetice sau geometrice
2. Reprezentarea în diverse moduri a unor corespondenţe, şiruri în scopul caracterizării acestora
3. Identificarea unor formule de recurenţă pe bază de raţionamente de tip inductiv
4. Exprimarea caracteristicilor unor şiruri folosind diverse reprezentări (formule, diagrame, grafice)
5. Deducerea unor proprietăţi ale şirurilor folosind diferite reprezentări sau raţionamente de tip inductiv
6. Asocierea unei situaţii – problemă cu un model matematic de tip şir, progresie aritmetică sau geometrică
Valori şi atitudini:
1. Dezvoltarea unei gândiri deschise, creative, a independenţei în gândire şi acţiune.
2. Manifestarea iniţiativei, a disponibilităţii de a aborda sarcini variate, a tenacităţii, a perseverenţei şi a capacităţii de
concentrare.
3. Dezvoltarea simţului estetic şi critic, a capacităţii de a aprecia rigoarea, ordinea şi eleganţa în arhitectura rezolvării
unei probleme sau a construirii unei teorii.

1
4. Formarea obişnuinţei de a recurge la concepte şi metode matematice în abordarea unor situaţii cotidiene sau pentru
rezolvarea unor probleme practice.
5. Formarea motivaţiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaţa socială şi profesională.
Obiective operaţionale: În cadrul lecţiei elevii trebuie:
O1 -să identifice o progresie aritmetică
O2 - să determine orice termen al unei progresii aritmetice, având anumite ipoteze
O3 - să utilizeze legătura cu media aritmetică a termenilor unei progresii aritmetice
O4 - să calculeze suma primilor n termeni ai unei progresii aritmetice, în diverse ipoteze
O5 - să utilizeze progresiile aritmetice în rezolvarea unor probleme practice

Metode şi procedee:
 conversaţia,
 explicaţia,
 exerciţiul,
 munca independentă,
 observaţia,
 descoperirea,
 expunerea

Mijloace didactice:
 Manual clasa a IX –a (Mircea Ganga),
 Culegere de exerciţii şi probleme ( Editura Campion)
 caiete de notiţe,
 fişe de lucru
 videoproiector,
 laptop,
 prezentare Power Point

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1 2 3 4 5
Secventele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode ş
lecţiei procedee
1.Moment Profesorul verifica prezenţa, verifică dacă este cretă burete şi Elevii îşi pregătesc Conversaţi
organizatoric. cere elevilor să-şi pregătească materialele necesare manualele, caietele şi
Pregatirea desfăşurării lecţiei în condiţii optime. instrumentele de scris.
clasei pentru
lecţie Verificarea temei prin sondaj, prin confruntarea rezultatelor, Elevii menţionează
iar dacă există probleme nerezolvate, acestea se rezolvă la dacă au avut dificultăţi
tablă. în efectuarea temei.

2.Captarea Se actualizează noțiuni referitoare la șiruri și se rezolvă Răspund la întrebarile Conversaţi


atenţiei şi exercițiile din fișa nr 1 adresate de către
verificarea profesor
cunoştinţelor
predate
anterior
3.Anunţarea O1 Ne propunem să discutăm despre Progresii aritmetice și se Elevii ascultă şi Conversaţi
lecţiei noi şi a O2 anunță obiectivele urmărite notează titlul lecţiei în
O3
obiectivelor caiete.
O4
urmărite O5

4.Prezentarea O1 Definiţie. Un şir (an )n≥1 pentru care fiecare termen, începând
continutului O2 cu al doilea, se obţine din precedentul prin adăugarea
aceluiaşi număr r se numeşte progresie aritmetică. Numărul r Sunt
nou si O3 atenţi la Explicatia,
dirijarea O4 explicaţiile demonstraţ
se numeşte raţia progresiei.
invatarii O5 Observaţii: profesorului munca
independen
1.Pentru a verifica dacă şirul (an )n≥1 este progresie aritmetică
3
trebuie arătat că diferenţa a doi termeni consecutivi an−1 , an Adresează întrebări
unde este cazul
este constantă: an −an−1 = constant, ∀ n≥2 .
2. O progresie aritmetica este bine determinata daca se
cunosc primul termen a1 si ratia r.
3. Pentru a pune in evidenta ca sirul a 1, a2,.... , an, este o
progresie aritmetica se foloseste notatia ÷a1, a2,... an
Dacă (an )n≥1 este progresie aritmetică avem
,…, an =an−1 +r , n≥2 (relaţia de recurenţă)
Se rezolvă la tablă exercițiul nr 1 din fișa de lucru nr 2.
Proprietăţile progresiei aritmetice:
1. Progresia aritmetică (an )n≥1 este un şir:
 strict crescător, dacă raţia r >0;
 strict descrescător dacă raţia r <0. Răspund la întrebările
Se rezolvă la tablă exercițiilel nr 2 și 3 din fișa de lucru nr 2. adresate de către
2. (Formula termenului general). Dacă şirul (an )n≥1 este o profesor
progresie aritmetică având primul termen a1 şi raţia r,
atunci termenul general an are forma an =a1 +(n−1 )r ,
∀ n≥1 .
Demonstraţie.
a2 =a 1 +r
a3 =a2 +r =a1 + r +r=a1 +2 r
a 4 =a3 +r=a1 +2 r +r =a1 +3 r
.. . .. .. . .. .. .. . .. .. . .. .. . .. .. . .. ..
an =a1 +(n−1 )r Un elev rezolvă la tablă
Se rezolvă la tablă exercițiul nr 4 din fișa de lucru nr 2. exercițiile propuse
3. Şirul (an )n≥1 este o progresie aritmetică dacă şi numai dacă
orice termen al său, începând cu al doilea, este medie

4
aritmetică a termenilor vecini lui, adică dacă
a n−1 + an+1
an = ,
2 ∀ n≥2 .

Observaţii:
a n−k + an+k
an = ,
1) Are loc relaţia ceva mai generală 2
1≤k < n .
2) Cu această proprietate se poate scrie faptul că numerele
a, b, c sunt în progresie aritmetică (dacă sunt termeni
consecutivi ai unei progresii aritmetice) dacă şi numai
a+c
b=
dacă 2 .
Se rezolvă la tablă exercițiul nr 5 din fișa de lucru nr 2.
4. Dacă numerele a1 ,a 2 ,...,a n−1 ,a n sunt în progresie
aritmetică, atunci a1 + an =a 2 +a n−1 =.. .=ak + an−k +1 , ∀k=1,n
. Suma oricăror două numere egal depărtate de numerele
extreme (ak +a n−k+1 ) este egală cu suma numerelor
extreme a1 +an .
5. (Suma primilor n termeni). Dacă şirul (an )n≥1 este o
progresie aritmetică, atunci
( a1 +a n )n
S n =a1 +a2 + a3 + .. .+a n= ,
2 ∀ n≥1 .
Observaţii:
1) Suma S n se poate exprima în funcţie de primul termen a1
Sn=
[ 2 a1 + ( n−1 ) r ] n
şi raţia r, astfel 2 .
2) Termenul general an se poate exprima astfel an =S n−S n−1 ,
5
∀ n≥2 .
Se rezolvă la tablă exercițiile nr 6,7,8,9 din fișa de lucru nr 2.

5. Fişa de lucru nr.2 exerciţiile de la 1 la 4


Intensificarea Un elev rezolvă la tablă
Conversaţi
retenţiei şi exercițiile propuse
Explicaţi
asigurarea
transferului
6. Asigurarea Fişa de lucru nr.2 exerciţiile de la 5 la 9
Munca
feed – back- Un elev rezolvă la tablă
independen
ului exercițiile propuse
7.Aprecierea Profesorul face aprecieri, notează si menţionează elevii Elevii sunt atenţi.
elevilor și (nominal) care au participat activ la desfăşurarea lecţiei.
evaluarea
cunoştinţelor

8.Încheierea Tema pentru acasă: Elevii notează tema în


lecţiei Exerciţiile nerezolvate din fisa de lucru nr 2 si fisa de lucru caiet.
nr 3.
Profesorul dă indicaţii.

S-ar putea să vă placă și