Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Profesor: Popescu Georgeta


Data:
Unitatea de învățământ:
Disciplina: Religie ortodoxă
Clasa a VII-a
Subiectul lecției: Prietenia și iubirea, valori pentru viață
Tipul lecției: comunicare / însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției: dobândirea unor noi cunoștințe despre iubire și prietenie.

Competențe generale:
2: Manifestarea valorilor și a cunoștințelor religioase în propriile atitudini și comportamente;
3: Raportarea experienţelor din viaţa de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identităţii şi diversităţii religioase;

Competențe specifice:
2.1. Identificarea de repere şi modele dezirabile din punct de vedere religios, în plan personal şi social
2.2. Formularea unor opinii personale privind aplicarea normelor moral-religioase în viața personală şi a grupurilor de
apartenență, în relație cu normele civice
3.1. Argumentarea importanței respectului pentru diversitate şi a comunicării între persoane/ grupuri
3.2. Manifestarea reflecției critice față de responsabilități asumate în viața proprie şi a comunității, prin raportarea la valori
moral-religioase
3.3. Argumentarea importanței participării fiecărei persoane la viața spirituală a comunității, ca membru activ al acesteia

Competențe derivate

La sfarșitul lecției, toți elevii vor fi capabili:

C1: să motiveze importanța participării fiecărei persoane la viața spirituală a Bisericii;


C2: să explice termenii „altruism”, și „slăbănog”;
C3: să exemplifice cel puțin două modalități de manifestare a prieteniei
C4: să identifice cele mai importante aspecte ale minunii vindecării slabanogului din Capernaum

Strategia didactică:

1. Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, problematizarea, lectura expresivă, lectura textului biblic;
2. Mijloace de învățământ: fisa de lucru, prezentare PPT, laptop, videoproiector, icoana, Sfânta Scriptură
3. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în echipă

Resurse:
Oficiale:
-Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a VII-a;
-Planificarea calendaristică oreintativă, clasa a VII-a;
-Proiectarea unității de învățare „Viața creștinului împreună cu semenii”.

Bibliografice:
1. Biblia sau Sf Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune ale BOR, București, 1982
2. Benga Cristina, Ciachir Aurora et alii, Religie – cultul ortodox, manual pentru clasa a VII-a, Grupul Editorial Corint,
București, 2019;
3. Cucoș, Constantin ( coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat și grade didactice, Editura Polirom , Iasi,
1998;
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, M. Opriș, D, Metodica predării religiei, Editura “ Reîntregirea”, Alba – iulia, 2000;
Scenariul didactic

Nr. Etapele lecției C. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Mijloace Forme de Evaluare
crt. (min) procedee de organizare
învățămâ
nt
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul 2 -Salutul -Salutul Conversația Activitate
organizatoric -Rugăciunea -Rugăciunea frontală
-Notarea absențelor -precizarea absenților
-Pregătirea pentru începerea -Pregătirea pentru
orei începerea orei
2. Captarea atenției 15 Profesorul propune elevilor Elevii ascultă Explicația Activitate
un joc „Panza prieteniei”. indicațiile Ghem frontală
În lecțiile anterioare au profesorului.
învățat despre virtuți și
despre frumos.
Astfel, copiii se aşază în cerc. Jocul Activitate
Capătul sforii se leagă de didactic în echipă
degetul arătător al celui care
conduce jocul. Conducătorul
jocului leagă astfel capătul
sforii de degetul sau arătător,
apoi ia ghemul şi îl aruncă
unuia dintre jucători. Cel la
care ajunge ghemul va trebui
să spună care este cea mai
importantă calitate pe care o
are, apoi îşi înfăşoară sfoara
în jurul degetului său
arătător şi trimite ghemul la
un alt jucător care va Jocul
proceda la fel. didactic
În acest fel sfoara ajunge la
fiecare jucător şi în felul
acesta se va ţese o pânză a
prieteniei, asemănătoare
pânzei de păianjen. În final,
ghemul ajunge de unde a
plecat. Dar jocul nu se
opreşte aici. Jocul continuă
şi sfoara se reaşază pe ghem
făcând cale întoarsă. De
această dată, fiecare jucător
îi va spune celui care
urmează care este calitatea
pentru care îl admira cel mai
mult.

3. Pregătirea 3 Se adresează elevilor Elevii răspund: Conversația Activitate Aprecieri


elevilor pentru următoarele întrebări: frontală verbale
receptarea noilor - „Care sunt cele mai -„...iubirea, prietenia”
cunoștințe importante valori ale
vieții?”

- Ce facem când regăsim la -„...devenim


altcineva calități pe care le prieteni...”
apreciem?
4. Anunțatea titlului 2 Se anunță și se scrie pe tablă Elevii scriu în caiete Conversația Activitate
și a competențelor titlul lecției: „Prietenia și data și titlul lecției frontală
date iubirea, valori pentru viață”
-se prezintă competențele
urmărite

5. Comunicarea și 15 Profesorul prezintă Elevii ascultă cu Conversația


însușirea noilor conținutul lecției cu ajutorul atenție și notează în
cunoștințe unei prezentări PowerPoint. caiete elementele
Elevilor li se prezintă importante. Activitate
importanța iubirii creștine frontală
ca lege dată de Domnul
C1 nostru Iisus Hristos. Explicația
Prietenia adevărată este
rodul iubirii reale dintre
oameni. Însușirile acesteia Prezentar
sunt respectul, ajutorul e PPT
reciproc.
Elevilor li se prezintă
exemplul vindecării
slăbănogului din
Capernaum.
Elevii notează în Sfânta
C2 Profesorul explică elevilor caiete textele Scriptură
termenul „slabănog”. scripturistice în care
Se precizează şi se notează esre redată această
pe tablă textele scripturistice minune.
în care este redată minunea
vindecării slăbănogului din Lectura
Capernaum: Mc. 2, 1-12; textului
Mt. 9, 1-8; Lc. 5, 18-26. biblic

Se cere elevilor să citească


expresiv textul Mc. 2, 1-12.
-În Capernaum Conversația
Se adresează următoarea
întrebare:
- Unde se petrece minunea
vindecării slăbănogului?
 Capernaumul era un Elevii ascultă cu Explicația
ţinut, lângă Lacul atenţie explicaţiile
Ghenizaret şi era profesorului.
printre cele mai
rodnice şi populate
ţinuturi din
Palestina, iar acolo - În timpul activităţii Conversația
Iisus a făcut multe Mântuitorului.
minuni.
- Când are loc această
minune? Elevii ascultă cu Explicația
atenţie explicaţiile
 Această minune are profesorului.
loc la începutul
celui de-al doilea an
de activitate a
Mântuitorului. El
revenise în
Capernaum după o
călătorie misionară
şi se odihnea într-o
casă.Populaţia,
aflând de
întoarcerea Lui, a
năvălit umplând
curtea casei şi
strada, dornică de a
asculta învăţătura
Sa şi se a vedea
minunile. Casele
din vremea aceea
din Palestina aveau
acoperişurile plate.
C3 Prietenii slăbănogului, patru
la număr, l-au adus pe
bolnav la Iisus, dar
neputând să intre în casă din
cauza mulţimii, au făcut o
spărtură în acoperiş prin Conversația
care l-au coborât pe cel
bolnav.
C2 Profesorul explică termenul - Slăbănogul, cei
„altruism” și importanța patru prieteni ai săi,
acestuia. cărturarii şi mulţimea
- Cine au fost martorii de oameni.
acestei minuni săvârşite de
Iisus?

- De ce prietenii - Pentru că nu
slăbănogului au desfăcut reuşeau să ajungă la
acoperişul casei? Iisus din cauza
mulţimii de oameni.

6 Fixarea și C3 6  Profesorul solicită Elevii rezolvă Explicația Fișa de Activitate


sistematizarea elevilor să rezolve individual exercițiile lucru individual
cunoștințelor exerciţiile 1 şi 2 din din fișa de lucru. ă
fişa de lucru. Exercițiul
 Se verifică oral Elevii prezintă oral
rezolvarea răspunsurile lor.
exerciţiilor din fişa Activitate Aprecieri
de lucru. frontală individual
 Se adresează Conversația e
elevilor următoarele
întrebări:
- Ce fapte pot îmbolnăvi - Elevii identifică în
sufletul creştinului? viaţa de zi cu zi fapte
- Ce învăţături se pot ce constituie păcate.
C4 desprinde din această - Elevii formulează
minune? învăţături:
- Să-i ajutăm pe
cei bolnavi şi să ne
rugăm pentru ei;
- Să-I mulţumim
lui Dumnezeu pentru
C3 toate.
- Cum şi-au dovedit - Prin faptă.
prietenia cei patru care l-au
adus pe slăbănog la Iisus?

Se citeşte povestirea din fişa Un elev citeşte Lectura


de lucru pentru a sublinia povestirea.
C4 cele precizate mai sus,
anume că adevărata
prietenie reiese din fapte.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
7. Asocierea, 5 Profesorul prezintă Elevii ascultă cu Demonstrați Icoana Activitate
generalizarea și o imagine în care atenție. a vindecări frontală
aplicarea este ilustrat i
momentul în care slabanog
cei patru prieteni îl ului din
coboară pe slăbănog Capernau
înaintea lui Iisus m
prin acoperişul Conversația
casei. Activitate
- De ce virtuţi au dat dovadă frontală
C1 cei patru prieteni ai
slăbănogului prin stăruinţa
lor de a ajunge la
C4 Mântuitorul? Elevii discută cu Problematiz Aprecieri
- De ce credeţi că profesorul. area verbale
Mântuitorul nu S-a grăbit
să-l vindece pe paralitic?
Oare nu ştia El oare ce se
petrece afară şi ce se
întâmplă pe acoperişi?
 Prietenii
slăbănogului l-au
adus pe bolnav la
Hristos, învingând
toate piedicile.
Acolo unde este o
astfel de credinţă
care pune pe om în
mişcare spre
Hristos, niciodată
piedicile nu sunt
luate în seamă,
pentru că nici o
putere potrivnică nu
poate zădărnici
atingerea scopului
unei asemenea
credinţe.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
8. Aprecierea 1 Se fac aprecieri generale și Elevii ascultă cu Explicația Activitate Aprecieri
activității elevilor individuale privind atât atenție precizările frontală individual
pregătirea elevilor pentru profesorului. e
lecție, cât și implicarea lor
în predarea noilor cunoștințe
Se notează elevii care au
participat activ.
9. Precizarea și 1 Se anunță, se explică și se Elevii scriu tema pe Explicația Activitate
explicarea temei notează pe tablă tema. caiet. frontală
pentru acasă „Caracterizați în minumim 7
rânduri persoana pe care o
consideri cea mai bună
prietenă / cel mai bun
prieten”
10. Încheierea 1 -Rugăciunea -Rugăciunea
activității -Salutul -Salutul
Oglinda tablei
Prietenia și iubirea, valori pentru viață

- Virtutea este un talant neprețuit care se cere lucrat;


- Esența prieteniei o reprezintă iubirea și respectul;
- „Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul, din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine
însuți” – LEGEA IUBIRII
- slăbănog – paralizat
- Capernaum - sat din Israel
Fişa de lucru

1. Completează corect spaţiile punctate ale versetelor biblice:

„Şi au venit la El, aducând un ……………………………… pe care-l purtau …… inşi


Şi neputând ei din pricina mulţimii să se apropie de El, au desfăcut ………………… unde era Iisus şi, prin spărtură, au lăsat
în jos ………………………...... care zăcea …………………………….”

2. Încercuieşte ceea ce corespunde:

a) Cei patru credeau / nu credeau că numai Iisus poate / nu poate să-l vindece pe prietenul lor pe care-l iubeau.

b) Văzând necredinţa / credinţa către Domnul Cel de sus a celor ce l-au adus pe bărbatul paralitic (slăbănogul) ce zăcea pe pat,
fiind biruit de boala sa nevindecabilă / vindecabilă, Iisus i-a zis să plece, că îi sunt iertate păcatele / că este păcătos.

c) Deşi slăbănogul dorea să se vindece de boala trupului / de boala sufletului, Iisus Hristos îi iartă / nu îi iartă păcatele,
deoarece El nu ştia / ştia că omul s-a îmbolnăvit din cauza unui accident / păcatelor făcute.

Cei trei prieteni

„Se povesteşte că un om a fost acuzat, odată, de o faptă pe care n-o făcuse. Pentru a scăpa de pedeapsă, cineva trebuie să
depună mărturie că omul acesta este nevinovat. S-a dus el la cei trei prieteni pe care îi avea, şi i-a rugat ca, a doua zi, să meargă
împreună cu el la judecător şi să-l scape astfel de pedeapsă. A doua zi, primul prieten s-a scuzat că nu mai poate veni. Al doilea l-a
urmat până la uşa tribunalului, însă acolo s-a răzgândit şi a făcut cale întoarsă. Cel de al treilea prieten, pe care omul contase cel mai
puţin, a intrat, a depus mărturie pentru el şi l-a salvat, redându-i astfel libertatea.
La fel se întâmplă cu fiecare dintre noi. Cei trei prieteni pe care îi avem în viaţă şi care ar putea vorbi despre noi, aşa cum
suntem cu adevărat, sunt averea noastră, rudele noastre şi faptele bune pe care le-am făcut. Însă, când murim, realizările noastre, fie
ele cât de mari, rămân aici, fără să ne ajute cu ceva. Rudele ne urmează până la groapă, dar rămân şi ele tot aici, în lumea aceasta.
Doar faptele noastre bune, cel de-al treilea prieten, sunt cele ce ne urmează şi dincolo de moarte, arătându-I lui Dumnezeu adevărul
despre sufletul nostru. De aceea, valoarea unui om este dată de faptele bune pe care le-a făcut”

S-ar putea să vă placă și