Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

GRAD DIDACTIC II
PROF .ÎNV.PREȘC.
Sibianu(Bușcă) Georgiana Ionela
Grupa Mare " A"Aricii veseli"

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.P. „ARMONIA”, PITEȘTI

1
DATA: 13.05.2022
NIVELUL II: Grupa mare "A"- "Aricii veseli"
PROF.ÎNV.PREȘ:SIBIANU GEORGIANA IONELA
TEMĂ ANUALĂ: „Ce și cum vreau sa fiu?"
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ: „Gâze hărnicuțe”
TEMA ZILEI: „Zumzetul albinuțelor”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
FORMA DE ORGANIZARE:Frontal,individual,pe grupe
TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificare și consolidare de cunoștinte,priceperi și deprinderi
practice
LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă
DURATA: O zi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea și dezvoltarea exprimării orale.
Implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării.Formarea și consolidarea unor
abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

HARTA PROIECTULUI

JOC DE
BIBLIOTECA ROL
"Carticica "Prajituri
albinutei" cu miere"

STIINTA:Aseaz ALA2 Joc


ACTIVITATE
a in figure tot de miscare
INTEGRATĂ
atatea albinute Joc
"ZUMZETUL
cat obtii la linistitor
ALBINUȚELOR"
rezultatul
adunarii DLC:JOC
DIDACTIC
DOS-
"Cuvinte Activitate
incurcate,de practica
albinute "Albinute"
descurcate"

"

2
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII.
1.ACTIVITĂȚI DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP)

 Intalnirea de dimineata : "Daca aș fi o albinuță…


 Salutul,prezenta,calendarul naturii.
 Rutine:"Ca harnica albină,muncim noi împreună"(deprinderi de muncă în echipă);"La
masă, albinuțelor!"(deprinderi igienico -sanitare,servirea mesei de pranz).
 Tranziții: "Unu-doi,unu-doi/Mergem toți în pas vioi/
 Prin poiană ne plimbăm/Centrele să vizităm."
 "Infloresc grădinile";
 "Clap,clap song".
 "Zum,zum,zum albinuța mea".

2.ACTIVITĂȚI LIBER ALESE -ALA 1(CENTRE DE INTERES)


 Stiință:"Asează în fagure tot atatea albinuțe cat obții la rezultatul adunării.
 Bibliotecă :"Cărticica albinuței".
 Joc de rol:"Prăjituri cu miere".

3.ACTIVITAȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE(ADE)


DLC (limbă și comunicare)-Joc didactic"Cuvinte încurcate,de albinuțe descurcate".
Obiective operaționale:

O1.Să denumească insectele prezentate în imagini și ghicitori și să alcătuiasca propoziții


corecte din punct de vedere gramatical.
O2.Sa despartă corect cuvintele în silabe și să consemneze grafic numarul silabelor prin
simbolurile învațate.
O3.Să găsească în imaginile prezentate cuvinte care incep cu un anumit sunet .
O4.Să denumească forma de plural a unor cuvinte.

Sarcina didactică:Recunoașterea unor insecte,despărțirea cuvintelor în silabe,alcătuirea de


propozitii simple/dezvoltate,reprezentarea grafică a cuvintelor,denumirea cuvintelor care
încep cu un anumit sunet, denumirea formei de plural a unor cuvinte.

Regulile jocului. Copiii vor lua din stup albinuțe în care se află indicii cu privire la sarcinile
jocului ce trebuie indeplinite.Educatoarea va citi copiilor sarcinile :sa raspunda corect la
ghicitori și să alcatuiască cu raspunsul dat o propoziție;să despartă cuvintele în silabe și să
reprezinte grafic,să denumească cuvinte care incep cu un anumit sunet ;să găsescă forma de
plural a unor cuvinte.
Elemente de joc:
 manuirea materialelor;
 surpriza;
 aplauze;
 aruncarea cu mingea

3
DOS(OM SI SOCIETATE -ACTIVITATE PRACTICĂ )
" Albinuțe"(șnuruire,lipire,asamblare)
Obiective operationale:

O1.Să denumească materialele necesare realizării lucrării.


O2.Să folosească corect tehnicile de realizare a lucrării:șnuruire,lipire,asamblare.
O3.Să aprecieze lucrările realizate urmărind aspectul estetic și acuratețea lucrărilor.

4.ACTIVITAȚI LIBER ALESE- ALA2


JOC DE MIȘCARE:"Albinuțele și florile"
JOC LINIȘ TITOR:"Plimbă albinuța".

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII


 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de varste apropiate.
 Conceptul de sine.
 Curiozitate și interes.
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare.
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjuratoare.

COMPORTAMENTE VIZATE
 Iși coordornează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specific varstei.
 Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice
specifice.
 Exersează cu sprijin,autoaprecierea pozitivă, în diferite situații educaționale.
 Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.
 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.
 Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului.
 Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător.

STRATEGII DIDACTICE :
METODE ȘI PROCEDEE:conversația,demonstrația,problematizarea,procedeul mană
oarbă,metoda R.A.I, Turul galeriei,jocul,explicația,exercițiul.
RESURSE MATERIALE:machete insecte polistiren,stup confecționat din material
reciclabil,tablă magnetică, pălarie,jetoane colorate,creioane colorate,carton
color,pensete,albinuțe,miere,farfurii și lingurițe de plastic,ornamente pentru prajituri,foi
pentru prăjituri,ață mohair galbenă,farfurii carton,ace plastic speciale pentru copii,ochișori
mobili,lipici,minge,videoproiector,calculator,ecusoane,coronițe,pliculețe miere.

4
RESURSE UMANE:preșcolari,educatoare.
FORMA DE EVALUARE:orală,frontală,individuală.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invățămantul preșcolar,M.E.C.T.,Bucuresti,2009;
SILVIA BREBEN ;ELENA GONGEA,Metode interactive de
grup,Edit.Arves,Craiova,2008.
LOLICA TATARU;ADINA GLAVA;OLGA CHIS;Piramida cunoasteri(Repere
metodice în aplicarea curricumului preșcolar),Ed.Diamant,Pitesti,2014.

5
SCENARIUL
ACTIVITĂȚII

Activitatea debutează cu Intalnirea de dimineată.In timpul acestei activități,copiii stau


în semicerc pe scaunele.Urmează salutul,prezența(copiii sunt îndemnati să-și aleagă
fotografia și să o așeze pe panoul prezenței-Ciupercuța) și Calendarului naturii(completat
de catre un copil ales ca meteorolog de servici care va stabili aspecte privind anotimpul,luna
ziua saptamanii,starea vremii
Salutul:"In fiecare dimineată /S-avem gandul bun pe față.
Către soare să privim /Iubire să dăruim ,
De gand rău să ne ferim ,
S-adunam doar bucurie/In lume s-o răspandim
Si atunci,orice copil,în fiecare dimineată
Are gandul bun pe fată !"
Are loc împărtășirea cu ceilalti-copiii iși vor imagina că sunt albinute si vor spune ce
ar face ei in aceasta situatie,ce le-ar place, ce nu le-ar place etc..Activitatea de grup se
realizeaza printr-un moment de mișcare,pe ritmul melodiei "Inviorarea".
Noutatea zilei se va realiza sub formă de surpriză, prin prezența în sala de grupă a
nazdravanului ursuleț Winnie și a albinuței Maya care este tare suparată.Winnie a mancat
toata mierea albinutei Maya.Albinuța le spune copiilor că a sosit la ei în sala de grupă pentru a
o ajuta sa-si umple din nou borcanul cu miere.Dar pentru a reusi, ei trebuie sa culeagă cat mai
multe flori pentru a aduna polenul de la ele .Copiii vor aduna cat mai multe flori pentru
albinută, rezolvand sarcinile primite.
Se va trece la activitatea pe centre prin tranzitia: Unu-doi,unu-doi/Mergem toți in pas
vioi/Prin poiană ne plimbăm/Centrele să vizităm."Copiii se vor așeza la centre în funcție de
simbolul ales.
La centrul Joc de rol, copiii vor decora prăjituri cu miere pentru albinuța Maya.
La centrul Bibliotecă copiii vor realiza cărticica albinuței;vor trebui să coloreze și sa
descrie imaginile,care reprezinta de fapt drumul parcurs de albinuța pentru realizarea mierii.
La centrul Stiinta, copiii "vor aduna de pe poienita",cu ajutorul unui cleste ,albinute
pe care le vor așeza în "faguri".Copilul va pune în fagure albinuțe în funcție de rezultatul
operatiei matematice descrisă în interiorul fagurelui.Copiii se vor roti la centrele de lucru in
functie de preferinta acestora si timpul avut la dispozitie.
Trecerea de la activitatile liber alese la activitatile pe domenii experiențiale se va realiza prin
tranzitia "Infloresc grădinile".
Vom continua sa o ajutam pe albinuta Maya sa adune cat mai multe flori si vom
continua cu activitatea de educare a limbajului unde voi propune copiilor un joc didactic
"Cuvinte incurcate,de albinute descurcate".Le voi prezenta copiilor etapele jocului.In stup

6
sunt albinute care vor oferi copiilor indiciile pentru realizarea sarcinilor.Copilul
apicultor,extrage albinuta din stup si rezolva sarcina .Se vor folosi versuri ritmate pentru a
intretine o atmosfera antrenanta a jocului .
Varianta 1 a jocului.Copiii răspund la ghicitori cu insecte și alcătuiesc propoziții cu
răspunsul corect al ghicitorii,folosind metoda R.A.I.
Cea de-a doua variantă a jocului.In aceasta parte a jocului didactic,copiii vor trebui
să sorteze florile din poieniță (pe floare sunt diferite imagini lipite) în functie de numarul de
silabe si sa le aseze in borcanul cu miere ce ii corespunde ca numar .
Cea de-a treia varianta Jocul "Eu spun una ,tu spui multe".Le voi arata copiilor un
jeton cu forma de singular a unui cuvant iar ei trebuie sa spuna forma de plural a cuvantului
gasind jetonul corespunzator care se afla în dreptul furnicii din poieniță.
Complicarea jocului.Copilul denumit va lua albinuțe și le va aseza pe tabla
magnetica unde sunt lipite flori(marcate cu litere),pe care sunt desenate mai multe imagini ce
reprezinta petalele florii.Albinuta va fi așezată în dreptul imaginii care incepe cu sunetul si
litera ce ii corespunde florii.
Voi face aprecieri verbale asupra modului de desfășurare a activității și vom încheia pe
ritmul melodiei "Clap clap song",melodie ce face tranziția către urmatoarea activitate.
La activitatea practică,o vom ajuta pe albinuța Maya să culeagă cat mai repede polenul
din florile adunate din poienita si vom realiza albine folosind tehnica snuruirii.Pentru a
capta atentia copiilor voi folosi un material audio ce va reda bazaitul albinelor.Copiii vor intui
materialele de lucru dupa care le voi prezenta lucrarea model si tehnica de realizare a
albinei.Vom realiza exercitii de incalzire a muschilor mainii,dupa care copiii vor incepe sa
lucreze.In incheierea activității se va face Turul galerie,antrenand copiii în evaluarea lucrărilor
dupa care vom interpreta cantecul "Zum ,zum ,zum albinuța mea".
In cadrul activităților libere alese 2 am ales pentru relaxarea și distracția copiilor doua
jocuri.
Jocul de mișcare "Albinuțele și florile".Fiecare copil va primi cate o coroniță
"albinuta".Copiii vor fi albinute ce vor dansa în spațiul delimitat jocului.In momentul în care
muzica se va opri,fiecare copil va trebui să se așeze pe o floare.Copilul care nu reușeste să
ocupe o floare va primi o pedeapsă.
Joc linistitor "Plimbă albinuța".Copiii se vor aseza pe scaunele în semicerc.Fiecare va
primi cate un cârlig de rufe.Sarcina jocului,este aceea de a da din mană în mană
albinuța(jeton) folosindu-se de carlig.Jocul se va termina,atunci cand albinuța a ajuns la
copilul de la care a plecat.Jocul se va repeta o data,de doua ori în funcție de interesul copiilor
și timpul disponibil.
La sfarșitul activității,albinuta Maya le mulțumește copiilor pentru ajutorul accordat și
îi va recompensa cu cate un pliculeț de miere și coronițele purtate în timpul jocului de
mișcare.

7
DEMERS DIDACTIC
ADE-DLC (DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE) Joc didactic
Tema activității-"Cuvinte încurcate,de albinuțe descurcate"

Etapele Conținutul învățării Strategii didactice Evaluarea


activității
Asigurarea condițiilor optime
1.Moment pentru desfășurarea activității ꓽ
organizatoric -aerisirea sălii de grupă
-aranjarea mobilierului
-pregătirea materialului necesar
desfășurării activității
-obținerea momentului de liniște
Se va realiza cu ajutorul machetei- Elementul Observarea
2.Captarea insectele din poienita- si a stupului surpriza-insectele comportamentului
atenției cu albinute care sunt parte din poienita prescolarilor
integranta a jocului didactic.
Voi anunta copiii ca astazi,pentru a
3.Anunțarea o ajuta pe albinuța Maya să adune
temei și a cat mai multe flori pentru a face
obiectivelor miere, noi vom juca un joc Conversatia
didactic"Cuvinte incurate, de Observarea
albinute descurcate".Vom Explicatia comportamentului
interpreta anumite roluri,unii dintre prescolarilor
copiii vor fi apicultori,iar altii vor Macheta
fii albinute ce vor rezolva sarcinile Stupul, palaria de
pregatite de albinutele din stup si apicultor
anume:vom gasi raspunsul corect
la ghicitori , vom alcatui propoziții
cu anumite cuvinte, vom despărți
cuvinte în silabe, vom indentifica
cuvinte care încep cu un anumit
sunet .
După fiecare sarcina îndeplinită
copilul iși va alege din poienită o
floare și o va aseza în coșul
albinuței Maya.
Explicarea și demonstrarea
4.Dirijarea jocului :
învățării Pentru a se asigura o intelegere
clara a jocului , se va utiliza atat
metoda explicatiei, cat si metoda Explicația
demonstratiei.Cu ajutorul
explicației se vor sublinia regulile
jocului și sarcina didactică pe care
copiii o au de îndeplinit. Se

8
execută jocul demonstrativ , pentru Demonstrația
asigurarea înțelegerii sale de către
copii.

Fixarea regulilor jocului se va


realiza oral de catre educatoare.
Jocul de proba se realizeaza cu Conversatia
ajutorul unui copil.
Jocul propriu-zis. -
Copiii(apicultorii) vor extrage din
stup o albină, în interiorul căruia se
află indiciul cu sarcina ce trebuie
rezolvata .
Varianata 1:"Dute-n poienita la Metoda R.A.I
maiestrul fluturas/Da din aripioare Exercitiul Observarea
si vezi ce ascunde el oare?- sistematica
Raspunde la ghicitori și alcătuiește Explicatia
o propoziție cu răspunsul dat.
In jurul fluturașului de pe macheta
sunt jetoane cu ghicitori.Copilul isi Minge, jetoane,
alege un jeton;educatoarea ii citeste insecte
ghicitoarea iar el raspunde la
ghicitoare.Un alt copil va alcatui o
propozitie cu răspunsul ghicitorii.
Varianta 2:"O buburuza tu vei
cauta și răspunsul îl vei afla" Flori ,jetoane,tabl
Buburuza din poieniță are un a
buchețel de flori , iar pe flori sunt magnetica
lipite imagini.Copiii vor trebui sa
sorteze florile buburuzei in functie
de numarul de silabe și să le așeze Frontal
în borcanul cu miere de pe tabla
magnetică în funcție de numărul Individual
indicat de pe borcan, dupa care va
trebui sa reprezinte grafic cuvantul
desparțit în silabe.
Varianta 3:"Eu spun una, tu spui
multe".Educatoarea va denumi
cuvantul de pe jeton la forma de
singular,adica un obiect,iar copiii Jetoane
vor trebui sa denumesca forma de
plural ,adica mai multe
obiecte.Furnica îi va ajuta la
aceasta probă, ea avand jetoanele
ce trebuie denumite de copii.
Complicarea jocului.
5.Obținerea Pe tabla magnetică sunt prezentate Observarea
performanței copiilor flori marcate cu anumite Explictia sistematica
litere,iar pe petalele florilor sunt Conversatia
desenate imagini.Copiii vor așeza Problematizarea

9
albinutele gasite in poienită în
dreptul imaginii care incepe cu Tabla magnetică
sunetul si litera ceruta de pe floare. Jetoane

6.Asigurarea Se va purta o scurta conversatie cu


retenției și a copiii despre jocul de astazi:ce Conversatia Corectitudinea
transferului insecte am intalnit in timpul jocului raspunsurilor
nostru, care au fost sarcinile date Frontal
de albinuțe și celălalte insecte, ce
anume le-a placut /nu le -a placut.

La sfarșitul activității albinuța


7.Evaluarea Maya este foarte bucuroasa pentru
că sarcinile au fost îndeplinte cu Conversatia
succes de către copii și astfel au Aprecieri verbale
reusit să strangă multe flori pentru
ea.
Se vor face aprecieri generale și
individuale asupra modului în care
s-au comportat și au răspuns copiii
în timpul activității.

10
DEMERS DIDACTIC
ADE-DOS (activitate practică )-consolidare de priceperi și deprinderi
Tema activității"Albinuțe"

Etapele Conținutul învățării Strategii Evaluare


activității didactice

1.Moment Asigurarea condițiilor optime pentru


organizatoric desfășurarea activității ꓽ
-aerisirea sălii de grupă
-aranjarea mobilierului
-pregătirea materialului necesar
desfășurării activității
-obținerea momentului de liniște.

Observarea
2.Captarea Captarea atentiei se va realiza cu Calculator comportamentului
atenției ajutorul unui material audio care redă preșcolarilor
zumzetul albinelor.

Observarea
3.Reactualizare După ce copiii au audiat materialul,se comportamentului
a cunoștințelor va purta o scurta conversație despre preșcolarilor
insecte.Se va insista asupra albinei Conversația Aprecierea
(alcatuire corp,beneficiile oferite de răspunsurilor
insecte,mediul de viata). oferite

4.Anunțarea Pentru a o ajuta pe albinuța Maya să


temei și a culeagă cat mai repede polenul de la Conversația
obiectivelor florile adunate de voi, vă propun să Explicația
confecționăm și noi fiecare cate o
albinuță".

5.Dirijarea Copiii vor intui și descrie materialele


învățării puse la dispozitie pentru realizarea
lucrării practice, după care Conversatia Observarea
educatoarea le va prezenta lucrarea comportamentului
model și va explica și demonstra Explicatia prescolarilor
modul de ralizare a albinuței.
Cu ajutorul unui ac de plastic
special pentru copiii,preșcolarii vor
realiza albina prin tehnica
șnuruirii,trecand acul prin fiecare Demonstrați
gaură de pe farfuria de carton oferind a
acesteia imaginea unei "panze de
11
paianjen" în centru.După ce au Frontal
finalizat de șnuruit, copiii vor lipi pe
albină aripile acesteia,ochii și dungile Individual
negre de pe corp.
Inainte de a începe lucrarea, copiii Farfurii
vor realiza cateva exerciții de carton
încălzire a musculaturii Ace de
mici:"Mișcam degețelele/Batem tare plastic
palmele /Răsucim încheietura/Si dăm Ață
mingea dura dura." Lipici
Acum copiii vor trece la realizarea Hartie
lucrărilor, fiind supravegheați de Ochișori
către educatoare, oferind informații mobili
suplimentare, acolo unde este
necesar.

6.Obținerea Dupa finalizarea lucrărilor,acestea Aprecieri verbale


performanței vor fi expuse la panou.Se va realiza Conversația Observarea
Turul galeriei, moment în care copiii comportamentului
vor avea ocazia să-și exprime părerea Turul copiilor
cu privire la lucrările lor. galeriei

7.Evaluarea Voi face aprecieri individuale și Conversația Aprecieri verbale


globale în ceea ce privește modul
de lucru și implicare al copiilor în
cadrul activității. Frontal
Copiii vor fi recompensați de către Individual
albinuța Maya cu cate un pliculeț de
miere pentru sarcinile îndeplinite .

12

S-ar putea să vă placă și