Sunteți pe pagina 1din 20

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATĂ

”GRĂDINA CU FLORI DE PRIMĂVARĂ”

EDUCATOARE:

GRUPA: COMBINATĂ
Unitatea de învățământ:

Grupa: niv I

Educatoare:

Data:

Tema anuală de studiu: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?’’

Tema săptămânală independentă: ”Parfum și culoare”

Tema activității integrate: ”Grădina cu flori de primăvară”

Tipul activității: ”Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi”

Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual

Locul de desfășurare: sala de grupă

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

Consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică


și a capacității de a înțelege și utiliza numere, cifre, în limitele 1-4, întrebuințând
un vocabular adecvat.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 să folosească formulele de politețe, realizând dialoguri între personaje


( vânzător – cumpărător);
 să utilizeze obiectele corespunzătoare în redarea acțiunilor ( flori,
bani);
 să lipească flori pe o suprafață dată în vederea realizării unei coronițe;
 să coloreze atâtea flori cât indică cifra;
 să lipească petale de flori pentru a obține întregul având grijă să
păstreze aspectul lucrării;
 să așeze corespunzător florile în grădină;
 să numere conștient în limitele 1-4;
 să formeze grupe de flori după formă și culoare, precizând numărul
florilor din fiecare grupă;
 să verbalizeze corect acțiunea efectuată și rezultatele obținute;
 să execute liber mișcări de dans.

SARCINILE DIDACTICE: mimarea unor acțiuni care se petrec într-o florărie;


realizarea unor coronițe; colorarea unor flori de primăvară în funcție de cifra
indicată; realizarea unor flori de primăvară de diferite culori ( lalele, narcise);
gruparea florilor după însușirea comună ( formă, culoare), asocierea cantității la
număr și invers.

REGULILE JOCULUI: preșcolarii vor fi așezați în semicerc sau pe grupe, în


funcție de momentul de desfășurare al activității. Educatoarea va explica fiecare
sarcină a jocului și va solicita copiii să participe la activitate. Copilul numit va
răspunde la întrebare, mânuind materialul necesar. Răspunsul corect va fi marcat
prin primirea de aplauze.

ELEMENTELE DE JOC: surpriza, ghicirea, așteptarea, mânuirea materialului,


stimulente

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația, observarea, expunerea, explicația,


demonstrația, exercițiul, descoperirea, jocul, activitatea independentă, munca pe
echipe, turul galeriei.
Material didactic: ecusoane cu numele copiilor, cutia misterioasă,
calendarul lunar, flori din hârtie cartonată color, bețișoare lemn , coșuri din lemn,
bani din hârtie, polistiren, gard mic din lemn, cifre, flori naturale, lipici, șervețele
umede, fișe de lucru boluri.

MODALITĂȚI DE EVALUARE: evaluare acțională, observarea


comportamentului verbal și nonverbal al copiilor, observația sistematică,
observarea produselor realizate, observarea curentă, aprecieri verbale, evaluare
orală, frontală și individuală, apreciri finale, individuale și colective.

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE ABORDATE:

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

 Întâlnirea de dimineaţă : ”Bună dimineața, copii frumoși ca o


floare!”
 Rutine: ”Lucrez până la sfârșit!” (deprinderea de a termina ceea ce
au început)
 Tranziţii: 1. ”Trenul primăverii” ( anexa 1)
2. ” Înfloresc grădinile!” (anexa 2)

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1)

 JOC DE ROL: ” La florărie”


 ARTE: ” Coronița cu flori” - lipire
 ȘTIINȚE: ”Flori de primăvară” –fișă de lucru
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):

 Domeniul Om și Societate (DOS) – activitate practică +


Domeniul Științe –matematică
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE (ALA 2):

 Dansul florilor – euritmie

BIBLIOGRAFIE:

1.*** „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I.,


Bucureşti, 2008
2. Rafailă, Elena, „Educarea creativităţii la vârsta preşcolară”, Ed. Aramis,
Bucureşti, 2002
3. Bojneag, Maria „Activitate practică- ghid metodic pentru învăţământul
preşcolar”, Ed. Tehno- art, Petroşani, 2007.
4. Bărboni, Elena, Bojneag, Maria , „Mâini dibace- caiet pentru activitate
practică”, Ed. Tehno- art, Petroşani, 2006.
5. Revista pentru învățământ preșcolar și primar nr.3-4/2018
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întalnirea de dimineață, între copii și educatoare, prin


intermediul salutului: ” Bună dimineața, copii frumoși ca o floare!”
Copiii împreună cu educatoarea fac cercul prieteniei pentru a putea stabili un
contact vizual cu toții membrii grupei. Educatoarea rostește următoarele versuri: ”Bună
dimineața, copii frumoși ca florile!” , iar copiii răspund salutului, apoi se salută între ei
dăruind o floare colegului din dreapta lui, adersând formularea :”Bună dimineața, …
(numele colegului), îți ofer această floare în semn de prietenie!”
Prezența: Educatoarea va consemna absenții în catalogul grupei.
Este desemnat asistentul zilei. Copilul care va avea rolul de asistent, va trebui să
îndeplinească anumite sarcini necesare desfășurării activităților. Împreună cu educatoarea
numără rar, copiii prezenți: fete, băieț, completează calendarul lunar zi, dată, an,
observă cum este vremea afară. Educatoarea va deschide geamul și le va spune copiilor
să tragă aer în piept, după care îi va întreba dacă simt că intră aer rece sau cald. Apoi vor
privi cerul pentru a vedea ce culoare are. Se va preciza anotimpul în care se află, lunile
anotimpului, se va denumi dacă este sărbătoritul zilei, se va observa dacă plantele din
sala de grupă au nevoie de apă..
Noutatea zilei: o constituie o macheta din sala de grupă sub forma unei grădini de
flori în care nu se află nici o floare și cutia misterioasă care ascunde ceva.
Cutia misterioasă va trece din mână în mână, de la un copil la altul, pentru a
descoperi ce se află în ea. Prin întrebări sugestive adresate educatoarei copiii vor încerca
să afle ce este în cutia misterioasă.
După ce copiii descoperă ce se află în cutia misterioasă ( lalele, narcise, zambile) li
se cere să-și exprime preferința pentru o anumită floare de primăvară .Copiii vor trebui să
descrie floarea preferată în câteva cuvinte și să spună de ce le place floarea respectivă,
astfel se realizează împărtășirea cu ceilalți.

Acest moment solicită întregul colectiv al grupei și contribuie la realizarea unei


intercunoașteri, la exprimarea liberă în fața ceorlalți, învățând să asculte și să-și exprime
trăirile, fie verbal, fie nonverbal (mimică și gestică).
Li se va spune copiilor că florile sunt cel mai frumos cadou deoarece ele ne bucură
privirea și răspândesc un parfum minunat, însă atunci când nu le avem în grădină se pot
lua de la florărie.
Copiii sunt anunțați că vor desfășura o activitate numită: ”Grădina cu flori de
primăvară”, iar dacă vor rezolva corect sarcinile primite, vor reuși să umple grădina care
este goală, cu multe flori frumoase și parfumate care să le bucure privirea.
Se va desprinde şi mesajul zilei: ” Florile ne bucură privirea!”
Se vor prezenta obiectivele urmărite într-un mod cât mai acesibil copiilor, iar în
funcție de floarea preferată, copiii se vor grupa la sectoare.
Folosind tranziția: ”Trenul primăverii” ( anexa 1) se va trece la centrele de interes
deschise, care vor fi prezentate copiilor împreună cu materialele puse la dispoziție.
La JOC DE ROL copiii se vor juca de-a vânzătorii de flori și de-a cumpărătorii.
Vânzătorii vor vinde florile din coș, iar cumpărătorii, cu banii din hârtie ( pe fiecare ban
va fi scrisă o cifră, cumpărătorul putând cumpăra atâtea flori cât îi indică cifra), cumpără
flori. Rolurile se schimbă, copiii care au fost vânzători devin cumpărători și cumpărătorii
La ARTE vor lipi flori de primăvară pe o fâșie din carton verde în funcție de
indicațiile primite, pentru a realiza o coroniță.
Înainte de a începe lucrul copiii vor executa câteva exerciții pentru încălzirea
mâinilor.
La sectorul ȘTIINȚE, fiecare copil va avea câte o fișă cu flori de primăvară iar
aceștia vor trebui să coloreze atâtea flori cât indică cifra. La început se vor purta scurte
discuții despre florile ce se află pe fișe, despre formă, culoare, mediu de viață.
După ce sarcinile de la sectoare vor fi îndeplinite, se vor aface aprecieri asupra
modului de lucru. Copiii vor trece pe la fiecare sector (turul galeriei) pentru a analiza
lucrările realizate.

Trecerea la următoarea etapă a zilei, la activitățile pe domenii experiențiale se


realizază prin tranziția: ”Înfloresc grădinile” – cântec (anexa 2)

În cadrul activităţilor pe domenii experienţiale (ADE) copiii vor lipi petale de


flori pe frigărui din lemn pictate în culoarea verde pentru a obține întregul ( floarea) și le
vor așeza pe macheta exsistentă, ținând cont de indicațiile primite în vederea realizării
unei grădini cu flori care să bucure privirea.

Prin tranziția: „Bat din palme, clap, clap, clap


Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
De lucru ne pregătim
Grădina cu flori să o privim, se trece la ALA2: ”Dansul florilor”-
euritmie
Se vor face aprecieri asupra întregii activități, a modului de participare a copiilor
la activitate și a comportamentului acestora.

În încheierea activtății copiii vor primi recompense, ecusoane cu flori de


primăvară.
HARTA ZILEI
ALA 1

JOC DE ROL: ” La florărie”

ARTE: ” Coronița cu flori” - lipire


ȘTIINȚE: ”Flori de primăvară” –fișă
de lucru
ADE:
DOS 2 + DOS 2
”Grădina cu flori de primăvară”
ALA 2
”Dansul florilor” - euritmie
EVENIMENTUL CONȚINUTUL STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC ȘTIINȚIFIC DIDACTICE

1.MOMENT Se va crea un climat


ORGANIZATORIC educațional favorabil.
Salutul va porni de la
educatoare, iar copiii se vor
saluta între ei adresând Converația
formularea:”Bună Exercițiul Evaluare acțională
dimineața...îți ofer această
floare în semn de prietenie!”
Prezența se va realiza prin
consemnarea absenților în
catalogul grupei
.Se va completa calendarul
lunar, se va observa cum
este vremea afară, se va bifa
a câta zi de grădiniță este, se
vor observa plantele din
sala de grupă dacă au nevoie
de apă.

2.CAPTAREA Se va realiza prin macheta Expunerea Stimularea


ATENȚIEI sub forma unei grădini, în interesului pentru
care nu se află flori și prin Conversația activitate
cutia misterioasă care
ascunde ceva ( flori de Surpriza
primăvară).

3..REACTUALIZAREA Cu ajutorul florilor găsite în Observația


Aprecierea
CUNOȘTINȚELOR cutia misterioasă se vor Conversția
răspunsurilor
purta scurte discuții despre
copiilor
florile de primăvară, despre
felul lor, despre culorile
acestor.

4.ANUNȚAREA TEMEI Se vor anunța copiii că vor


ȘI A OBIECTIVELOR desfășura o activitate sub
forma unui joc numită:
”Grădina cu flori de
primăvară!”, iar dacă vor Expunerea Observarea
rezolva corect sarcinile Explicația comportamentului
primite vor reuși să copiilor
realizeze o grădină cu flori
de primăvară a grupei. Li se
va mai spune copiilor că
acestea emană un parfum
minunat și bucură privirea
cu culorile lor.
Se vor prezenta pe înțelesul
copiilor cele mai importante
obiective ale activității.

Se prezintă sarcinile pe care


5. PREZENTAREA
le au de rezolvat pe tot
CONȚINUTULUI ȘI
parcursul zilei.
DIRIJAREA
Tranziție::”Trenul
ÎNVĂȚĂRII
primăverii” ( anexa 1) Conversația

Copiii sunt invitați să


viziteze cele trei centre de
interes deschise:
JOC DE ROL:
” La florărie”
Observarea
ARTE:
sistematică
” Coronița cu flori” - lipire Explicația
ȘTIINȚE:
”Flori de primăvară” –fișă
de lucru
Se va prezenta materialul
didactic și sarcinile pe care
le au de rezolvat la fiecare
sector.
Copiii se vor grupa la centre
(în funcție de floarea aleasă
și floarea de la sector) și se
vor familiariza cu Turul galeriei
materialele pregătite. Se va
lucra cu atenție respectând
indicațiile primite sub
îndrumarea atentă a
Observarea
educatoarei, pentru
produselor
îndeplinirea cât mai
realizatelale
eficientă a fiecărei sarcini.
După ce sarcinile de la
sectoare vor fi îndeplinite,
se vor face aprecieri asupra
modului de lucru, asupra
lucrărilor Explicația
Demonstrația
obținute,materialele fiind
expuse și analizate cu
ajutorul metodei: ”Turul
galeriei”.
Trecerea la activitățile pe
domenii experențiale se va
fac prin tranziția: ”Înfloresc
Observarea
grădinile!”
curentă
Ccopiii se vor așeza pe
scăunele la măsuțe, vor
intui matereialul de lucru
după care educatoarea va Exercițiul
Conversația
explica sarcinile și regulile Jocul
de joc.
Copilul numit va răspunde
la întrebare și va îndeplini
sarcinile date, mânuind
materialul de lucru.
a) Explicarea și
Conversația
demonstrarea jocului
Pentru a realiza o grădina cu
flori vor trebui să lipească
petale de flori pe cercul de
pe băț pentru a obține
întregul.
Exercițul
Copiii numiți de educatoare
vor planta florile în grădină
Aprecieri verbale
în funcție de indicațiile
primite.
Aceștia vor trebui să
planteze tot atâtea lalele,
narcise, zambile cât le arată
cifra după care vor forma
grupe de flori după formă și
culoare
Se amintește copiilor că
trebuie să folosească un
limbaj matematic adecvat și
să răspundă în propoziție .
b) Executarea jocului de
probă.
Un copil va urma
instrucțiunile educatoarei,
executând jocul de probă.
c) Desfășurarea jocului
Înainte de începerea lucrului
copiii vor executa c exerciții
pentru încălzirea mușchilor
mici ai mâinii:”Degetele îmi
sunt petale / Le deschid ca
pe o floare / Boboc, floare,
boboc, floare / Ploaia cade
ne-ncetat, /Vârful degetelor
bat, / iar apoi le resfirăm, /
Și la pian noi cântăm.”
După ce florile de primăvară
vor fi confecționate, copilul
numit de educatoare va
așeza florile în grădină în
funcție de indicațiile
primite.
Ex.: Un copil va așeza 3
narcise galbene, altul 2
lalele roșii, un altul o lalea
albă. Jocul va continua până
la epuizarea florilor.

Complicarea jocului
6. OBȚINEREA
Copiii vor așeza florile în
PERFORMANȚEI
grădină în funcție de formă
și culoare.
Vor denumi grupele
Conversația
formate și vor spune câte
Exercițiul Aprecieri
flori sunt în fiecare grupă.
individuale și
Grupa lalelelor roșii - 3
colective
grupa lalelelor galbene -4,
grupa narciselor albe -2 etc.
Vor fi implicați cât mai
mulți copii în desfășurarea
jocului
Activitatea se va încheia cu:
7.ÎNCHEIEREA
”Dansul florilor”-euritmie.
ACTIVITĂȚII Explicația
Se vor face aprecieri
Aprecieri finale,
generale și individuale
individuale și
asupra modului cum au
colective
lucrat și s-au comportat
copiii pe tot parcursul
activității.
Copiii vor primi
recompense.

ANEXA 1

Trenul prieteniei
Hai frumoase flori
Fuga, fuga, alergați
În vagoane v-așezați
Spre sectoare vă-ndreptați
Si bine voi lucrați!

ANEXA 2

Înfloresc grădinile
Înfloresc grădinile
Ceru-i ca oglinda,
Prin livezi albinele
Și-au pornit colinda.

Cântă ciocârliile
Imn de veselie
Fluturii cu miile
Joacă pe câmpie.

Joacă fete și băieți


Hora-n bătătură
Ah de ce n-am zece vieți
Să te cânt, NATURĂ!

S-ar putea să vă placă și