Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea de învăţământ: Grădinița cu Program Prelungit Nr.25, Baia Mare;


Grupa: mijlocie B;
Educatoare: Costea Crinuța;
Data: 4.12.2020;
Tema anuală de studiu: ,,Cum ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”;
Tema săptămânii: ,,Povești la gura sobei”;
Tema activităţii: ,,Nu scutura cadoul!”;
Tipul activității: mixt;
Forma de realizare: activitate integrată;
Categorii de activităţi de învăţare: ADP+ ADE( DLC Domeniul limbă și comunicare
+ DS Activitate matematică - joc didactic )+ALA1 (Știință, Construcții, Artă)+ALA 2;

ALA 21(Activităţi liber


alese)
”Cadoul dispărut”/ joc
distractiv Nu
scutura
ADP (Activităţi de dezvoltare
personală)
cadoul!
ADE (Activităţi pe domenii
experențiale)
I.D: „Nu scutura cadoul!” ADP+
DLC : Domeniul limbă și comunicare ”Nu ADE(DLC+DȘ2) +
T.: ” Donʼt shake the present…. (Nu
scutura cadoul!” Bill Cotter –povestea ALA1+ALA2
scutura cadoul) ” cântecel;
educatoarei;
R. „Chiar de sunt departe, știu să
DS: Activitate matematică - ” Goana după
dăruiesc!” (deprinderea de a fi darnici);
cadouri” joc didactic;

ALA 1 (Activităţi liber alese)


Artă : ”Cel mai frumos cadou” - decorare;
Științe: ”Care ”cadou” ( cub de gheață) se topește
mai repede?- experiment”;
Construcții : ”Cadoul” –materiale la alegere;
Tipul de activitate: mixtă;
Forma de realizare: activitate integrată;
Scopul activităţii: consolidarea deprinderii de a asculta o poveste și de a reda ideile
acesteia prin exersarea cunoștințelor matematice cu privire la sortarea, gruparea obiectelor după
diferite criterii;
Obiective operaţionale:
 Să redea ideile principale ale textului audiat;
 Să ordoneze cadourile în ordinea logică a apariției lor în poveste;
 Să efectueze experimentul respectând pașii ilustrați al acestuia în vederea identificării
elementului care topește gheața mai repede;
 Să decoreze cadoul;
 Să ordoneze cadourile respectând criteriul cerut: formă, culoare și mărime;
 Să sesizeze greșeala din fiecare grupă de obiecte;
Strategii didactice:
Metode si procedee: problematizarea, observația, conversaţia, explicaţia, , exerciţiul,
jocul, munca independentă, demonstraţia, harta cadourilor, evaluarea;
Material didactic: Cartea confecționată: Nu scutura cadoul de Bill Cotter, tablă
magnetică, cadouri siluete diferite culori și mărimi, cuburi gheață, sare, apă, harta cadourilor, 3
boluri de sticlă, cutie pantofi, hârtie colorată, hârtie creponată, lipici, pași ilustrați experiment,
cuburi plastic, elemente decorative ;
Mijloace de învățământ: laptop, masa luminoasă;
Sarcina didactică: constituirea de grupe de obiecte după criteriul cerut: formă, mărime,
culoare;
Regulile jocului: copilul desemnat va rezolva sarcina didactică matematică pentru a
constitui grupa de obiecte ( cadouri) după criteriul cerut. La complicarea jocului copiii trebuie să
sesizeze greșeala pe care a făcut-o personajul poveștii prin înlăturarea elementelor care sunt în
plus din fiecare grupă de obiecte;
Elemente de joc: surpriza, aplauzele , jocul
Material bibliografic:
 UN AN ȘCOLAR ALTFEL... Ghidul pentru unitățile de învățământ preșcolar - MEC
2020
 Educație timpurie nivel preșcolar- repere metodologice pentru consolidarea achizițiilor
din anul școlar 2019-2020- MEC
 Bill Cotter- ”Nu scutura cadoul!”
 Curriculum pentru educație timpurie-2019;
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7
ani;
 Programa activităţilor instructiv-educative in grădiniţa de copii, (ediţia a II-a revizuită
si adăugită), Bucureşti, 2005;
 L.Culea, A.Sesovici, F.Grama, Activitatea integrată în grădinița, Ed. DPH,2008;
 Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiş Piramida Cunoaşterii - repere metodice în
aplicarea curriculumului preşcolar, Editura Diamant, 2014;
 Silvia Breban, Elena Gongea, Georgeta Ruiu,”Metode interactive de
grup”,ARVES,2006;
Link întâlnire: https://meet.google.com/lookup/duzydmnbvc
Durata: o zi.
SCENARIUL ZILEI

Interval orar: 900-925- activitate on-line pe platforma Google Classroom

1. Întâlnirea de dimineaţa
Întâlnirea de dimineaţă debutează cu salutul realizat prin următoarele versuri: ,, Fulguleț
micuț de nea. Să știu cum să zic: Bună , aș vrea.” ( dacă copiii nu oferă nici o sugestie, fulgul
alege : tare, încet, repede, lent, ca un dinozaur, etc) ;
În timpul salutului se foloseşte un ton cald, prietenos, copiii adresându-se pe nume unul
altuia.
Fiind ,,invitaţi la drum’’ pentru a cunoaște povestea lui Larry și a cadoului care e bine să
nu fie scuturat , este important să cunoască cum este vremea pentru a se pregăti. În acest context,
se trece la completarea calendarului naturii: anotimpul, vremea.
Subliniindu-se faptul că, atunci când se pleacă la drum, este nevoie să se respecte nişte
reguli, se vor accentua câteva dintre acestea, printr-o formulă specifică: ,,Mă aştept astăzi de la
voi să fiţi buni colegi, să vorbiți pe un ton potrivit fără să strigați, pentru a nu deranja persoanele
din jur și să vă așteptați rândul. Vedeți că dacă vorbim toți deodată, nu se mai înțelege nimic’’.
Activitatea de grup se va realiza sub forma unei călătorii imaginare în care copiii au de
imitat anumite mișcări care apar și în poveste: ciocănim în măsuță, scuturăm mâinile de sus în jos,
dintr-o parte în alta, micșorăm imaginile;
2.Captarea atenției
Pentru a sesiza prin ce se deosebeşte această zi de celelalte, educatoarea sprijină copiii în
evidenţierea noutăţilor zilei: surprizele pregătite în spațiul din care se transmite lecția – decorul
fulgii de nea, cadouri etc.
3.Anunțarea temei şi a obiectivelor activității
Copiii stau așezați în fața ecranelor în poziția pe care aceștia o consideră a fi comodă în
timp ce educatoarea prezintă povestea (DLC–povestirea educatoarei) ,,Nu scutura cadoul!” de
Bill Cotter ( Anexa 1), susţinând textul cartea confecționată care cuprinde întreaga poveste.
Conţinuturilor prezentate în povestire sunt adaptate la nivelul de înţelegere al copilului preşcolar
de grupă mijlocie.
În timpul povestirii, îmi voi nuanța vocea, voi marca principalele momente prin
expresivitatea limbajului și le voi arăta copiilor imagini sugestive din poveste. Prin mimică și
gestică se va reda starea sufletească a personajului principal. Prin intensitatea timbrului vocal voi
încerca să creez o atmosferă propice captării atenției copiilor asupra comportamentelor apărute în
acțiunea desfășurată în povestire.
Fiind o poveste interactivă cei mici pot interacționa făcând și ei mișcările necesare care
apar în carte. .
La sfârșitul povestirii prin intermediul metodei Harta cadourilor, urmează să se verifice
dacă conținutul poveștii a fost însușit de către copii prin așezarea corectă a momentelor din
poveste în ordinea apariției lor în poveste.

Interval orar: 940-1005- activitate on-line pe platforma Google Classroom


4. Dirijarea învățării și obținerea performanței
Intuirea materialelor de pe măsuța educatoarei
- Ce am eu pe măsuța mea?
După prezentarea sarcinilor de la un centru , copiii vor realiza sarcinile acestuia,
individual din confortul casei lor. Odată finalizată sarcina de la un centru se va trece explicarea
sarcinilor de la următorul centru. Cei care întâmpină probleme, pot fi îndrumați.
Activități liber alese
La centrul Științe - ”Care ”cadou” ( cub de gheață) se topește mai repede?- experiment
copiii vor urmări experimentul prezentat de către educatoare. La sfârșitul prezentării
experimentului se vor afișa pe tablă pașii realizării experimentului pentru ca cei mici să aibă un
suport vizual în cazul în care nu își mai amintesc exact care sunt etapele.
La centrul Artă ” Cel mai frumos cadou” se realizează exerciții de încălzire a mușchilor
mâinii:
- Propun copiilor să efectuăm exerciții pentru musculatura mâinilor înainte ca aceștia să se
apuce de centrul artă:
Undeva în depărtare, ( mâinile sunt depărtate una de cealaltă);
Se zărește un cadou ( se face un pătrat imaginar);
Să îl ciocănim ușor! (se strâng pumnii);
Sau poate să îl scuturăm, (se scutură mâinile)
O nu! L-am micșorat!" ( se apropie palmele)
Scuturăm în sus și jos, ( mișcare brațe, sus, jos)
Gata!. Haideți să-l ornăm! Treaba să ne-o terminăm!
Se explică și se demonstrează modul de lucru decorării cadoului. Copiii au posibilitatea
de a o decora cu elemente pe care le găsesc în casă la ei. Se oferă ajutor acolo unde este cazul.
- la centrul Construcții -” Cadoul” copiii vor avea de construit un cadou , folosind
materialele pe care le au în casă: cuburi lemn, plastic, lego, etc;
După finalizarea sarcinilor de la centre voi analizează împreună cu copiii corectitudinea
cu care s-au realizat lucrările și se fac aprecierile cuvenite, iar prin tranziția „ Shake the present
( scutură cadoul)„ – cântec distractiv, copiii părăsesc spațiul întâlnirii on-line pentru o scurtă
pauză.

Interval orar: 1020-1050- activitate on-line pe platforma Google Classroom


5. Asigurarea retenției și a transferului - Domeniul Știință - Activitate matematică, joc
didactic
Pentru că aventura noastră, propun să ne jucăm jocul : ” Goana după cadouri”.( 1.
Anunțarea titlului jocului)
Le voi prezenta regulile jocului: Pentru că Larry a încurcat cadourile de la Moș Nicolae,
se propune copiilor să îl ajute să rezolve sarcinile, pentru a nu ajunge pe lista copiilor năstrușnici .
( 2. Explicarea jocului didactic și a regulilor)
După realizarea jocului de probă ( 3. Jocul de probă) unde copiii așează cadourile în
funcție de mărimea pe care o au se trece la desfășurarea propriu-zisă a jocului ( 4. Varianta 1 a
jocului didactic) așezarea cadourilor în funcție de criteriul formă și mărime )
La obținerea performanței se complică sarcina didactică ( 5. Complicarea jocului
didactic), copiii fiind nevoiți să identifice greșeala pe care a făcut-o Larry atunci când a așezat
cadourile după criteriul cerut de Moș.
6.Evaluarea activității se încheie completarea jurnalului zilei, fiind solicitaţi să îşi
exprime părerea despre activitatea preferată a zilei sau despre activitatea care le-a rămas
imprimată în minte.
7.Încheierea activității. Aprecieri finale
După finalizarea evaluării se propune copiilor să ne jucăm jocul “Cadoul dispărut!” Pe
tabla magnetică se așează o serie de cadouri. Se cere copiilor să își acopere ochișorii preț de
câteva secunde. La deschiderea ochilor vor avea de identificat cadoul care a fost luat. Jocul se
continuă de 2-3 ori.
Se vor face aprecieri generale și individuale asupra modului în care s-a desfășurat
activitatea.
Se mulțumește copiilor pentru participarea la activitatea on-line.
Știință:
”Care ”cadou” ( cub de gheață) se topește mai repede?- experiment”;

Materiale:
- 3 cuburi de gheață în care sunt niște jucării micuțe;
- 3 boluri: unul cu apă caldă, cu apă rece, unul gol;
- Sare de bucătărie
Modul de realizare:
Se iau cuburile cu gheață și se așează în boluri. Care credeți că se va topi primul: cel pus
în apă caldă, cel pus în apă rece, sau cel pe care punem sare. Copiii emit ipoteze

S-ar putea să vă placă și