Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a VIII-a
Unitatea de învăţământ: Copilul în societate
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecţiei: Amintiri din copilărie fragmentul “La scăldat”
Tipul lecţiei: lecție de formare a capacităților și deprinderilor
Durata: 45 minute
Competența specifică:
3. Receptarea mesajelor scrise/textelor nonliterare şi literare din variate surse, exprimând
dorinţa de a utiliza informaţiile achiziţionate în situaţii reale de comunicare.

Unități de competențe:
3.1. Lectura activă a textelor nonliterare şi literare de pe diferite suporturi.
3.2. Stabilirea semnificaţiei generale a textelor lecturate.
3.3. Selectarea informaţiilor de detaliu, din variate texte, conform anumitor obiective.
3.4. Ordonarea informaţiilor din diverse surse după anumite criterii.
3.5. Manifestarea deschiderii pentru informare prin lectură, din surse variate, utilizând informaţiile
achiziţionate în comunicarea cotidiană.

Obiective operaţionale:
O1- să însușească lexical nou;
O2 – să identifice o informație despre o personalitate;
O3 – să stabilească corectitudinea unor informații;
O4 – să extragă informații dintr-un text audiat;
O5 – să extragă arhaismele/neologismele/expresii/proverb din fragmentul propus.

Strategii didactice:
Metode și tehnici - conversația, lectura individuală/selectivă, explicația,
brainstormingul, observația,problematizarea,argumentarea, asaltul de idei,
exercițiul, metoda păianjen, descrierea.

Mijloace utilizate- manualul de bază,vocabularul, DEX, computer, fișă,imagini.

Forme de organizare- frontal, individual, în grup, pe roluri.

Materiale bibliofrafice-:
1. Curriculum pentru învățământul gimnazial, clasele V- IX,Chișinău,2010.
2. Manualul de limba și literatura română,clasa a VIII-a.
3. Ghid de implementare a curricumului modernizat pentru treapta gimnazială,
clasele a I-IX-a.

Profesor: Croitoru Ina


Demers didactic explicit:

Secv. Timp/ Metode și Forme de


tehnici organizare
lecției obiective Activitatea professor-elev

 Organizarea clasei; Conversația


 Pregătirea materialelor necesare pentru lecţie;
Crearea condiţiilor optime pentru desfăşurarea activitǎţilor.
 Verificarea temei de acasă.

Vă propun să vă amintiți și să ghiciți următoarea poezie: Frontal

Poezia-
Ghicitoare
EVOCARE

Asaltul de
idei

Argumenta-
rea
Se anunță subiectul lecției și obiectivele pe înțelesul elevilor. Frontal
Profesorul amintește elevilor despre viața și activitatea
marelui scriitor. Elevii prezintă și ei informațiile însușite.

Explica-
ția

REALIZARE
A Indivi-
SENSULUI dual

frontal
Conversația
frontal

individ.

Conversația

Observația

Frontal

Asaltul de
idei
Individual

-
Se citesc cuvintele noi și se notează în vocabulare.

Individual

Lucrul cu
vocabularul

Hai mai bine să povestim despre copilărie căci ea singură


este veselă și nevinovată.
Citiți cu atenție fragmentul La scăldat .
Elevii vor lectura în lanț și selectiv textul din manual. Lectura
Apoi vor privi un fragment din Amintiri din copilărie- La individuală Individual
scăldat,.. /selectivă

Frontal

Explicația

Lucrul
cu vocabu-
larul

Elevii cu ușurință identifică propozițiile.


Ei vor răspunde la întrebările propuse de professor.
Ce i-a promis mama lui Nică dacă îi va îndeplini
rugămintea?
Unde a șparlit-o Nică?
De ce a intuit mama unde a șters-o fiul? Asaltul de
Ce privea flăcăul pe furiș? idei Frontal
Cu ce cuvinte a plecat mama de la baltă?
Scrie câteva caracteristici băiatului.
Metoda
păianjen
Frontal

Exercițiul

Problemati- Frontal
zarea

REFLECȚIE
Se fac generalizări asupra celor însușite la lecție.
Indiv./

Frontal

Conversația

Profesorul încheie lecția cu un îndemn:

EXTENSIA
Îndemnul

S-ar putea să vă placă și