Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate

CADOUL PERFECT
EDUCATOARE: Muţiu Corina Simona
DATA: 08.12.2021
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu program prelungit “Floare de Colţ” Baia Mare
NIVELUL/GRUPA: 3-5 ani, I, grupa mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/cum şi de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Obiceiuri şi tradiţii”
TEMA ACTIVITĂŢII: „ Cadoul perfect”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP+ADE+ALA+ALA2)
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare-învăţare
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII:
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă: Ce cadouri ai dori să primeşti de Crăciun?
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE(ADE)
DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE (DLC): „Cadoul perfect” de Stella J. Jones şi
Caroline Pedler- povestea educatoarei
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE(DOS): Educaţie practică „Cadouri perfecte pentru
prieteni”- lipire
ALA- Activităţi liber alese pe centre
Artă: „Decoraţiuni pentru brad”- modelare
Ştiinţă: „ Djută-l pe ursuleţ să ajungă la cadou”- fişă labirint
Construcţii: „ Construim şi amenajăm magazine” – cuburi de lemn
ALA2 - Cursa ursuleţilor- joc de mişcare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
C.1 Curiozitate, interes şi iniţiativă în învăţare
C.2 Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor( persistenţă în activităţi)
D.1 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
D.2 Ascultarea activă a mesajului pentru înţelegerea şi receptarea lui ( comunicare receptivă)
COMPORTAMENTE VIZATE
C1.1 Manifestă curiozitate pentru activităţi, persoane şi obiecte noi
C2.1 Finalizează proiecte simple
C2.2 Solicită şi acceptă ajutor pentru a depăşi o dificultate
D1.1 Se familiarizează cu sunetele specifice limbii române
D1.2 Înţeleg mesaje simple
D1.3 Participă la activităţile de grup şi la activităţile de joc în calitate de auditor

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Familiarizarea copiilor cu povestea „Cadoul perfect” şi mesajul de a


fi prietenoşi şi darnici,formând deprinderi de a coopera, exersând deprinderi motrice şi
intelectuale.

OBIECTIVE:
Să demonstreze înţelegerea conţinutului unui text ca urmare a audierii acestuia;
Să înteleagă mesajul educativ al povestirii, acela de a fi prietenoşi şi darnici;
Să folosească tehnicile învăţate stăpânind deprinderi motrice, elementare în realizarea unor
lucrări practice ( modelare, lipire);
Să redea prin intermediul construcţiei modele tridimensionale valorificând deprinderile şi
tehnicile de lucru însuşite anterior ( suprapunere, alăturare şi îmbinare)

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: Povestirea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia,
exerciţiul, prezumţia, mâna oarbă, turul galeriei.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: laptop, video-proiector
MATERIAL DIDACTIC: Imagini reprezentative ilustrate, prezentare powerpoint, ecusoane,
plastilină,planşete, fişa labirint,cuburi de lemn, decoraţiuni,lipici.
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupe cu păstrarea distanţării fizice
conform normativelor actuale
DURATA: O zi/o tură
BIBLIOGRAFIE:
***Curriculum pentru educaţia timpurie-2019
„ Repere fundamentale în învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7 ani”
Ghid pentru unităţile de învăţământ preşcolar 2020-2021

SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Copiii vor intra în sala de grupă în rând cate unul asezându-se în formă de semicerc, intonând
versurile:
Dimineaţa a sosit,
Noi la gradi am venit
Pe scăunele ne aşezăm
Si frumos ne salutam
Le transmit un salut însoţit de o apreciere „Bună dimineaţa, ursuleţilor”. Copiii vor răspunde
salutului adresat de educatoare „Buna dimineata!”. Copiii se salută unul pe altul de la stânga la
dreapta, cu glas tare, uitându-se unul la celălalt, folosind formula de salut „ Buna dimineaţa” şi
numele colegului pe care îl salută. După salut se va trece la prezenţă, copiii îşi vor recunoaşte şi
aşeza poza pe panoul de prezenţă. Se vor alege copiii care completează calendarul naturii cu
imaginile corespunzătoare.
Vom purta o scurtă discuţie despre magia sarbătorilor de iarnă: Dragii mei, voi ştiţi ce sărbătoare
se apropie?; Voi aveţi brăduţ acasa? Ce cadouri v-aţi dori sa primiţi?
Pentru a le capta atenţia le voi spune povestioara depre întâlnirea cu ursuleţul EDI care a venit
la grupa noastră pentru a ne cere ajutorul, el a adus un coşuleţ cu surprize: personajele din
poveste, cubul poveştii, ecusoane şi recompense.
Le propun copiilor să facem cunoştinţă cu ursduleţul Edi care este foarte îngrijorat, deoarece nu
ştie ce cadou să-i ofere Emei. Haideţi să-i aflăm povestea şi să încercăm să îl înveselim, o să îl
ajutăm să pregatească cadouri perfecte pentru toţi prietenii lui. Doriţi să-i ascultăm povestea?
Se anunţă titlul poveştii „Cadoul Perfect”, după care voi numi 2-3 copii să repete titlul. Vom
asculta păţania ursuleţului, vom discuta despre aventura prin care a trecut şi vom decora
cadourile perfecte.
Voi expune conţinutul poveştii cu mimică şi gestică adecvată, modulându-mi vocea.În timpul
expuneii vor fi folosite personaje pentru fiecare moment principal al povestirii, construind
secvenţial povestea. În timp ce povestesc voi explica cuvintele şi expresiile noi: „agale”,
„vitrină”, „ tejghelei”, „oftat”
Povestea va fi spusă după următorul plan de idei:
Ursuleţul Edi caută un cadou Emei.
Păţania urusleţului care nu a avut suficienţi bănuţi pentru a ii cumpăra steguleţul
Renunţarea ursuleţului la trotinetă în schimbul steguleţului.
În celalalt capăt al oraşului, Ema a gasit cadoul perfect pentru Edi
Schimbul făcut de Ema în favoarea clopoţelului.
Nerăbdarea ursuleţilor de a-şi deschide cadourile.
Surprinderea ursuleţilor a fost când au conştientizat că şi-au dat la schimb trotineta si tricicleta
pentru cadouri.
Ursuleţii au avut parte de o surpriză de la Moş Crăciun primidu-şi tricicleta şi trotineta înapoi.
Ursuleţii s-au bucurat nespus de mult la deschiderea cadourilor, cei doi prieteni au pornit grăbiţi
prin zăpada albă.
Povestea este intreruptă în momentul în care Edi este în magazin şi caută cadoul pentru Ema.
Ce cadou credeţi ca a ales Edi?
Cer copiilor să facă prezumţii. Educatoarea conduce discuţia către ideea că fiecare copil are
nevoie de bucurie şi lucruri simple, de câte un cadou, o jucărie, ceva simplu.
De aceea le propun copiilor să mergem la măsuţe şi să pregatim noi cadouri perfecte,
astfel se face trecerea la activitatea practică. Trecerea la activitate se va realiza prin tranziţia 1-2,
1-2 mergem toti in pas vioi.
Copiii vor denumi materialele de lucru (cadouri de diferite culori, lipici, diferite decoraţiuni).
(intuirea materialelor)
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru: voi preciza tehnica de lucru învăţată;
Încălzirea muşchilor mici ai mâinii prin exerciţii cu degetele, palmele, pumnişorii;
Executarea lucrării de către copii: în timpul executării lucrărilor voi urmării ca fiecare copil să
respecte tehnica de lucru să folosească corect tehnica de lipire, urez copiilor spor la lucru, aceştia
lucrează sub supravegherea educatoarei, care îi ajută daca este nevoie. Se va insista pe lucrul
îngrijit.
După finalizarea lucrărilor vom purta discuţii pe baza lucrarii realizate , apreciez activitatea
copiilor şi le ofer libertatea de a-şi aprecia critic şi autocritic lucrările.
În momentul finalizării lucrărilor copiii vor reveni la poveste pentru a asculta finalul acesteia
prin tranziţia 1-2,1-2, haideţi toţi cu noi.
Propun copiilor sa ne aşezăm pe scăunele pentru a ne reîntoarce în povestea „Cadoul Perfect” şi
a afla finalul acesteia. Mesajul şi ideile principale vor fi fixate prin întrebări.
Prin procedeul „cubul”se realizează obţinerea performanţei, pe fiecare faţă a cubului se va afla
câte o întrebare referitoare la poveste. Voi rostogli cubul, iar copilul desemnat trebuie să
răspundă.
Cum se numeşte povestea?
Care sunt personajele din poveste?
Ce a păţit ursuleţul Edi?
Ce cadou a primit Ema de la Edi?
Ce cadou a primit Edi de la Ema?
Ce am învăţat din această poveste?

Le cer copiilor să-mi spună care este pentru ei cel mai fumos cadou.
Prin întrebarea ce am învăţat din această poveste copiii cu ajutorul educatoarei vor identifica
mesajul zilei, acela de a fi prietenosi si darnici.
Prin tranziţia „ Catre centre ne-ndreptăm şi de lucru ne apucăm” se trece la următoarea etapă a
lecţiei unde ne aştaptă activităţile pe centre.
La întoarcerea în sală vom desfăşura activităţile liber alese( ALA), iar copiii se vor impărţi la
centrele pregatite în funcţie de ecusoanele de la gât.
Asigurarea retenţiei şi a transferului îl vom face la centrul unde ursuleţului Edi ii vom face o
surpriză care o să-l înveselească modelând decoraţiuni pentru brad ( artă)
La centrul Ştiinţă îl vom ajuta să ajungă la cadouri
La centrul Construcţii vom construi şi amenaja magazine.
Se descoperă şi se intuiesc materialele de pe masa de lucru. Se anunţă copiii că vor lucra pe
echipe ( Echipa ursuleţilor, echipa braduleţilor şi echipa cadourilor)
Se fac exerciţii de încălzire a muşchilor mâinilor. Le urez spor la lucru. În timp ce copii lucrează
îi supraveghez, îi ajut ţi îi indrum acolo unde este nevoie, urmăresc păstrarea distanţei pentru
păstrarea sănătăţii copiilor. La finalul activităţii se realizează o expozitie a tuturor lucrărilor
realizate. Evaluarea directă se realizează prin observarea lucrărilor. Se numeşte un copil care
alege o lucrare realizată corect şi lucrată frumos.
Pentru a evalua activitatea voi aprecia comportamentul şi felul cum au participat copiii la
activitate. Ursuleţul Edi este foarte mulţumit de activităţi, de modul cum au lucrat copii şi de
produsele realizate.
În încheiere se execută jocul „ Întrecerea ursuleţilor” – Organizez copii în doua echipe, fiecare
echipă este formată dintr-un şir de copii care vor sta unul în spatele celuilalt.Le spun regulile
jocului: fiecare copil îşi respectă rândul;
Se ia un singur cadoude pe măsuţă se va lua un singur cadou;
copiii care au luat cadoul se pun inapoi în rând.
Când fiecare copil a luat cate un cadou jocul se termină. Pentru a fi sigură că preşcolarii au
înţeles, voi executa o probă a jocului. Când educatoarea dă startul primii alearga cat de repede
pot pentru a lua un cadou.După care se aşează în spatele rândului la echipa lor.
În final, voi aprecia comportamentul şi felul în care copii au participat la activitate, iar pentru a
fixa mesajul zilei vom face o scurtă repovestire pe baza imaginilor şi ne vom amnti ce am lucrat
la fiecare centru.

S-ar putea să vă placă și