Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA:

EDUCATOARE:

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

NIVEL II/GRUPA: MARE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Orasul meu”

TEMA ACTIVITĂŢII: “Orasul meu în viitor„

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: A.D.E.


DŞ (activitate matematică)- “Spune-mi unde pot locui? ” - joc logico-matematic

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea şi sistematizarea de cunoştinţe şi deprinderi.

SCOP: Dezvoltarea gândirii logice și atenției voluntare prin aplicarea cunoștințelor și deprinderilor matematice legate de formele geometrice și numerație în
contexte variate, concrete și creative.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-să perceapă corect însușirile formelor geometrice (cerc, pătrat, triunghi, dreptunghi;
- să stabilească apartenența pieselor la una dintre străzile din cartier ;
- să recunoască cifrele de la 1 la 6;
- să raporteze corect numărul şi cifra la cantitate şi invers;
- să identifice vecinii unui număr dat;
- să manifeste în activitate cooperare, spirit de echipă,
STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode și procedee: conversația, exerciţiul, explicația, expunerea, problematizarea, jocul, , munca în echipă şi independent, demonstrația, exercițiul,
diagrama Venn.

b) Elemente de joc: elemente surpriză, mânuirea materialelor, deplasarea, aplauze, aşteptarea, închiderea şi deschiderea ochilor.

c) Resurse material: Roboțelul,scrisoarea, hârtie, siluete, căsuțe, coşuleţe


d) Forme de organizare: frontal, individual, în grupuri.

Sarcina didactică:
Perceperea corectă a însușirilor pieselor geometrice prin stabilirea apartenenței/neapartenenței la mulțimea potrivită.
Numărarea, ordonarea într-o anumită ordine dată şi recunoaşterea cifrelor în limitele 1-5.
Regulile jocului:
Copilul, numit de educatoare extrage un jeton denumește însușirile, se plimbă prin cartier, se întreabă "Unde pot locui?", apoi alege căsuța potrivită. Așează
atâția copiii cât arată cifra la casa cu numărul indicat de educatoare.

Bibliografie:

. “Programa activităţilor instructiv -educative în grădinița de copiii”, Editură. V&Integral, Bucureşti 2005
„Proiectarea pas cu pas îndrumător pentru cadrele didactice pentru învățământul preşcolar” - Editura Diamant 2013
„Repere fundamentale privind învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7 ani”
“Curriculum pentru învățământul preșcolar” (3-6/7 ani) D.P.H
“Activitate integrate din grădiniţă”, Ed. Didactica Publishink House, Bucureşti.
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. Etapele activităţii Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
crt
Metode și Mijloace de Metode și indicatori
procedee învățământ

Personaj surpriză
Captarea atenţiei Introducerea elementului surpriză, așteptare, Brainstorming Verbalizarea
1. Scrisoarea
ineditul situației prezentate, va mobiliza forțele Conversaţia elementelor surpriză
psihice de cunoaștere și de creație ale copilului, examinatoare
asigurându-i acestuia pregătirea psihologică
Expunerea
pentru activitatea de învățare.

2. Anunţarea temei Se va comunica preșcolarilor într-un limbaj Conversaţia


şi enunţarea accesibil obiectivele propuse și faptul că
Înțelegerea
obiectivelor activitățile ce vor urma prin oferta de lucru îi vor
Explicația mesajului transmis
pune în situația de a-și exersa din plin abilitățile
dobândite.

3. Prezentarea DŞ (activitate matematică)” Spune-mi unde pot


conținutului şi locui? ” - joc logico-matematic, se va realiza Conversaţia
Observarea
dirijarea învăţării frontal.
Demonstrația comportamentului
Copiii vor fi antrenaţi în acţiuni concrete cu verbal - nonverbală
Explicaţia
piesele geometrice. Operațiile matematice vor fi
valorificate în interiorul grupului de copii, prin
îmbinarea elementelor de joc cu munca Expunerea
intelectuală a acțiunii cu verbalizarea specifica
domeniului. Conversaţia Căsuțe
Verificarea orală
Explicarea și demonstrarea jocului- va cuprinde Explicaţia Forme geometrice
specificarea laturilor constitutive ale jocului,
Observaţia
sarcini didactice, reguli și elemente de joc, cu Capacitatea de a
funcții reglatoare asupra acțiunilor și succesiuni pune în practicǎ
Demonstraţia
acestora materializate în jocul de probă. Palete cu cifre cunoştinţele învǎţate
Toate acestea constituind stimulente pentru Plicuri
dezvoltarea intelectuală a copiilor și lărgirea sferei Cifre
de cunoștințe matematice. Verificarea
numeraţiei,
În desfășurarea jocului propriu-zis, vor fi
recunoaşterea
antrenaţi toți copiii - folosindu-se elementele de
formelor geometrice
joc urmărind sistematizarea și consolidarea
cunoştinţelor matematice referitoare la:
Exercițiul
● caracteristicile pieselor geometrice ;
● realizarea corespondenței între piesa
Proba oralǎ
geometrică aleasă și căsuță identificată
● formarea șirului numeric: crescător și Jocul logic
Capacitatea de a
descrescător în limitele 1-6; pune în practicǎ
● stabilirea locului fiecărui număr în șirul cunoştinţele învǎţate
numeric. Exerciţul
Stabilirea
Complicarea jocului se va transpune în practică Problematizarea apartenenţei unei
prin introducerea de noi sarcini: piese la diferite
mulţimi constituite
● să asocieze numărul la cantitate și
pe criterii date
cantitatea la număr, recunoscând forma și
semnificația cifrelor;
● verbalizarea/descrierea acțiunilor efectuate
utilizănd un limbaj specific jocului logico-
matematic.

Se va urmări derularea acţiunii de joc, respectarea


regulilor, interrelaţionarea şi comunicarea dintre
copii.

4. Evaluarea Se va apela la capacitatea de sintetizare şi Problematizarea Flip-chart Proba practică


aprofundare a cunoştinţelor, având ca mobil Cerc roşu/verde
conţinutul activităţii.
Completarea diagramei Venn: Constituirea de
- respectarea cerinţelor privind cercul de culoare grupe de obiecte
Diagrama Venn
roşie; după criteriul dat
- respectarea cerinţelor privind cercul de culoare
verde;
- respectarea cerinţelor privind intersecția dintre
cele două cercuri;

5. Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Autoevaluarea


gradului de participare, asupra modului de lucru şi participării la joc și
Încheierea
asupra comportamentului individual şi colectiv al evaluarea
activităţii Conversaţia Stimulente
preşcolarilor. comportamentului
celorlalţi
ANEXA

DȘ(activitate matematică) –

Spune-mi unde pot locui? "(joc logico-matematic) - urmând aranjarea străzilor, găsirea locului corespunzător fiecărei case după număr
și formă. Li se explică sarcinile de lucru, urmând demonstrare jocului și jocul de probă. Fiecare copil va veni va extrage o figură
geometrică și vă merge pe strada care indică forma. Acolo copilul trebuie să găsească căsuță cu forma, culoarea și cifra cerută de
educatoare și s-o așeze la locul corespunzător. Va numi de asemenea și vecini casei așezate (numărul casei). În complicarea jocului,
copiii vor extrage un număr și vor pune tot atâția copiii cât indica cifra, pe căsuță cu culoarea, forma cerută de educatoare.
SCRISOAREA

Dragii mei copilaşi,

"Bună ziua, dragi copii!

Eu sunt roboțelul Figurino și vin din țară figurilor geometrice… o lume populată de pătrate, rotunduri, triunghiuri și
dreptunghiuri. Uităndu-mă de sus am văzut satul vostru frumos și copiii veseli jucăndu-se am decis să locuiesc și eu în una dintre
străzile formelor geometrice.
Ne jucam cu copiii și ne simțeam extraordinar de bine împreună: ne jucam cu mingi mari și rotunde, adunam frunze ovale, săream
șotronul din pătrat în pătrat sau ne jucam v-ați ascunselea printre casele pătrate ori dreptunghiulare.
Numai că într-o zi pe când soarele mare, rotund și galben zămbea generos peste sat, în timp ce înălța cu spor un castel la groapa de
nisip, prietenii mei roboței au cutremurat pământul. Mai întâi ușor, apoi încet-încet mișcarea s-a transformat într-un adevărat cutremur.
Repede-repede împreună cu copiii ne-am ascuns în parc, sub băncuțe și ne-am acoperit cu măinile capul rotund, aștepănd ca mișcarea
să se oprească. Când am simțit că totul s-a terminat, am ieșit din ascunzătoare, și ce să văd? Totul în jur era distrus. Nimic nu era în
picioare, ca înainte, toate casele erau răsturnate, amestecate, fără geamuri, uși.
Singur nu am nici-o șansă să reconstruiesc casele așa cum erau. Am nevoie de adevărați cunoscători a formelor , cifrelor de prieteni
creativi. Vă rog să mă ajutați!

Vǎ mulţumesc, cu drag Figurino.

S-ar putea să vă placă și