Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21.03.2013
CLASA : I
Profesor învățământ primar : Molocea Viorica

ARIA CURRICULARĂ : Limbă şi comunicare


DISCIPLINA : Limba și literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înfloresc grădinile


SUBIECTUL LECŢIEI : Sunetul şi litera „H” mare de tipar

TIPUL LECȚIEI: mixtă


SCOPUL LECȚIEI:

Familiarizarea cu litera „H” mare de tipar prin analiza elementelor grafice din care sunt formate şi prin realizarea corespondenţei
sunet - literă.
Consolidarea deprinderii de a localiza un sunet „H” într-un cuvânt dat;
Formarea deprinderii de a citi în ritm propriu cuvinte formate din 2-3 silabe şi propoziţii formate din 3-4 cuvinte;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Cognitive
- să identifice sunetul ,, H” aflat la începutul cuvântului;
- să asocieze sunetul ,, H” cu litera corespunzătoare;
- să identifice trăsăturile relevante ale literei ,, H” mare de tipar;
- să exerseze în cuvinte noi folosirea litera ,, H” mare de tipar;
- să alcătuiască enunţuri cu ajutorul cuvintelor noi;
- să recepteze prin lectură textul;
- să găsească diminutive pentru cuvintele date;
- să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza textului citit;
- sa-şi exprime părerea, să caute soluţii la problema ridicată;
- să găsească formele de singular şi plural pentru însuşirile date (fără terminologie);
- să explice folosirea semnelor de punctuaţie ;
- să formuleze întrebări folosind cuvintele metodei ,,Explozia stelară » (ce? cine ? unde ? când ? de ce ?)
Afectiv – atitudinale:
- să manifeste interes pentru conţinutul textului;
- să se mobilizeze în vederea rezolvării sarcinilor propuse.
Psihomotorii:
- să utilizeze corespunzător materialul didactic în vederea rezolvării sarcinilor didactice propuse;
- să observe cu atenţie schimbările propuse şi să acţioneze în conformitate cu cerinţele date.

Strategii didactice:
a. metode şi procedee: conversaţia, metoda fonetică analitico – sintetică, problematizarea, brainstorming, „cadranele”, „linia
valorică” , exerciţiul, explozia stelară;
b. materiale didactice și mijloace de învățământ: manualul, fișe de muncă independentă ,planşe, alfabetar;
c. forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;

Evaluare: formativă (continuă)


Durata : 45 minute
Bibliografie:

 Curriculum Naţional.Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 1998;


 Peneş, Marcela – „Îndrumător pentru folosirea abecedarului” , Editura Aramis, 2006;
 „Metodica predării limbii române la clasele I-IV” , Editura Didactică şi Pedagogică – Bucureşti – 1988
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategii didactice
Secvenţele Conţinutul
Metode şi Material Evaluare
lecţiei învățării
procedee didactic
1.Moment organizatoric Se asigură condiţii optime pentru începerea orei
Conversaţia
2.Verificarea cunoştinţelor Ce lecţie ați avut de pregătit?
Litera „h”. Conversația
Se citește coloana de cuvinte. Exerciţiul
Ce diferenă există între cuvântul ,,haină” şi Evaluare
cuvântul ,,hăinuţă”.Să ,,răsfăţăm” cuvintele: formativă
 copil- ... orală
 hârtie- ...
 copil - ...
 pahar - ...
Citiţi cuvintele care arată însuşirea :
 unei fetiţe – harnică
 mai multor fetiţe – harnice;
 a unui băiat – harnic; Modalităţi de citire a Comunică
 a mai multor băieţi – harnici; textului rezultatele
Se citeşte textul ,,Mihai și hăinuța” propriei
 în lanţ; învăţări.
 selectiv; Discuţia colectivă
 pe roluri;
Se discută semnele de punctuaţie.
Elevii trebuie să formuleze întrebări pornind de la
cuvintele: Cine? Explozia stelară Planşă

De ce? Ce? Evaluarea


activităţii
de grup
Activitate în echipă
Când? Unde?
O echipă formulează întrebarea, iar cealaltă echipă
răspunde la întrebarea pusă.

Ce am învăţat din comportamentul lui Mihai?


Cum este el ?
Linia valorică: harnic
Planșă
Linia valorică
Scrisă
bun Mihai iubitor

ordonat

Ce am învăţat din această lectie?


Discuţie între grupe: Focus grup Orală
 Ce face mama pentru noi?
 Ce facem noi pentru ea?
 Concluzii: Ce am putea face noi din ceea
ce face ea?
3.Captarea atenției La ce vă duce cu gândul cuvântul ,,duminică”
ultima zi a săptămânii odihnă

joacă biserică
Completare pe Frontală
Brainstorming planșă
duminic
iarbă verde prieteni
ăă
timp liber

Veţi învăţa litera H mare de tipar și veţi afla cum își


petrec duminica oamenii de la sat.
4. Anunţarea lecţiei noi:
„Azi , în ora de abecedar, sunetul şi litera „H”
mare de tipar . Veţi da exemple de cuvinte ce
conţin sunetul „H” , veţi recunoaşte elementele
grafice ce compun litera „H„ de tipar , veţi Explicația
sesiza asemănările şi deosebirile dintre litera H
mare de tipar şi alte litere , veţi citi şi analiza
cuvintele , veţi citi şi noua lecţie din manual .”
5. Dirijarea învăţării: Intuirea literei.
Privim planşa cu litera şi discutăm alcătuirea
ei: două linii în poziţie verticală şi o linie orizontală Planșă cu litera h
între ele, la mijloc. Voi prezenta încă două planşe și H
cu literele „I „ şi „N” şi voi solicita elevii să Problematizarea Planșe cu literele I
identifice asemănările şi deosebirile între cele și N
trei litere .
„Să pronunţăm cu toţii sunetul „h„ !”

La ce foloseşte litera mare? Daţi exemple de


cuvinte care să înceapă cu litera ,,H”. Alcătuiţi o analiza fonetico- Imaginea din Frontală
propoziţie în care primul cuvânt sa înceapă cu litera analitică manual
,,H” dar să nu fie nume. Se va face analiza fonetico-
analitică a propoziției.
Se alcătuiesc la stelaj cuvintele: Horia, Haiduc. Alfabetar, stelaj

Voi da elevilor o fişa de lucru individual ce are


ca sarcină încercuirea literei nou învăţate dintr-un Exercițiul Fişă de muncă Aprecieri
şir de litere şi de cuvinte date. independentă individuale
(ANEXA 1)
Se discută imaginea din manual.
Cum sunt îmbrăcaţi copiii? Cui i se adresează
băiatul cu clop de paie?( se explică cuvântul)
Dacă veţi citi lecţia veţi afla unde a vrut să
plece Haiduc şi de ce nu s-a dus. Discuţia colectivă Manualul
Orientează atenţia elevilor asupra conţinutului
textului, pornind de la imaginea din manual.

Citirea lecției.
Voi propune citirea în lanţ: se citeşte textul
de către elevi, fiecare propoziţie de către alt elev. Exercițiul Evaluare
Apoi va urma citirea selectivă şi pe roluri a formativă
textului .
Voi solicita elevii să explice folosirea
semneleor de punctuaţie în textul prezentat .
Citirea model.
Voi citi lecţia ca model folosind intonaţia Demonstrația
corespunzătoare şi un ritm de citire adecvat
clasei .

6.Obţinerea performanţei 1. Rezolvăm exerciţiul din manual.


2.Împart clasa în trei grupe. Dau fiecărei grupe Activitate în echipă
câte cinci cartonaşe pe care au fost scrise cuvinte. Evaluarea
Le cer elevilor să pună în ordine cartonaşele şi să Cartonașe cu activităţii
citească propoziţiile. Propozițiile formulate de către cuvinte de grup
elevi sunt:
,,Haiduc este un câine ascultător.”
,,Horia merge duminica la horă.”
,,Pintea și Horia sunt prieteni.”

3. Îndeamnă elevii să recitească textul şi să Fișă de lucru


rezolve sarcinile de lucru înscrise pe fişe:
Pune semnele de punctuaţie la propoziţia:

Tu rămâi acasă Haiduc

7.Asigurarea retenției și transferului Pun întrebări în legătură cu textul:


- Câte alineate are textul?
- Din câte propoziţii este alcătuit textul?
- Ce semne de punctuaţie sunt scrise la Conversația Evaluare
sfârşitul propoziţiilor? frontală
- Când folosim semnul întrebării? Dar al orală
exclamării?
- Ce trebuie să facem atunci când întâlnim
virgula în citire?
- Cum marcăm în scris dialogul dintre
personaje?

Voi propune spre rezolvare jocul „Eu spun una , Jocul didactic
tu spui multe” . (ANEXA 2)

8. Încheierea activităţii ( concluzii, Se va preciza tema pentru acasă: de citit


aprecieri, temă) lecția ,,H” mare de tipar. Voi face aprecieri și Aprecieri
voi evidenţia elevii care au fost activi, dar și pe verbale
cei care nu s-au descurcat conform așteptărilor.
ANEXA 1
Horia şah pahar Havârna Herculane
hartă
A B T V S I N
O P H C R I U

ANEXA 2
Eu spun una, tu spui multe!
Măr- Haină- Găină- Vrabie-
Copil- Pahar- Rândunică- Pădurar-
Carte- Minge- Cuib- Vapor-
Geantă- Mărgea- Iepure- Arici-

S-ar putea să vă placă și