Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

ACTIVITATEA NR. 3

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul de Arte “Victor Brauner” Piatra – Neamț

Data: 14.12.2020

Aria curriculară: Arte și tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea tematică: Jocuri și jucării

Subiectul lecției: Omul de zăpadă – confecționare

Forma de realizare: Activitate integrată on-line (sincron) (MEM, CLR, MM, AVAP)

Tipul lecţiei: formare de priceperi și deprinderi

COMPETENȚE GENERALE:

2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici elementare diverse

COMPETENŢE SPECIFICE:

O2.1. - Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;

O2.2. - Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale;

O2.3. - Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/construcții simple, pe baza interesului direct;

O2.4. - Transformarea unui material prin tehnici simple.

1
COMPETENȚE DERIVATE:

a) cognitive :

OC1 – să răspundă corect la ghicitori;

OC2 – să rezolve jocurile de pe wordwall.net;

OC3 - să respecte etapele de lucru;

b) psiho-motorii :

OPM1 - să realizeze corect și ordonat lucrarea, respectând etapele de lucru;

OPM2 – să adopte o poziţie corectă a corpului, în timpul lucrului;

OPM3– sa folosească corect instrumentele de lucru.

a) afectiv-atitudinale :

OA1 – dezvoltarea atitudinii pozitive faţă de colegi şi lecţie pe toată durata lecției;

OA2 – stimularea participării active pe tot parcursul zilei.

RESURSE: umane – 13 elevi


Temporale - 20 minute (de la ora 11:00 la ora 11:20)

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, observaţia, munca independentă, jocul didactic;

b) Mijloace didactice : laptop, platforma educațională g-suite – classroom, website-uri educaționale: www.wordwall.net, www.youtube.com ,
2
www.didactic.ro , auxialiarele editurii Ars Libris, instrumente de scris, webcam, prezentare power-point, fișe.

c) Forme de organizare : frontală, individuală, on-line (sincron) și off-line (asincron) pe platforma g-suite classroom ;

BIBLIOGRAFIE:

 ***Curriculum Naţional- Curriculum pentru învăţământul primar, 2013;


 ***Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici “ – 2012;
 Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare, editura DPH, 2020;
 Caiet de matematică şi explorarea mediului, editura Ars Libris, 2020;
 Suport de curs CRED.

Activitatea nr 4 – A.V.A.P. – Confecționare – Omul de zăpadă

SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Strategia didactică
Conţinut – activităţi de învăţare
Nr. Secvențele lecției
C.D. Metode şi Mijloace de Forma de Evaluare
crt. Durata
Activitatea procedee învăţământ organizare
Activitatea învăţătorului
elevilor

Moment Pregătirea pentru activitatea de Pregătirea Dispozitive On-line


1. organizatoric arte vizuale și abilități practice. auxiliarelor și a digitale,Auxiliar ed (sincron) Observarea
1’ instrumentelor de Conversaţia Ars Libris, sistematică
lucru. Instrumente specifice Frontal
orei de abilități
practice

2. EVOCAREA Se face printr-o scurtă Răspund Observatia Tabla interactivă On-line


Actualizarea conversație despre anotimpul cerințelor (sincron) Observarea
cunoștințelor de iarnă, unul sau doi elevi Conversaţia sistematică
anterioare recitând poezia Iarna de Frontal
3
George Coșbuc (Anexa1). învățătoarei.
2’
Ghicitoare: Ghicesc că este Observatia On-line Observarea
Captarea şi ”Are ochii de cărbune vorba despre (sincron) sistematică
orientarea E om și nu poate spune. omul de zăpadă.
2.
atenţiei Ghici cine e? ” Frontal
1’ Conversaţia

Intuirea temei, auxiliar pag 38. Ascultă cu Conversaţia On-line


(Anexa3) ”Observă imaginile interes. (sincron)
Anunțarea temei
și discută despre jocurile
și a
competențelor copiilor iarna!”
3.
derivate
1’ Se anunță tema și obiectivele :
”Colaj – Omul de zăpadă”

4. REALIZAREA A.INTUIREA MODELULUI Elevii observă Auxiliar Ars Libris Frontală Observarea
SENSULUI tehnica de sistematică
Dirijarea (Anexa3) realizare Conversaţia Hârtie igienică Individuală
învățării (mototolire, lipire,
10’ pensulație, Acuarele On-line
tamponare) și (sincron)
B.INTUIREA materialele Pensulă
MATERIALELOR (acuarele, penson,
pahar cu apă, Pahar cu apă
C. ETAPELE DE LUCRU pastă de dinți,
hartie creponată, Pastă de dinți
(Anexa2) igienică, lipici)
Hârtie creponată
-se mototolește hârtie igienică
și se lipește pe conturul omului Explicația Lipici
de zăpadă;

-se pictează cerul, zăpada și


copilul;

-se tamponează cu pastă de


dinți pentru a realizanorii și

4
ninsoarea.
Elevii rezolvă
D.REALIZAREA LUCRĂRII cerințele ținând Exercițiul
cont de indicațiile
învățătoarei.
Se face Turul Galeriei, câțiva Elevii răspund Planșele elevilor,
elevi aleg lucrarea preferată și solictărilor și Conversaţia expuse la cameră Individuală
motivează alegerea. întrebărilor. pentru a realiza Evaluare
REFLECȚIA
Se reactualizează tema, Explicaţia formativă
5. Turul galeriei ”Turul galeriei on-
competențele derivate și
2’ line”
principalele etape de lucru. Exerciţiul
Aprecieri Se apreciază individual și Conversația Aprecieri
1’ frontal lucrările elevilor și Individuală verbale
6. corectitudinea tehnicii.
Frontală

5
ANEXA 1 ANEXA 2

ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și