Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

Data:
Disciplina: Biologie
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale Naturii
Clasa a V-a
Unitatea școlară:
Profesor:
Unitatea de învăţare: Diversitatea lumii vii – Regnul plantae - Muschi
Titlul lecţiei: Regnul Plantae – Muşchiul de pământ
Scopul lecţiei: cunoașterea de către elevi a principalelor particularități structurale ale
mușchilor, în vederea formării unor noțiuni cu caracter operațional, necesare înțelegerii
modului de viață și progresului morfo-funcțional înregistrat de grupa talofitelor pe scara
evolutivă
Tipul lectiei: mixtă

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Extragerea informaţiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru
identificarea caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor procese şi fenomene.
3.1. Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor.

Obiective operaţionale:/Competențe derivate / Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii


trebuie să:
C1/O1: Să recunoască și să descrie structura mușchiului de pământ
C2/O2: Să argumenteze importanța mușchilor
C3/O3: Să deducă unele caractere de superioritate ale mușchilor

Resurse materiale:  Problematizarea;


 Manuale;  Conversaţia euristică;
 Fise de lucru,  Explicația;
 Videoproiector;Laptop;  Metoda R.A.I
 Prezentare ppt;  CIORCHINELE
 Tabla, marker;
 IMAGINI; Forma de activitate:
 Material proaspăt,  Frontală;
 Atlase  Individuală;
 Pe grupe.
Resurse procedurale:
 Observaţia; Resurse temporale: 50 de minute
 Învățarea prin descoperire;

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
EVENIMENTELE COMPETENȚE ACTIVITATEA
LECŢIEI DERIVATE/ PROFESORULUI ACTIVITATEA
TIMP ELEVILOR
1. MOMENT  Notează absenții (dacă
ORGANIZATORIC
/ 3 min este cazul)
VERIFICAREA  Reactualizează  Elevii răspund
CUNOȘTINTELOR cunoștiințele: întrebărilor.
“ Ce sunt și care sunt talofitele
învățate până acum?”
“ Care este alcătuirea corpului?”
“ Ce fel de nutriție au?”
“ Care este importanța lor ?”
2. CAPTAREA “ Avem pe mese și pe această  Elevii răspund:
imagine reprezentantul unui grup
ATENȚIEI C1  Elevii notează titlul
de talofite mai evoluat și superior
- ANUNŢAREA 2 min organizat față de cele învățate până în caiete.
acum. Îl vom studia, vom vedea
LECŢIEI NOI Mușchiul de pământ
din ce este alcătuit și care sunt
caracterele de superioritate ale .
acestuia.”

3. DIRIJAREA
 Ascultă, observă,
ÎNVĂŢĂRII C1,C2, C3  Distribuie fișa de lucru,
răspund, notează
25 min explică, dirijează notiunile noi.
învățarea și rulează
prezentarea PPT.
4. FIXAREA ȘI C1,C2, C3  DIRIJEAZĂ  Elevii realizează pe
CONSOLIDAREA 9 min ACTIVITATEA tablă schema
CUNOȘTINȚELOR noțiunilor învățate
prin metoda
ciorchinelui

5. EVALUAREA C1,C2, C3  Profesorul îndrumă elevii,  Elevii întreabă și


CUNOȘTINȚELOR 6 min îi notează la final. răspund folosind
PREDATE metoda R.A.I.

SCHEMA LECŢIEI

Mușchii

Mediul de viață : pe sol , scoarța copacilor, stânci umede, marginea izvoarelor, etc.

Muschiul de pamant
Alcătuirea corpului : rizoizi-perișori cafenii, fără țesuturi conducătoare
- au rolul unei rădăcini
tulpinița-verde, subțire, dreaptă, neramificată,
-fără țesuturi conducătoare
frunzulițe- verzi, dese, ascuțite la vârf, fără pețiol, fără nervuri
Hrănirea: autotrofă
Înmulțirea: a. asexuat – prin spori
b. sexuat – prin celula-ou
Alți mușchi: fierea – pământului
mușchiul de turbă

IMPORTANȚA MUȘCHILOR
 Împreună cu lichenii formează pământul fertil pe stâncile golașe
 Rețin apa în cazul inundațiilor, deci apa se scurge mai încet împiedicând eroziunea
 Păsările își căptușesc cuibul cu mușchi
 Iarna apară bulbii și rizomii unor plante
 Împiedică uscarea rapidă a solului
 Formarea cărbunelui de turbă

S-ar putea să vă placă și