Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate

DATA: 2.12.2021

EDUCATOARE: Sabou Anca

UNITATEA DE APLICAȚIE:Grădiniţa cu P.P.NR.12,Zalău

NIVELUL DE VÂRSTĂ/GRUPĂ:4-5 ANI,NIVEL I,GRUPĂ MIJLOCIE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este/a fost şi va fi aici pe pământ?

TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII:”Vine,vine,iarna!”

DOMENIU EXPERENȚIAL:DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE -DLC

TEMA ACTIVITĂȚII: „Aspecte de iarnă”

MIJLOCUL DE REALIZARE: lectură după imagini

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 Mesaje orale în contxte de comunicare cunoscute


 Exprimarea orală a mesajlui, a emoțiilor etc. (comunicarea receptivă)

COMPORTAMENTE VIZATE:

 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unnui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicarea receptivă)
 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a avalorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicarea
expresivă)
 Utilizează structuri orale simple
 Exersează și extinde progresiv vocabularul

SCOPUL ACTIVITĂȚII:Consolidarea deprinderii copiilor de a se exprima corect din punct de vedere gramatical,de a se exprima
cursiv prin activizarea vocabularului,valorificând cunoştinţele privitoare la anotimpul iarna.
OBIECTIVE:

 Să enumere cel puţin două elemente componente ale imaginii,făcând apel la tabloul prezentat;
 Să descrie în cuvinte proprii acţiunile sugerate de imagine,urmând modelul educatoarei;
 Să redea conţinutul tabloului sub formă de poveste,pe baza sintezei finale realizată de către educatoare şi urmând modelul
realizat de aceasta.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: explicația, conversația, povestirea, exercițiul, problematizarea;

RESURSE MATERIALE:planşa cu imagini reprezentând aspecte de iarnă,Zâna Iarnă,cartonaşe

FORME DE ORGANIZARE:frontal,individual;

Durata: 20-25 minute

Loc de desfășurare: sala de grupă

BIBLIOGRFIE:

 Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educația timpurie
2019
 Curriculum pentru educație timpurie 2019
 Piramida cunoașterii, Editura Diamant.

DEMERSUL DIDACTIC

Nr Etapele Conținutul științific Strategii didactice Evaluare/Metode


crt activității Metode și Mijloace de și indicatori
. procedee învățământ
1. Moment Scăunele sunt așezate în semicerc.Pregătesc Mobilierul
organizatoric materialele necesare pentru desfășurarea optimă grupei
a actvității.
2. Captarea -Le voi prezenta copiilor sub forma de Problematizarea Zâna Iarna! Observarea
atenţiei surpriză,Zâna Iarnă sistematică a
-Aceasta este îmbracată cu o rochiţă având în ea Conversaţia comportamentului
culoarea specifică(alba)fulgi.. copiilor
-Cine credeţi că este musafirul nostru?(Zâna
Iarnă)
-De unde ştiţi voi lucru acesta?(Pentru că este
îmbrăcată cu o rochiţă albă,ca şi zăpada)
-Foarte bine!
3. Anunţarea temei -Astăzi,împreună cu Zâna Iarnă vom citi un Explicaţia Tabloul:Început Observarea
şi a obiectivelor tablou pe care l-a adus,pentru a vedea cât de de iarnă! comportamentului
urmărite frumos ştiţi să vorbiţi copiilor
-prezint tabloul copiilor:Început de iarnă!
4. Prezentarea Vom stabili locul şi timpul acţiunii din tablou: Conversaţia
noului conţinut -Ce vedeţi în tablou?(zăpadă,oameni de
şi dirijarea zăpadă,copii)
învăţării -Care sunt culorile din imagine? Tabloul :Inceput
(albastru,alb,cenuşiu) Problematozarea de iarnă Evaluarea
-Ce reprezintă aceste culori?(culoarea alb de la modului de
zăpadă,cenuşiu de la cer,albatru sunt fulgii de exprimare în
zăpadă) Zâna Iarnă propoziţii logice
-Care anotimp credeţi că este prezentat în
tablou?(anotimpul iarna) Exerciţiul
-Unde se află copiii?(copiii se află pe un deal,la Aprecieri verble
sanie,pe pârtie)
-Câţi copii vedeţi în imagine? 6 copii)
-Haideţi să le dăm câte un nume ca să putem
comunica mai uşor despre ce fac Conversaţia
ei(Mihai,Alex,Andreea,Alina,Max) euristică Aplauze
-Ce fac Mihai şi Alex?(fac un om de zăpadă)
-De ce credeţi că fac acest lucru?(pentru că ei
iubesc anotimpul iarna şi le place zăpada şi
activităţile în zăpadă) Tablou:Început
-Cum se simt băieţii?(sunt veseli pentru că Problematizarea de iarnă
lucrează împreună pentru a construi omul de
zăpadă)
Sinteza parţială
Mihai şi Alex sunt doi prieteni care iubesc
foarte mult anotimpul iarna.Ei au venit în natură Zâna Iarnă Aprecieri verbale
şi construiesc un om de zăpadă.Ei sunt foarte
bucuroşi deoarece iubesc anotimpul iarna şi
activităţile acestui anotimp.
-Vom trece la intuirea planului al doilea al Exerciţiul
tabloului Povestirea
-Ce fac Andreea,Alina si Max?(ei se dau pe
patine)
-Cum se numeşte locul ales de copii?(patinoar)
-Cum s-a format patinoarul?(este un loc cu apă
îngheţată
-Cum sunt copiii?(Ei sunt bucuroşi) Tablou:Început
-De ce credeţi că sunt bucuroşi?(pentru că se de iarnă
dau pe patine)
Sinteza parţială
-Andreea,Alina,Max au decis să meargă la
patinoar.Pentru acest lucru au nevoie de un
spaţiu îngheţat si de patine.Ei sunt bucuroşi
împreună pentru că au ajuns la patinoar.
Se trece la analizarea planului îndepărtat al
tabloului:
-Ce culori se văd în depărtare?(albastru,cenuşiu)
-de unde vine culoarea albastru?(de la fulgi de
zăpadă)
-De unde vine culoare cenuşiu?(de la cer)
-Care este culoarea de pe tablou pe care noi am
precizat-o la început şi care se potriveşte
anotimpului iarna?(culoarea albă)
Sinteza parţială
Iarna,pământul este acopert cu un strat alb,gros
de zăpadă.Copiii se bucură construind oameni
din zăpadă şi desfăşurând sporturile de iarnă.
5. Fixarea -Fiecare copil va primi un cartonaş.Pe cartonaş Problematozarea Catonaşe Evaluarea
cunoştinţelor şi se va afla o culoare specifică anotimpului practică
sintetizarea iarna,un sport sau o activitate specifică Conversaţia
conţinutului anotimpului iarna, prezentată în tablou. Tabloul:Inceput
-Eu voi denumi un element de pe tabloul Exerciţiul de iarnă
prezentat iar copiii vor ridica cartonaşul Evaluarea
potrivit(cartonaş alb-zăpada) modului de
-unul dintre copii va formula o propoziţie exprimare în
despre elementul precizat,indicând şi starea propoziţii logice
emoţională dată de cartonaş
-Jocul se repetă până cţnd sunt precizate toate
momentele de pe tablou. Aprecieri verbale
Sinteza finală
Sub forma povestirii voi relata tablou prezentat Povestirea
mai devreme pentru fixarea cunoştinţelor Aplauze
minime despre anotimpul iarna
-Vor solicita copiii să povestească tabloul
prezentat.
6 Incheierea -voi face aprecieri generale şi individuale Conersaţia Zâna iarnă Aprecieri verbale
activităţii asupra modului în care au răspuns copiii în
timpul activităţii recompensa
-Zâna Iarnă recompenseaza fiecare copil cu un
element din tablou.

S-ar putea să vă placă și