Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect de lecție
Profesor coordinator: Alina Neagu
Profesor metodist: Avădanei Daniela
Profesor înv. preșcolar: Petcu Roxana
Elevă practicantă: Ignat Daniela
Clasa: a XI-a P2
Data: 07. 03. 2024
1
Grupa: mijlocie ”albinuțe”
Scopul activității: Consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la anotimpul primăvara, semnificația zilei de 8 martie, dezvoltarea
deprinderii de a lipi corect, educarea simțului estetico-creativ
B. Dezvoltarea socio-emoţională
3. Conceptul de sine
Comportamente așteptate:
2
A. 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
B. 2.5. Demonstrează acceptare și înțelegere faţă de celelalte persoane din mediul apropiat
Obiective operaționale:
O1 – să identifice care este semnificația zilei de 1 martie (începutul primăverii) și 8 martie (ziua mamei), cu ajutorul propunătoarei
O3 – să identifice cu ajutorul imaginilor și al propunătoarei importanța pe care o are mama in viata noastră și cum o răsplătim
Strategia didactică:
Durata: 25 min
2. https://www.twinkl.ro/resource/eu-si-mama-puzzle-ro-ds-1707758322 - puzzle 4
3
Scenariu didactic
Strategia didactică
Secvențele Ob. Forma de
Durata Conținut științific Metode și Materiale Obs
lecției Op. organizar
procedee și mijloace
e
Se asigură condițiile necesare desfășurării
1. Moment activității: se aerisește sala de grupă, se așează
1 min
organizatoric scaunele și mesele, se pregătește materialul
didactic. Se aduce colectivul în clasă.
Propunătoarea le adresează copiilor întrebări
referitoare la zilele speciale din luna martie.
P: Știe cineva în ce anotimp ne aflăm?
C: Primăvara.
P: Cum ne dăm seama că a venit primăvara?
2. C: Înfloresc grădinile, înmuguresc copacii, se
Imagine cu
Reactualizarea O1 2 min întorc păsările călătoare, etc. Conversația Frontal
primăvara
cunoștințelor P: Știe cineva în ce lună de primăvară ne aflăm?
C: Martie.
P: Ce semnifică pentru noi ziua de 1 martie?
C: Începutul primăverii.
P: Ce au primit fetele în această zi?
C: Mărțișoare.
Propunătoarea îi provoacă pe copii cu un puzzle cu
imaginea unei mame.
P: Haideți să rezolvăm puzzle-ul și să vedem ce
3. Captarea O2 Problematizarea
5 min obținem. Ce vedeți în imagine? Puzzle Frontal
atenției Conversația
C: Un băiețel.
P: Cine credeți că este alături de el?
C: Mama lui.
4. Anunțarea 1 min Propunătoarea anunță activitatea și ce vor urmări Conversația Frontal
temei și a în această lecție.
4
P: Dragilor, pentru că vă iubiți atât de mult
mamele, astăzi vă voi ajuta să realizați cu
obiectivelor
mânuțele voastre un cadou pentru mama fiecăruia.
Sunteți pregătiți?
5. Dirijarea O3 12 min Propunătoarea le adresează copiilor întrebări Demonstrația Elemente Frontal
activității O4 referitoare la activitățile mamei și ce facem noi Exercițiul din hârtie Individual
O5 pentru a-i arăta recunoștința. Lipici
P: Știți când sărbătorim ziua mamei? Imagini cu
C: Pe 8 martie. mama
P: Foarte bine! Voi vă simțiți fericiți când sunteți
cu mamele voastre? De ce?
C: Da, pentru că mamele noastre ne iubesc.
P: Ce fac mamele voastre pentru voi?
C: Gătesc, ne aduc la grădiniță și în parc, ne spun
povești, au grijă de noi când suntem bolnavi, etc.
P: Voi vă iubiți mamele? Ce faceți pentru ele?
C: Suntem cuminți, învățăm poezii și cântece, le
ascultăm, ne facem patul, etc.
Propunătoarea anunță activitatea și etapele de
lucru. Se execută exerciții pentru încălzirea
încheieturii mâinii și se prezintă modelul.
Propunătoarea adresează întrebări pentru intuirea
materialului expus.
P:Ce avem pe masă?
C: Flori, frunze, fluturi, un 8 și lipici.
P: Din ce sunt ele făcute?
C: Din hârtie.
Propunătoarea demonstrează pașii pentru a realize
lucrarea, iar apoi alocă timp copiilor pentru a
executa.
P: Pe masă aveți un suport în formă de 8. Pe el
vom lipi întâi o frunză. Punem puțin lipici pe
5
suport, acolo unde vrem să fie frunza și o lipim.
Apoi, vom pune lipici acolo unde vrem să lipim
florile și le lipim și pe acelea. Folosiți flori cât mai
frumoase pentru mama voastră. Ne-au rămas pe
masă fluturașii, pe care îi lipim lângă sau pe
floare, cum vă place mai mult. Apoi luăm cele
două capete ale suportului și le lipim și pe acelea.
Am terminat!
Propunătoarea afișează toate lucrările în fața
copiilor și adresează întrebări referitoare la
6. Obținerea acestea. Lucrările
O5 2 min Conversația Frontal
performanței P: S-au respectat regulile? Cum vi se pare locul copiilor
unde au fost așezate elementele? Vă plac lucrările?
Credeți că mamele vor aprecia lucrările voastre?
Propunătoarea adresează întrebări referitoare la
activitatea zilei:
P: Despre ce am vorbit noi astăzi?
C: Despre mama.
7. Feedback O1 2 min Conversația Frontal
P: Când sărbătorim ziua mamei?
C: Pe 8 martie.
P: Foarte bine, ați făcut o treabă bună azi!
Felicitări!
8. Încheierea Propunătoarea pune lucrările la uscat și oferă
Ghiocei
activității copiilor câte un ghiocel drept recompensă.