Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

Data: 25.11.2022
Clasa: a V- a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Familia
Subiectul: Modul personal- Imperativ
Tipul lecţiei: Asimilare de noi cunoştinţe
Profesor: Șalota Tatiana

Competenţe specifice:
5
Obiective operaţionale:
O1-Să recunoască verbele la modul imperativ într-un enunţ

O2- să distingă formele verbului la modul imperativ într-un text dat

O3- să construiască enunţuri cu verbe la modul imperativ


Metode şi procedee: Descoperirea /Asalt de idei /lucru în perechi / joc
didactic /analiza/Audierea/ joc de rol

Mijloace de învăţământ:

Manual, fişe ,planşă/imagini ,

Videoproiectorul, caietul de notiţe.

c) Forme de organizare a activităţii:

 Activitate frontală;
 Activitate în perechi;
Timp -45 min
Scenariu didactic

Etapele lecţiei Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode


1.Evocare Se propune vizionarea videoclipului Vizionează şi apreciază melodia după Asalt de idei
a)captarea Cristian Castro/Yanni « Ni la fuerza del algoritmul :
atenţiei destino » Ce am simţit ?-Cum m-am simţit ?-De ce m-
b)verif.temei am simţit aşa?
de acasă
Pentru a verifica tema de acasă,dar şi Primesc cartonaşe de diferite culori pe care
cunoaşterea timpurilor modului sunt scrise timpurile verbului la modul Joc
indicativ se organizează jocul indicativ,cînd profesorul citeşte un verb didactic(jocul
Cartonaşelor elevii ridică cartonaşul cu timpul cartonaşelor)
respectiv(ex. Citeşte –cartonaşul galben cu
prezentul).Cine grşeşte timpul iese din joc
2.Realizarea Se anunţă noul subiect al lecţiei : Notează noul subiect al lecţiei Modul
sensului Modul Imperativ şi obiectivele Imperativ şi obiectivele activităţii
A)Prezentarea activităţii
noului subiect Se afişează pe tablă un şir de imagini Discută fiecare situaţie aparte,determină
B)anunţarea
O1 ce conţin verbe la imperativ.Se verbele şi ce exprimă ele :
obiectivelor
C)predarea propune analiza lor. -un ordin Descoperirea
noului -o poruncă
conţinut -un îndemn
-o rugămine Analiza
-o cerere etc.
Descoperă că verbele ce exprimă un ordin , o
poruncă ... sunt la modul Imperativ şi că ele
O2 au şi formă negativă A
Se plasează la tablă un tabel în care Analizează tabelul şi descoperă că verbele la naliza
sunt indicate sufixele verbului la Imperativ pot avea doar 2 persoane. Descoperirea
Imperativ .Se cere analiza lor

3)Reflecţie Se propune un joc : Spune forma ! Formează imperativul verbelor citite de


a)Consolidarea (Se citeşte o listă de verbe la infinitiv) profesor ridicînd un cartonaş alb şi Joc didactic
cunoşt. O3 FIŞA N.3 determină formele speciale ale unor verbe la
imperativ ( a veni- vino ! a face- fă ! a zice –
zi ! a duce- du !) ridicînd un cartonaş verde
Se distribuie fişe de lucru în perechi Rezolvă exerciţiile de pe fişă . Lucru în
FIŞA N.2 FIŞA N.1 perechi

Se organizează un joc : Sfatul Le sunt repartizate fişe cu diferite situaţii Joc didactic
b)evaluare miraculos ! FIŞA N. 4 dificile(Organizează un joc de rol : un elev va Joc de rol
fi persoana aflată în dificultate ,altul îi va da
sfaturi)
Scrieţi o compunere cu tema »O
întîmplare neobişnuită »,în care să
c)tema pentru includeţi 5 verbe la imperativ
acasă

d)notarea
Fisa nr. 1

1. Puneţi în locul punctelor o construcţie care să exprime o rugăminte. Adăugaţi,


unde e necesar, câte o formulă prin care să atrageţi atenţia persoanei cu care vreţi
să discutaţi.

– ___________nu găsesc drumul de care am nevoie. ____________ unde se află


bulevardul Dacia?
– Mergeţi numai înainte.
– Mulţumesc.
– ____________ unde este strada Sadoveanu. ____________ cum să găsesc strada
aceasta.
– Strada Sadoveanu nu este departe. Mergeţi înainte pe şosea. Când ajungeţi lângă o
clădire albastră, ____________ de cineva acolo.
– Mulţumesc.

2. Situaţii de comunicare :

Sunteţi într-un oraş necunoscut. Cum vă descurcaţi? Pe cine întrebaţi? Ce întrebaţi? Cum
rugaţi ca să vă ajute?
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_________________________________________
FISA nr. 2

1. Alcătuiţi propoziţii pe baza îmbinărilor de mai jos.


Model: A achita taxa. Achită taxa!
A deschide cartea la pagina zece. .............................................................................
A închide fereastra. ....................................................................................................
A traversa strada la verde. ..........................................................................................
A arăta pe hartă Franţa. ..............................................................................................
A păstra carnea la rece.................................................................................................
A coborî la prima staţie. .............................................................................................
A cumpăra două pixuri. ..............................................................................................
A răsfoi cartea. ............................................................................................................
A intra în casă. ............................................................................................................
A lucra mai mult. ........................................................................................................
A verifica cifrele. .......................................................................................................
A privi ilustraţia. ........................................................................................................

2. Alcătuiţi propoziţii.
Model: A intra în casă – dacă – a vrea Intră în casă dacă vrei.
A urca în autobuz- dacă- a vrea ..................................................................................
A desena o floare-dacă- a dori ...................................................................................
A organiza un concurs- dacă- a putea .........................................................................
A scrie un referat – dacă- a şti cum ...........................................................................
A citi cartea aceasta –dacă- a avea timp ....................................................................

3. Alcătuiţi propoziţii imperative în care să spuneţi colegului de bancă:


să nu citească un roman deoarece nu este interesant
Model: – Nu citi romanul acesta: nu e interesant.
să afle dacă profesorul este în clasă;
să vadă ce fac copiii afară;
să vă aştepte la intrare.
să nu deschidă fereastra deoarece afară e frig;
să nu caute o carte deoarece ea nu este acolo;
să nu vorbească în engleză deoarece nimeni nu înţelege;
să nu vă aştepte după ore deoarece nu puteţi merge cu el.

1. Completeaza locurile libere cu imperativul pozitiv al verbelor indicate intre paranteze:


- Voinicilor, zise, sunteti liberi; (a merge)………………… in pace si (a spune)………………..
copiilor si fratilor vostri, ca ati avut cinstea a va impotrivi cinci zile regelui de Polonia
2. Dupa modelul dat pentru primul verb, completeaza locurile libere cu imperativul verbelor date la
persoana si numarul indicate:
VERBUL IMPERATIV, PERSOANA A II A SINGULAR, IMPERATIV, PERSOANA A II A
URMAT DE PRONUMELE ti PLURAL, FARA PRONUME PERSONAL
A alege Alege-ti! (tu) Alegeti!(voi)
A privi
A duce
A scrie
A culege
A crea
A face
Subliniaza forma corecta a verbului a fi din urmatoarele enunturi:

Fi / fii mai atent! Fi-ti / fiti cuminti !Nu fi / fii obraznic! Nu fiti / fi-ti tristi!
FIŞA N.3

A IUBI A DECLARA

A ŞTI A AVEA

A CUNOAŞTE A FI

A FACE A ÎNTREBA

A VENI A ASOCIA

A TĂCEA A CĂLCA

A FUGI A SE MINUNA

A ZICE A CORECTA

A DUCE

A ORTOGRAFIA

A ŞEDEA

A APĂREA
FIŞA N.4

SITUAŢII DIFICILE:
-UN COPIL A PIERDUT O JUCĂRIE

-UN BĂRBAT A HOTĂRÎT SĂ LASE FUMATUL

- O MAMĂ S-A CERTAT CU COPILUL

- O PISICĂ ŞI-A PIERDUT PISOIAŞII

- O FURNICĂ S-A RĂTĂCIT

-UN ADOLESCENT VREA SĂ SLĂBEASCĂ

-O FETIŢĂ VREA SĂ PREGĂTEASCĂ UN TORT

S-ar putea să vă placă și