Sunteți pe pagina 1din 2

Unitatea de învaţământ: Șc. Maria Rosetti Profesor coord.

de practică: Mihaela Stoenescu


Data: 09.03.2022 Profesor metodist:
Clasa: clasa a VIII-a Practicant: Simescu Ilinca

Proiect de lecţie

Obiectul/Disciplina: Educație economico-financiară


Subiectul/Tema: Importanța banilor, Internet Banking
Tipul de lectie: verificare și consolidare a noțiunilor și conceptelor legate de utilizarea banilor
Scopul – informativ: familiarizarea elevilor cu notiunile: inflație, card bancar, modalități de plată
însuşirea cunoştinţelor cu privire la bancnotă și monede
- formativ: gândirea practică a folosirii banilor
- educativ: educare financiară

Obiective operaţionale: Pe parcursul și la sfârșitul activitatii toti elevii vor fi capabili:


O1: să indice noșiunea concretă a banilor
O2: să defineasca conceptul de inflație pe baza informatiilor anterioare
O3: să înțeleagă metodele eficiente de folosire a banilor

Strategia didactică:
- metode de învăţământ: conversatia, explicatia, demnostratia, exercitiul, joc practic și interactiv
- forme de organizare a colectivului: colectivă
- materiale didactice: power point, kahoot

Material bibliografic: Manual Educație socială


Desfaşurarea activităţii

Obiective Momentele lecţiei Timp Conţinutul lecţiei Strategia Evaluare


operaţionale didactică
1. Momentul 1 min Istoric despre apariția banilor. Afișarea slide- Întrebări colocviale
organizatoric urilor cu imagini despre vechile monede. Astfel pentru dezghețarea
cunoștințele se îmbogățesc prin metode vizuale. atmosferei.
2. Reactualizarea 5 min Semnificația banilor și fixarea noțiunilor de
ideilor-ancoră bancnotă și monedă. Întrebări recapitulative
3. Captarea atenției
Precizarea instrmentelor și metodelor de plată pentru fixarea noțiunilor
4. Anunțarea
subiectului lecției noi și interacțiunea cu elevii pentru verificarea anterior predate.
și a obiectivelor pt cunoștințelor lor din viața de zi cu zi.
elevi. Dezbaterea și provocarea la a discuta opiniile lor Prezentare a power
O1 5. Dirijarea învățării cu privire la metodele eficiente de plată. pointului într-un mod
6. Derularea power Încurajare la exprimarea părerilor și corelarea dinamic și interactiv.
pointului și explicarea noilor informații cu noțiunilor prezentate prin
fiecărei noțiuni cu exemple exemple proprii. Corelarea imaginilor din
practice. Întrebări de cunoaștere pe baza obiectului lecției power pointuri cu
și anume banii pentru întărirea relațiilor între informațiile învățate de
O2 7. Fixarea profesor-elevi, elev-elev, dar și pentru stimularea elevi.
cunoștințelor, imaginației.
priceperilor și Pregătirea și încărcarea jocului online numit
deprinderilor
8. Dezbateri cu privire la kahoot. Conținutul jocului a fost bazat pe temă și
noile metode de folosire a pe noțiunile predate. Jocul a fixat cunoștințele și
banilor. a stârnit curiozitatea elevilor de a afla mai multe
9. Afișarea jocului online dpre lecția predată.
kahoot și înscrierea elevilor
la joc.
10. Aprecieri generale
O3 și individuale

S-ar putea să vă placă și