Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.05.2022
EDUCATOARE: Spînu Ana Maria
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Dornești, GP Albinuța, Dornești
NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA: Nivelul II / Grupa mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC:„Meșteșuguri populare românești”
TEMA SĂPTĂMÂNII:”Orice om se știe are câte o meserie!”
CATEGORIA DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE –Activități pe domenii experențiale ( ADE )
DOMENIUL EXPERENȚIAL: Domeniul estetic și creatic( DEC )
TEMA ACTIVITĂȚII: : „Ajutăndu-l pe Moș Trăian, olarul cel vestit.”
MIJLOC DE REALIZARE– tehnica modelaj / tehnica mozaic
SCOP:
Stimularea expresivității și a creativității în domeniul artistico-plastic, prin realizare/executarea unor
modele decorative, prin îmbinarea originală a formelor, culorilor și texturilor, utilizănd tehnici de
lucru, materiale și suprafețe diferite, în vederea consolidării cunoștințele, priceperile, deprinderile și
abilitățile preșcolarilor
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

-să utilizeze corect diferite materiale și instrumente de lucru în realizarea temei date, cu
respectarea unor succesiuni de etape de lucru .

-să redea prin intermediul tehnicilor de modelaj specifice diferite obiecte tradiționale.

- să îmbine prin lipire diverse materiale din natură prin tehnica de lucru specifică mozaicului,
valorificând experiența anterioară în utilizarea unor tehnici de lucru cunoscute;

-să decoreze în mod original și creativ obiectele realizate cu motive populare tradiționale
românești, utilizând forme spontane (punctul, linia, sau combinații ale acestora) contribuind activ la
decorarea cărării lui Moș Trăian.

-să folosească eliminarea sau adăugarea de lut pentru obținerea de basoreliefuri pe obiecteLE
CREATE.

- să compună în mod original/ creativ spațiul de lucru combinând forme și culori;

- să propună modalități de valorificare a lucrărilor realizate;  


STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee:conversaţia,surpriza, observația, explicaţia, brainstormingul, demonstrația,
exerciţiul,dialogul, tehnica aplatizării, tehnica modelajului, tehnica mozaicului, mișcarea
(translatorie, circulară), negocierea, munca independentă.
b) Resurse materiale: manechin în costum popular, obiectede artă populare, lut, roți ale olarului,
planşete, şerveţele umede, boluri cu apă, unelte specifice olăritului, scobitori, șorțuri, boluri cu
diferite materiale din natură( pietre de diferite dimensiuni,cioburi de sticlă securizată , cioburi de
gresie,sâmburi de diferite plante, mici crenguțe), funduri, sucitoare;
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;
Durata :45 de minute
BIBLIOGRAFIE:
1. ***MEN, (2019),- ,,Curriculum pentru educația timpurie”;
2. Lovinescu, V. , Datcu, A., Gurău, V.,-„Metodica predării desenului şi modelajului în
grădiniţa de copii” (1977) ,Ed. Didactică şi Pedagogică , Bucureşti;
3. Bojneag,M., „Modelajul începutul unei pasiuni – ghid metodic pentru învăţământul
preşcolar”, (2006),Ed. Tehno- art, Petroşani;
Strategii didactice Evaluare/ Metode și
Nr Etapele Conţinutul activității indicatori
Crt. activităţii
Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ
1. Captarea și Cu ajutorul elementului surpriză ( manechinul
îmbrăcat în portul popular ) se activează atenţia copiilor, Manechin
orientarea Conversaţia Emiterea de păreri,
favorizându-se o stare afectivă pozitivă și motivația îmbrăcat în
atenției participării la activitate. popular idei, posibile soluții
Captarea atenției se realizează printr-o serie de elemente
Dialogul la situația problemă
menite să mobilizeze/stimuleze dorința copiilor de a Videoproiector
participa la activitate. prezentată.
Elementele de
-Prezența lui Moș Traian și a soției lui, cel mai vestit
Brainstorming
olar de pe valea Sucevei. decor din
-Prezentarea obiectelor de olărit și observarea
ambientul
acestora.
Observația
-Invitația lui Moș Traian adresată copiilor de al ajuta educațional și
atât pentru a nu se uita această meserie, cât și pentru a
obiecte
decora obiectele realizate cu pietricele sau diferite
Explicația
obiecte din natură. tradiționale
-Prezentarea filmulețelor explicative pentru copii.
românești de
ceramică

Copiii sunt invitați să modeleze și să decoreze veselă


2. Anunțarea Conversația
pentru ca Moș Trăian să nu mai fie supărat și să simtă că
temei și a frumoasa meserie de olar este dusă mai departe.Astfel se Prezentare
anunță și tema activității: „Ajutăndu-l pe Moș Trăian,
obiectivelor
olarul cel vestit.”.

3. Prezentarea Intuirea materialelor de pe măsuțe va solicita atenția Observația Planșete Probă orală:
copiilor în descoperirea materialelor și a instrumentelor Lut Capacitatea dea
optimă a
cu care vor lucra. Analiza acestora va solicita percepția Conversaţia Șervețele umede denumi și enumera
conținutului și senzorială în vederea stabilirii rolului fiecărui element în Roata olarului instrumentele de
dirijarea realizarea temei. Explicaţia Scobitori lucru necesare și
Explicarea tehnicilor de lucru Unelte de folosite în realizarea
învățării
Grupurile formate vor fi familiarizate cu tehnicile de Demonstrația modelare a obiectelor de
lucru pe care le vor folosi: lutului ceramică.
 Pregătirea materialului pentru modelat prin Conversația Funduri
frământare, rupere, umezire, omogenizare; Sucitoare
 Centrarea bolului de lut pe roata olarului, Boluri cu
modelarea lui prin mișcarea translatorie a Exercițiul diferite pietre,
palmelor față de planșetă, adâncire, apăsare, cioburi, semințe. Probă mixtă.
mișcare circulară sau aplatizare; Exercițiul Roata olarului Capacitatea de a
 Modelarea formei dorite și propunere de forme Șervețele umede opera cu materialul
de valorificare a propriei lucrări. Tehnica pus la dispoziție
 Tăierea cu fir și așezarea obiectelor obșinute pe modelajului
planșete.
 Crearea ulciorului după șablonul dat. Tehnica
 Ornarea prin tehnica mozaicului cu diferite aplatizării
materiale din natură. Probă practică:
Se vor indica anumite criterii de reușită a lucrării: Negocierea Capacitatea de a
respectarea temei, acuratețe, expresivitate, originalitate, realiza lucrări
bogăție ornamentală; Mișcarea expresive și
Exerciţiile pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii translatorie originale, cât mai
se vor executa cu ajutorul unui joc muzical specific. apropiate de realitate
Motivarea activităţii de învăţare individuală şi de Tehnica respectând
grup cu efecte benefice în planul dezvoltării cognitive mozaicului algoritmul de lucru.
dar şi afective, cu impact în stimularea şi dezvoltarea
creativității.
Executarea temei de către copii.
Tema activității va fi realizată individual în cadrul a
două grupuri grupuri. În modul de împărţire a copiilor
pe subgrupe se va ţine cont de nevoile de dezvoltare ale
copiilor și de interesele acestora. Un grup va lucra la
roata olarului folosind tehnica modelajului, iar celălalt
grup va lucra la urcior folosind tehnica mozaicului.
4. Obținerea Conversația Obiecte de Probă practică:
Lucrările finale ale copiilor vor fi așezate pe planșete ceramică
performanței
unde aceștia vor decora vasele cu ajutorul scobitorilor si Explicaţia Capacitatea de a
a uneltelor specificecreănd motive tradiționale Scobitori decorarea vaselor
românești. În cadrul acestei etape a activității Exerciţiul ceramice utilizând
creativitatea copiilor se va manifesta prin alegerea Vase cu apă culori și forme
modelului și utilizarea uneltelor. Compoziția se va adecvate
îmbogății cu efecte plastice prin aplicarea cu ajutorul Munca Funduri
scobitorilor a unor forme obținute cu ajutorul liniilor și independentă
punctelor sau combinații dintre acestea la alegerea Platouri
copilului. Copii vor decora cu materiale din natură, Tehnica
respectiv bețișoare, pietricele și diverse semințe de mozaicului Bețișoare
plante prin intermediul tehnicii mozaicului.
Pietricele

Diverse semințe

Lucrările copiilor se vor expune în baza respectării


5. Evaluare Autoevaluarea Expoziția: Capacitatea de
unor reguli într-un loc special amenajat, care se
„Obiecte pentru autoevaluare
transformă într-o galerie expoziţională. După încheierea
Convorbirea muzeul satului”
grupurile revin la locul iniţial şi fac comentarii cu
privire la lucrările observate. Probă practică:
Copiii revin la locul iniţial şi fac comentarii cu privire Analiza produselor
la lucrările expuse.
Aprecieri activității
Educatoarea va face aprecieri cu privire la modul de
verbale
lucru al copiilor și va preciza că Moș Trăian va fi fericit
pentru că tradițiile populare românești sunt pe mâinile
unor copiii atât de creativi, iar cărarea lui va fi deosebită Aprecieri verbale
de frumoasă. Drept recompensă pentru munca lor Moș Recompense
Trăian le oferă micilor meșteșugari câte o insignă de
olar.

S-ar putea să vă placă și