Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC – REDACTARE, CLASA A VII-A

Profesor: Lucaci Bogdan-Cristian


Unitatea de învățământ:
Clasa: A VII–a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Unitatea II. „Aproape de ceilalți”
Subiectul lecției: Lecția 14. Caracterizarea personajului (paginile 78 și 79)
Tipul lecției: Mixtă
Data calendaristică: 30.05.2023 

Competențe specifice:
3.1. Redactarea unui text complex, având în vedere respectarea etapelor procesului de scriere și
selectarea unor structuri adecvate intenţiei de comunicare

Conținuturi:
Mijloace de caracterizare (direct și indirect); etapele scrierii (generarea ideilor, planificare,
scriere);

Structura lecției:
Modelul gândirii critice

Metode didactice:
Lucru cu manualul, scriere pe tablă

Mijloace didactice:
Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș,
Limba și literatura română. Manual pentru clasa a VII-a, București, Editura Art Klett, 2019

Organizarea clasei:
Activitate frontală, activitate individuală
SCENARIU DIDACTIC

EVOCARE (10 minute)

Printr-o abordare frontală, elevii rezolvă exercițiul 1 din Anexă și exercițiul 3 din rubrica
„Pentru început” (pagina 78).
Pentru exercițiul 1 din Anexă, elevii numesc personajul principal al cărții lor preferate și
prezintă o trăsătură morală și o trăsătură fizică a acestuia.
Pentru exercițiul 3, elevii se folosesc de imaginea din manual pentru a identifica
importanța cunoașterii unui personaj. Pe cale verbală, se pun în aplicare acte de comprehensiune.

CONSTITUIREA SENSULUI (30 de minute)

Elevii rezolvă exercițiul 1, subpunctele b) și c), de la rubrica „Aplicații” (pagina 79).


Pentru subpunctul b), profesorul realizează o schemă pe tablă, prin care elevii pot
structura caracterizarea personajului după indicațiile din manual.
Pentru subpunctul c), elevii din aceeași bancă fac schimb de caiete și semnalează în mod
vocal către profesor și către colegi ceea ce au găsit diferit față de ce au scris ei. Pot, ulterior, să
completeze informația care le lipsește.

REFLECȚIE (10 minute)

După completarea caracterizării de personaj, acolo unde e cazul, elevii sunt rugați să
rezolve exercițiul 2 de la rubrica „Aplicații” (pagina 79). Își pot autoevalua modelul de redactare,
sub explicațiile și îndrumările profesorului.

TEMĂ

Elevii sunt rugați să rezolve exercițiile 1 și 2 din rubrica „Explorare” (pagina 78).
Pentru exercițiul 1, se vor folosi de ce au scris în clasă.
Pentru exercițiul 2, pe lângă mijloacele de caracterizare, vor indica motivul pentru care l-
au ales.

ANEXĂ (FIȘĂ DE LUCRU)

1. Profesorul începe prin a explica ce sunt trăsăturile morale și ce sunt trăsăturile fizice.
Le diferențiază printr-un exemplu cu părintele Trandafir din nuvela „Popa Tanda” a lui Ioan
Slavici. Pe urmă, elevii sunt rugați să evoce o trăsătură morală și o trăsătură fizică a personajului
principal din cartea lor preferată.
2. Elevii pot realiza o caracterizare prin comparație. Ei pot alege un obiect sau o ființă și
pot compara personajul principal cu acea entitate pentru a evidenția anumite trăsături de
personalitate. De exemplu, personajul poate fi comparat cu un animal sau cu un element al
naturii pentru a sublinia anumite caracteristici.
3. Prin indicațiile profesorului, elevii pot descrie mediul în care trăiește personajul
principal. Elevii pot explora modul în care mediul în care trăiește personajul influențează
personalitatea și comportamentul acestuia.

S-ar putea să vă placă și