Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Popunător: prof. Gherasim Andreea-Mihaela


Unitatea de învăţământ: G.P.P. „Așchiuță”, Suceava
Nivelul de vârstă / Grupa: I / mijlocie
Tema anuală de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: ,,Armonii de toamnă”
Tema săptămânii: „Roadele din livada toamnei”
Categoria de activitate: Activități liber alese
Tema activității:”Coșul cu struguri”
Tipul de activitate: recreativă;
Forma de realizare: joc de mișcare;
Scopul activităţii: Antrenarea copiilor într-o activitate plăcută, relaxantă, care să satisfacă
nevoia de mişcare şi recreere a acestora.
Obiective operaționale:
 Să respecte regulile impuse de joc și regulile de disciplină;
 Să-și dezvolte spiritul de orientare în spațiu
 Să execute corect mișcările impuse de joc;
 Să manifeste interes participând cu plăcere la activitate;
 Să coopereze în vederea realizării obiectivului propus;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,
Material didactic: Coș, struguri
Forme de organizare: frontal, individual
DURATA: 20- 30 minute.

I. Pregătirea cadrului pentru desfășurarea jocului


~ Se creează un spațiu care să fie suficient pentru desfășurarea jocului;
~ Se pregătesc cele necesare și se asigură disciplina prin cerințe verbale

II. Anunțarea temei: “Copii, astăzi ne vom juca un joc foarte drăguț: ,,Coșul cu struguri”.

III. Desfășurarea activității:

IV. Voi prezenta variantele de joc, explicându-le copiilor regulile și totodată


demonstrându-le modul în care ne vom juca:” Coșul cu struguri”
o Regulile jocului: - copilul care-şi aude strigat caracteristica de pe medalion trebuie să se
ridice și să-l urmeze pe conducătorul de joc.
o Desfăşurarea jocului:
Varianta I
,, Coșul cu struguri”
Și vine acasă cu coșu- ncărcat.’’ ( struguri albi, struguri verzi, etc)
Copilul care poartă medalionul cu caracterestica spusă de conducătorul jocului se ridică şi
porneşte după conducător, care-şi urmează mersul în cerc.
Conducătorul spune iar versurile cântecului și alege o altă caracteristică care se așează în
spatele său.
Atunci când conducătorul jocului exclamă: "Coşul s-a rupt", fiecare, inclusiv acesta,
ocupă scaunele. Dar pentru că în cerc există un scaun mai puţin deoarece iniţial toate scaunele
erau ocupate de legume, un copil va rămâne în picioare. Acesta va deveni noul conducător al
jocului.
Varianta II
Vreau să culeg în coș struguri pentru compot. Conducătorul jocului își alege tipul de
strugure pentru compot: struguri verzi, Struguri mov, Struguri mici, Struguri mari, etc. Copiii
de pe scăunele vor recita cântecelul,,A sosit pe dealuri toamna”.
Varianta III
Conducătorul jocului spune că dorește în coș numai anumiți struguri. El spune o
ghicitoare iar răspunsul la ghicitoare îl va urma. Copilul din spatele conducătorului de joc va
spune o ghicitoare, iar copilul ghicită se ridică și v-a veni în spatele copilului care a spus
ghicitoarea. Jocul continuă pănă când toți copiii vor ghici și se vor ridica în picioare.

V. Încheierea activității :
În încheiere voi face aprecieri asupra modului în care au participat la activitate.

S-ar putea să vă placă și