Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect Didactic

Grupa: Mare
Profesor pentru invatamantul prescolar: Bucur Danuta
Tema anuala de studiu: Cand, cum si de ce se intampla?
Tema saptamanala: A sosit pe dealuri toamna.
Tema proiectului: ,,Frunzele toamnei”
Domeniul experiential: Domeniul stiinte
Categoria de activitate: Activitati matematice
Mijloc de realizare: Joc didactic
Subiect: Constituirea unor grupe de obiecte dupa o insusire comuna (forma, marime, culoare)
Tipul de activitate: Consolidare a cunostintelor, priceperilor si deprinderilor

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee didactice: instructaj verbal, conversatia, observatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, problematizarea
Materiale didactice: tabla, magneti, fisa de colorat fruze, scrisoare, frunze de carton, cosulete
Forme de organizare a colectivului: frontal, individual
Resurse de timp: 30 min.
Resurse spatiale: sala de clasa
Resurse umane: 20 prescolari
Materiale bibliografice: Curriculum pt. educatia timpurie

OBIECTIVE CADRU:
1. Dezvoltarea capacitatii de recunoastere, denumire si utilizare a formelor, marimilor si culorilor.
2. Dezvoltarea capacitatii de rezolvare de situatii problematice, prin achizitia de strategii adecvate.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. Sa distribuie frunzele in functie de criterii (forma, marime, culoare) in cele trei cosulete, conform indicatiilor educatoarei,
obiectivul fiind realizat atunci cand toti copiii distribuie corect.
O2. Sa coloreze in functie de criterii frunzele de marimi diferite de pe fisa de activitate, obiectivul fiind realizat cand toti prescolarii
coloreaza conform indicatiilor elevului coordonator.
Etapele lectiei/ Forme de
Ob. Metode si Mijloace
Dozarea Continutul activitatii organizare/
Op. procedee didactice
timpului Evaluare

Asigurarea conditiilor optime pentru buna


desfasurare a activitatii:
Momentul
 Aranjarea materialului didactic Instructaj Decor
Organizatoric _
 Aranjarea mobilierului verbal specific _
1 min.
 Pregatirea decorului adecvat
Introducerea copiilor in sala de grupa.

Elevul practicant ii aseaza pe copii in


semicerc, cu fata spre el si table, pe covoras.
Acesta le impartaseste copiilor ca in aceasta
dimineata a primit o scrisoare care se
adreseaza grupei lor (Licurici), II intreaba pe
copiii ce cred ei ca se afla in acea scrisoare.
Dup ace le asculta parerile, le deschide
scrisoarea si le citeste continutul : ,,Buna
ziua, dragi copii! Eu sunt veverita Vivi, si am
maaare nevoie de ajutorul vostru.” Elevul Scrisoare
practicant le pune pe table o imagine cu Imagine
Captarea veverita Vivi si se asigura ca toti copiii sunt veverita Frontala
Atentiei _ dispusi sa o ajute pe Vivi si ii intreaba daca isi Conversatia Imagine Formativ
5 min. doresc sa contribuie. Le citeste In continuare casa orala
scrisoarea ,,Casa mea a fost acoperita cu Frunze
frunzele toamnei”, elevul le pune pe table Cosulete
poza cu casuta veveritei si le explica copiilor
ca frunzele au cazut deoarece toamna a
venit iar ele s-au uscat si au cazut. Ii intreaba
pe prescolari ce culori au frunzele copacilor
de afara. Dupa ce toti copiii recunosc culorile
frunzelor, elevul practicant le aseaza in mijloc
toate frunzele pe care trebuie sa le ordoneze,
si trei cosulete .Frunzele sunt de marimi,
forme si culori diferite.
Elevul practicant le prezinta copiilor frunzele,
Anuntarea si le spune subiectul zilei: ,,Astazi vom vorbi si Frontala
Conversatia
Temei _ ne vom juca cu frunzele toamnei, si astfel ii _ Formativ
Explicatia
1 min. vom salva casuta veveritei Vivi. Sunteti gata orala

S-ar putea să vă placă și