Sunteți pe pagina 1din 5

SCHIȚA DE PROIECT DE LECȚIE

I. DATE INTRODUCTIVE
DATA:
ŞCOALA:
NUME: SIMA GEORGIANA ELENA
CLASA: A VII-A
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢELE NATURII
DISCIPLINA: BIOLOGIE
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ORGANE DE SIMȚ
TITLUL LECŢIEI: URECHEA - ALCĂTUIRE
TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ
DURATA: 50 MIN

Competențe specifice:
1.1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse pentru
explorarea unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene
3.1. Realizarea unor modele ale sistemelor biologice
Competențe derivate:
1. Recunoaşterea principalelor părţi componente ale organului de simț – urechea la om.
2. Explicarea relației dintre structură și funcția îndeplinită de componentele urechii.
3. Reprezentarea prin desen a componentelor urechii la om.

Strategia didactică:
 Resurse procedurale:
- metode şi procedee: observația, modelarea.
- forme de organizare: individuală, frontală.

 Mijloace de învăţămant:
- Manual pentru clasa a VII-a;
- Materiale: bol plastic, folie alimentară, sare grunjoasă
- Laptop, videoproiector;
- Videoclipuri: https://www.youtube.com/watch?v=ZuqobzazBbI&t=1s,
https://www.youtube.com/watch?v=FTZWpsbmXEM

BIBLIOGRAFIE:
1. Cristea S. – Pedagogie, vol. II, Editura Haridscom, Piteşti, 1997
2. Curriculum naţional - Programe şcolare pentru clasa a VII-a, M.E.N., C.N.C., 2017
3. Lazăr V., Nicolae M. – Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare
la disciplina biologie, Editura Arves, 2007
4. Bernaz-Sicorschi N., Copil V., Rudic Gh. - Biologie – manual pentru clasa a VII-a, Editura
Întreprinderea Editorial-Poligrafică Știinţa, Chișinău, Republica Moldova, 2018
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Com
Strategii didactice
Evenimentele pete
Activitatea de învățare (metode, mijloace și Evaluare
instruirii nțele
resurse)
Dozare spec
ifice
1. Conectarea - Observarea propagării sunetelor în - Observația directă - Elevii vor observa mișcările
elevului cu aer. - Lucrul individual sării pe folia alimentară, ceea
noul conținut ce demonstrează propagarea
- Resursă: bol plastic,
(Moment undelor sonore prin aer.
folie alimentară, sare
organizatoric, grunjoasă.
captarea
atenției,
anunțarea
temei și a
competențelor
specifice)
C1, C2 - Observație Observarea sistematică a
2. Integrarea - Observarea particularităţilor - Lucrul frontal comportamentului elevului în
cunoștințelor structurale și funcționale ale urechii timpul executării sarcinilor de
- Resursă: laptop,
noi la om. lucru.
videoproiector,
(Verificarea videoclip Adresează întrebări și solicită
cunoștințelo, informații suplimentare
(https://www.youtub
dirijarea e.com/watch?
învățării) v=ZuqobzazBbI&t=1
s)

C3 - Reprezentarea prin desen a - Modelarea Verificarea respectării pașilor


modelului urechii la om. de realizare a desenului.
- Lucrul individual
Evaluarea orală a elevilor.
3. Exersarea și - Resursă: laptop,
dezvoltarea de videoproiector,
abilității și a videoclip
atitudinii (https://www.youtube
(Obținerea .com/watch?
performanței, v=FTZWpsbmXEM)
Realizarea
feedback-ului)
4. Prezentarea unor aparate (ex. Aparat
Consolidarea de fotografiat, radar) a căror
competenței construcţie s-a realizat pe baza unor
(cunoștințe, organe de simţ (ochi, ureche).
abilitate și
atitudine)
Practică în
contexte noi
(Asigu
rarea
retenți
ei și a
transfe
rului
Tema
pentru
acasă)
Schița lecției
Urechea – alcătuire

Alcătuirea urechii:
1. Urechea externă:
- pavilionul urechii
- conduct auditiv extern: glande ceruminoase
2. Urechea medie:
- timpan
- cele 3 oscioare: ciocan, nicovală, scăriță
- fereastra ovală
- fereastra rotundă
- trompa lui Eustachio
3. Urechea internă:
- 3 canale semicirculare
- vestibul: utriculă și saculă (receptorii pentru echilibru)
- melc: osos (perilimfă) și membranos (endolimfă)
- melc membranos – receptorii pentru auz (organul Corti)

S-ar putea să vă placă și