Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

PENTRU
ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Data: 15 05 2023
Educatoare: prof. Țugui Ancuța Maria
Unitatea de învăţământ: Grădinița „Wabi Sabi” Suceava
Nivelul de vârstă/grupa: Nivelul II/ Grupa mare ,,Disney”
Temă anuală de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: Temă în afara proiecului
Tema săptămânii: ,,Fluturași și albinuțe cutreieră prin poienițe”
Tipul de activitate de învăţare: Activitate de dezvoltare personală
Denumirea activității: Întâlnirea de dimineață
Tema activității: „Iubesc insectele pentru că...”
Mijloc de realizare: Exerciții de stimulare a creativității
Tipul activității: Consolidare
Valoare morală selectată pentru Modulul V: Credință și toleranță
Etapele activităţii: - Salutul: „Bună dimineața insecte mici!”;
-Prezenţa – verificarea prezenței copiilor prin așezarea fotografiilor
copiilor pe aripile fluturașului;
-Completarea calendarului naturii;
-Noutatea zilei: - albinuța Maya;
-Activitatea de grup: „Iubesc insectele pentru că...”
-Mesajul zilei: „Iubesc insectele!”
-Momentul de mișcare: „Albinuța aiurită”

Scopul: Stimularea comunicării, a interrelaționării, dezvoltarea unităţii şi coeziunii grupului


prin participarea la jocuri şi activităţi specifice, utilizând cunoştinţe referitoare la insecte
punând accent pe faptul că ar trebui să fim îngăduitori, toleranți cu toate vietățile, oricât
de mici ar fi.

Obiective operaţionale:

 să utilizeze formule de salut cunoscute, specifice momentului zilei, folosind limbajul


verbal şi nonverbal;
 să descrie principalele caracteristici ale vremii, unele fenomene întâlnite, specifice
anotimpului primăvara;
 să sesizeze absența sau prezența unui coleg, cunoscându-i chipul și, în același timp,
numele;
 să coopereze în cadrul grupului, manifestând prietenie, toleranță, acceptare și
disponibilitate;
 să comunice cunoștințe, impresii şi opinii, transmiţând experienţe şi păreri proprii
prin răspunsurile la întrebările adresate;
 să descrie imaginea ilustrată pe jetonul ascuns sub scăunel;
 să așeze fotografia proprie pentru a colora aripile fluturașului;
 să comunice pe baza unei idei elaborate;
 să execute acțiuni motrice, însușite în condiții variate.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, observaţia;
Resurse materiale: panoul cu prezența și calendarul naturii, albinuța Maya, fluture mare
din polistiren, fotografiile copiilor, scrisoare, planșe cu insecte, jetoane cu insecte,
simboluri pentru caracteristici/ fenomene ale naturii, ecusoane.
Forme de organizare: frontal, individual

Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, cuvânt stimulativ, mișcarea.

Durata: 25-30 minute

Bibliografie:
MEN, (2019), Curriculum pentru educație timpurie;
Oprea, C.L, (2007), Strategii didactice interactive, E.D.P., Bucureşti;
Dumitrana, M., (2001), „Educarea limbajului în învăţământul preşcolar,
Comunicarea orală”, Ed. Compania, Bucureşti;
Bane, Coleen, ,,Ce este întâlnirea de dimineaţă - Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti
aici!”, Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă;
Daniela Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa,(2009), „Proiectarea pas cu pas”,
Îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar, Ed. Diamant.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Copiii intră în sala de grupă și se vor așeza pe scăunelele dispuse în


semicerc.
Educatoarea îi va saluta pe copii, utilizând formula: „Bună
dimineața, mici insecte”. Aceasta îi va anunța pe copii că astăzi va fi o zi
cu totul și cu totul specială, zi în care aceștia sunt invitați de către albinuța Maya (anexa 1), să
cunoască și să descopere împreună cu ea minunățiile lumii insectelor și să o ajute să își
recupereze prietenii din poieniță pe care i i-a răpit Vântul.
Salutul dintre copii se va realiza prin tehnica comunicării rotative, pornind de la
educatoare şi fiind continuat de către toţi copiii. Se va utiliza formula de salut ex:,,Bună
dimineața, Ioan!
Se va realiza prezenţa, fiecare copil așezând pe aripile fluturelui fotografia sa. Se vor
nota absenţii zilei (numeric şi nominal).
Pentru a stabili dacă vremea este favorabilă pentru a
explora și cunoaște insectele, se va completa Calendarul
Naturii. Se vor adresa următoarele întrebări: ,,În ce anotimp
suntem?”, ,,De unde ştim că este anotimpul primăvara?”, ,,Cum
este afară?”, ,,Cum ne-am îmbrăcat dimineaţă când am venit la
grădiniţă?”. Se va completa Calendarul naturii cu simbolurile
corespunzătoare răspunsurilor copiilor.
Copiii vor observa că, alături de ei, la activitate, se află albinuța Maya (Noutatea
zilei). Prin intermediul unei scrisori, acesta și-a exprimat dorința de a-i invita pe cei mici să
poposească în minunata lume a sa, pentru a o cunoaște mai bine și pentru a o ajuta să își
recupereze poienița și prietenii pe care i i-a răpit Vântul. Iar pentru acest lucru, vântul a lăsat
anumite indicații care trebuie respectete pe tot parcursul zilei, cu ajutorul cărora vor putea să o
ajute pe Maya să își recapete prietenii și poienița. (Anexa 2).
Având în vedere mesajul zilei, educatoarea îi va provoca pe copii să caute sub scăunel
și să afle ce este ascuns acolo. Vor regăsi un jeton cu o insectă, pe care ei vor trebui să o
descrie și să spună ceva frumos despre ea, referindu-se de asemenea și la mediul său de viață
„Spune unde crezi că trăiește”.
După ce toți preșcolarii au descris imaginile (prima cerință a Vântului) și le-au așezat
în poieniță pentru a forma lumea insectelor, educatoarea le va prezenta acestora câteva
imagini sugestive cu acestea pentru a le observa, a le cunoaște mai bine mediul și modul lor
de viață (Activitatea de grup).
Acum, că au răspuns primei misiuni date de fiorosul Vânt, preșcolarii grupei vor
participa la momentul de mișcare pentru a fi apți să rezolve și celelalte sarcini.
ANEXA 1 – Albinuța Maya
ANEXA 2

Dragii mei prieteni,

Eu sunt albinuța Maya și aflând de la doamna educatoare


că voi sunteți niște copilași foarte isteți, am venit astăzi la voi pentru a
vă cere ajutorul. Fiorosul Vânt s-a supărat foarte tare pentru că a
venit primăvara și a luat toate insectele din poieniță cu el. Insectele
acelea sunt singurii mei prieteni și vă rog mult să mă ajutați să îi
recuperez. Vântul a spus că le va înapoia doar dacă voi rezolva o
serie de sarcini, dar eu singură nu mă descurc. Ați putea să mă
ajutați?
Mă bucur foarte mult că ați acceptat. Așadar, astăzi veți fi
alături de mine pentru a vă arăta ce sarcini mi-a dat Vântul de
realizat pentru a-mi revedea prietenii. Voi trebuie doar să fiți veseli și
să participați la fiecare sarcină pe care o vom avea de realizat... și cu
siguranță o să reușim să recuperăm insectele!

Albinuța Maya vă urează mult succes!

S-ar putea să vă placă și