Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Clasa: a VIII - a
Profesor: Suciu Mircea
Disciplina şcolară: Istorie
Unitatea de învăţare: România Modernă
Subiectul: Formarea și consolidarea statului român modern
Tipul lecţiei: de consolidare

Competenţe specifice:

1.1.Utilizarea coordonatelor de timp și spațiu în rezolvarea unor situații problemă


1.2. Analizarea faptelor istorice utilizând coordonate spațio-temporale în contexte
diferite
2.2. Argumentarea unei opinii referitoare la un fapt istoric prin utilizarea informațiilor
provenite din diferite surse
3.1. Valorificarea experiențelor istorice oferite de acțiunea personalităților/grupurilor în
contexte istorice variate
4.1. Realizarea unei investigații istorice prin utilizarea resurselor multimedia

Obiective operaţionale:
O1 - Să explice termenii istorici aferenţi unităţii de învăţare (problema orientală,
statul român modern, Adunări ad-hoc, unire formală, consolidare statală,
secularizare, ,,monstruoasa coaliție”);
O2 - Să analizeze evoluţia relaţiilor Ţărilor Române cu marile puteri;
O3 - Să menționeze un factor intern și unul extern care au favorizat Unirea
Principatelor;
O4 - Să prezinte trei reforme inițiate de Alexandru Ioan Cuza;
O5 - Să evidenţieze aspecte importante legate de rolul personalităţilor care au
fost implicate în proiectul Unirii Principatelor Române;
O6 - Să utilizeze adecvat limbajul de specialitate;

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, explicaţia, exercițiul


Problematizarea, observația;
Resurse: manualulul digital, aplicații e-learning, materiale audio-video suport

Forme de organizare ale lecţiei: activitate frontală, activitate individuală


Metode şi forme de evaluare: evaluarea curentă, aprecieri globale şi individuale
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea Strategia
elevilor didactică
1.Momentul - momentul organizatoric - elevii se conversaţia
organizatoric vizează crearea unei întâlniri pregătesc
(3 minute) virtuale cu elevii (Google Meet), pentru activitate
notarea absenţelor în carnetul
personal al profesorului şi
2. Anunţarea captarea atenţiei elevilor în observația
temei si a vederea bunei desfăşurări a -elevii ȋși
obiectivelor activităţii notează titlul
(2 minute) lecției ȋn caiete
Se va anunţa tema activității conversația
3. Dirijarea propusă (Formarea și
învățării (20 consolidarea statului român
minute) modern – consolidarea - se va solicita
cunoștințelor, precum şi implicarea
elementele ce se doresc a fi activ-
însuşite. participativă a activitate
întregului frontală
Se vor reactualiza colectiv de problematizarea
cunoştinţele însuşite în lecţiile elevi
anterioare. Se va insista asupra
Unirii Principatelor Române, dar
și a domniei lui Alexandru Ioan - elevii vor
Cuza și a impactului pe care răspunde la aprecieri verbale
aceasta l-a avut asupra întrebările
consolidării statului român adresate
modern. conversaţia
Se va purta o conversație cu explicaţia
elevii pe această temă,
evidenţiindu-se aspecte legate
de:
- statutul internațional al
Principatelor Române la
jumătatea sec. al XI–lea -elevii se
(suzeranitatea Imperiului implică activ ȋn conversația
otoman şi protectoratul lecție și răspuns
Rusiei asupre la ȋntrebările
Principatelor, situația adresate de
celorlalte provincii profesor
românești); explicația
- contextul extern al unirii
(redeschiderea aprecieri verbale
„problemei orientale” cu
ocazia războiului
Crimeiei) şi cel intern
(intensificarea mişcării
unioniste ca urmare a
4. Asigurarea revoluţiei de la 1848); materiale video
transferului și - poziţia marilor puteri din (youtube)
a retenției cadrul „concertului
(13 minute) european” în cadrul - elevii exercițiul
conferinţelor de pace de participă activ
la Paris (1856 şi 1858); la lecţie aplicație e-
- rolul Adunărilor Ad-hoc; learning
- rezoluţiile Adunărilor
Ad-hoc şi decizia marilor
puteri (unire formală);
- dubla alegere a lui
5. Evaluarea Alexandru Ioan Cuza ca evaluarea
(2 minute) domn al Moldovei (5 curentă
ianuarie 1859) şi al Ţării -elevii urmăresc
Româneşti (24 ianuarie materialele aprecieri verbale
1859) şi „politica video și colective și
faptului împlinit”; soluționează individuale
- rolul generaţiei sarcinile de
paşoptiste în cadrul lucru
proiectului unirii
Principatelor; - elevii se
- domnia lui Alexandru implică în
Ioan Cuza și rezolvarea
consolidarea statului exercițiilor
român modern
- recunoașterea
internațională a unirii
- unificarea instituțiilor
(guvern, parlament etc)
- motivele desemnării
Bucureștiului drept
capitală
- lovitura de stat din 1864
- reformele în diferite
domenii (secularizarea
averilor mănăstirești,
legea rurală, legea
instrucțiunii publice)
- crearea ,,monstroasei
coaliții,, și abdicarea lui
Cuza
- însemnătatea domniei lui
Cuza

Se trece la rezolvarea unor


exerciții legate de tematica
abordată cu ajutorul unor
aplicații e-learning
(https://learningapps.org), dar și
prin materiale audio-video
(youtube). În cadrul acestor
exerciții (de completare, de
alegere a răspunsului corect, de
împerechere a unor informații
sau de rezolvare a unui rebus)
elevii vor putea proba asimilarea
cunoștințelor, dar și deprinderile
de utilizare a mijloacelor
multimedia.
Se vor stabili concluziile ce sunt
necesare a fi însuşite.

- profesorul evidenţiază elevii


care au participat activ la lecţiei,
atât în prima parte, cât şi în a
doua, eventual notează elevii
care au răspuns mai frecvent,
explicând fiecăruia nota primită
şi-i încurajează pe cei care au
manifestat nesiguranţă în
prezentarea ideilor;

S-ar putea să vă placă și