Sunteți pe pagina 1din 16

“Natura e totdeauna adevărată, serioasă și severă. Ea are întotdeauna dreptate, iar greșelile și rătăcirile sunt ale omului.

” – Goethe

Profesor pentru învăţământul Semnătură:


preșcolar:
Popițan Adriana
Profesor coordonator de practică
pedagogică:
Bolfă Ionela
Director
Dr. Raluca Mărginean
Profesor metodist
Onofreiu Maria

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învăţământ: Grădinița cu Program Prelungit ,,Căsuța cu povești”, Bistrița


Propunator: Kerekes Vanesa
Data: 05.04.2024
Grupa: Mare
Domeniul: DŞ (Ştiințe)
Domenii integrate: DLC
Tema anuală: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?,,
Tema săptămânii: ,,Vrei să explorăm spațiul?”
Subiectul activităţii: „Explorăm spațiul”
Tipul de lectie: mixtă
Formă de realizare: convorbire cu suport ilustrativ
Durata: 30 min
Nivelul: II
SCOPURI:

Informativ: transmiterea unor noi informații, referitoare la ecologizare și metode de combaterea poluării.
Formativ: dezvoltarea capacităţii de cunoaştere, înţelegere şi investigare a mediului înconjurător.
Educativ: educarea capacităţii de a interacţiona cu mediul, pentru a dobândi cunoştinţe, deprinderi, atitudini şi conduite noi.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

Pe parcursul şi la finalul lecţiei elevii vor fi capabili:

Domeniul cognitiv:
O1-Să răspundă la întrebările adresate de educatoare, folosindu-se de memoria de lungă durată, din prima încercare;
O2- Să formuleze răspunsuri în propoziții, folosindu-se de auzul fonematic, , din prima încercare;
O3- Să identifice planetele sistemului solar, folosindu-se de memoria vizuală, din prima încercare;
O4- Să recunoască elementele sistemului solar, folosindu-se de memoria de lungă durata, din a doua încercare;
O5- Să aplice regulile jocului, folosindu-se de modelul propunătoarei, din prima încercare;

Domeniul afectiv:
O6- Să manifeste interes pentru activitatea desfășurată.
O7- Să aprecieze răspunsurile oferite de ceilalţi colegi.

Domeniul psihomotor :
O8- Să păstreze o poziţie corespunzătoare pe scăunele (spatele lipit de spătar, picioarele pe podea).
STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:

M1- conversația
M2- explicaţia
M3- problematizarea
M4- descrierea
M5- exercițiul

Mijloace didactice:

m1 – prezentarea PowerPoint
m2 – țestoasa Lola

Forme de organizare:

f1-frontal
f2-individual

SISTEM DE EVALUARE

Metode de evaluare: aprecieri verbale, chestionare orala


Forme de evaluare: formativă.
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Eveniment Timp Obie Conţinutul instructiv-educativ Strategii Sistem de evaluare
Crt. didactic c- didactice
tive
Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Me- Mij- Forme Metode
tode loace de de
organiza evaluar
re e
1. Moment organi 1 min Voi crea condiţiile optime necesare pentru Copii se aşează pe
-zatoric desfăşurarea activitaţii: scăunele şi aşteapă în
-aerisirea sălii de grupă; linişte începerea
-pregătirea materialului necesar pentru activităţii.
desfăşurarea activităţii;
- propunătoarea se va prezenta: „ Bună
dimineața, dragii mei! Numele meu este
Vanesa, iar astăzi vom desfășura împreună
această activitate.”

2. Captarea 3 min O6 Această etapă se va realiza prin intermediul M1 m2 f2


atenţiei O7 unei scrisori. Scrisoarea este trimisă de la M2
O8 Institutul Național de Astronomie. Mă roagă
să vă povestesc despre spațiul cosmic și mi- M4
au trimis o prezentare PPT pe care o vă voi
prezenta azi.

3. Reactualizarea 3 min O1 Reactualizarea vechilor cunoștințe se va Preșcolarii răspund M1 f1


vechilor realiza prin intermediul unor întrebări la întrebările
O6 M2 f2
cunoștințe adresate de
-Unde trăim noi?
O7 propunătoare: M4
- Noi trăim pe
O8 - Ce știți voi despre Pământ? Ce este
Pământ.
el?
- Pământul este
o planetă.
- Ce găsim noi pe această planetă? - Pe pământ
Cine trăiește pe pământ? trăiesc
oameni,
animale,
plante.

4. Anunţarea 1 min O7 „Astăzi o să discutăm despre spațiul Copiii vor asculta cu M1 f1 Me1
temei şi a cosmic. Vom discuta despre planete, diferite atenție f2
obiectivelor modalități de explorare a spațiului cosmic și
despre cosmonauți și astronauți români și
străini.”
5. Desfăşurarea 14min O1 Copiii sunt atenți și M1 m1 f1 Me1
activităţii O2 vor răspunde la M2 m2 f2
O3 Le-am pregătit copiilor o prezentare întrebările adresate
O4 PowerPoint în care vom analiza fiecare de propunătoare: M3
O6 imagine: M4
O7
O8 M5

Copii, vă mai amintiți de unde a fost trimisă


scrisoarea?
Institutul Național de Astronomie este
implicat în activități de urmărire și
supraveghere a obiectelor din apropierea
Pământului.

Imaginea 1:

- În această
imagine
observăm
sistemul
solar.

- Ce observați în această imagine? - Sistemul


solar este
format din
soare,8
planete și
sateliții săi
- Din ce este format sistemul solar? naturali.

- Soarele este o
stea de
mărime
medie.
- Luna este un
satelit
- Ce este soarele? natural.
- Plantele
-Ce sateliți naturali cunoașteți voi? sistemului
solar sunt:
Mercur,
- Care sunt plantele sistemului solar? Venus,
Pământ,
Marte,
Jupiter,
Saturn,
Uranus și
Neptun

SINTEZĂ PARȚIALĂ 1 :

Așadar sistemul solar este alcătuit din soare,


8 planete și sateliții săi naturali. Soarele este
o stea de mărime medie, iar luna un satelit
natural. Planetele sistemului solar sunt:
Mercur, Venus, Pământ, Marte, Jupiter,
Saturn, Uranus și Neptun.

Imaginea 2:

-În această imagine


vedem o navă
spațială, o rachetă,
un asteroid și un
meteorit.
-Cosmosul este un
spațiu infinit care
înconjoară pământul,
spațiu în care se află
planetele, stelele.
-Cosmosul se
explorează prin
intermediul navelor
spațiale și al
rachetelor.

- Ce vedeți în această imagine?

- Ce este cosmosul? -Asteroizii de piatră


și meteoriții.

- Cum credeți că este explorat


cosmosul?
Foarte bine, copiii!Aceste nave spațiale
pot fi trimite în spațiu singure, sau cu
pasageri la bord. Cosmosul este explorat
pentru a se găsi forme noi de viață și planete
asemănătoare pământului care să susțină
viața. De asemenea, este explorat și pentru a
vedea dacă există corpuri cerești care se vor
lovi de pământ.
-Ce fel de corpuri cerești lovesc pământul?

Acestea se deosebesc prin compoziția


acestora. Dacă se lovesc de pământ, ambele
provoacă dezastre.

SINTEZA PARȚIALĂ 2:

Cosmosul este un spațiu infinit care


înconjoară pământul, spațiul în care se află
ășanetele, soarele, luna, stelele. Acesta se
explorează pentru a se găsi noi forme de
viață, planetele asemănătoare cu pământul - În această
pe care se poate trăi și pentru a vedea dacă imagine
există corpuri cerești care se vor lovi de observăm un
pământ, de exemplu asteroizi sau meteoriti astronaut.
Se explorează cu ajutorul rachetelor și a - Astronautul
navelor spațiale. este persoana
care
explorează
Imaginea 3: spațiul
cosmic.
- Astronautul
poartă un
costum
spațial.
- Costumul
spațial îl
- protejează pe
astronaut și îi
permite să se
deplaseze în
spațiu.

- Ce observați în această imagine?

- Ce este un atronaut?

- Cu ce este îmbrăcat astronautul?

-Care este rolul costumului spațial?

-În această imagine


observăm 2
SINTEZA PARȚIALĂ 3: astronauți.
Astronautul este persoana care explorează
spațiul cosmic. Pentru a face acest lucru,
acesta are nevoie de un costum spațial care
are rolul de a-l proteja și de a-i permite să se
deplaseze în spațiu.
-Nail Armstrong este
primul om care a
pășit pe lună.
Imaginea 4:

- Ce observați în această imagine?

Acești doi astronauți sunt celebri. Primul,


este singurul astronaut român și se numește
Dumitru Dorin Prunariu. Cel din a doua -Observăm un
imagine este primul om care a pășit pe lună. astronaut care este pe
Se numește Nail Armstrong. lună.
-Deoarece forța de
gravitație este mică
Apoi, le voi prezenta un videoclip cu un pe lună.
astronaut de pe lună.
https://www.youtube.com/watch?
v=URmamowofV4

-Ce observați în acest videolcip?

-Din ce cauză se împiedică acesta?

SINTEZĂ PARȚIALĂ 4:

Așadar, Dumitru Dorin Prunariu este


singurul astronaut român. Neil Armstrong
este primul om care a pășit pe lună, dar nu
singurul, urmând și alții după el. Forța de
gravitație este mai scăzută pe lună
determinând îngreunarea mersului
astronauților.

Imaginea 5:

- În această
imagine
vedem niște
stele.
- Stelele sunt
corpuri
cerești
- Ce vedeți în această imagine? compuse în
principal din
hidrogen și
-Ce sunt stelele? heliu.

- Constelațiile
sunt grupări
de stele.

-Ce sunt constelațiile?

Foarte bine, copii! Există mai multe


constelații precum carul mic, carul mare, -Copiii vor răspunde
săgeata, constelații după zodii precum în funcție de
capricornul. Dacă sunteți curioși, fiecare imaginea pe care o
poate căuta acasă, pe internet, constelația arăt.
specifică zodiei sale.

-Ce constelație se află în această imagine?


SINTEZA PARȚIALĂ 5:

Stelele sunt corpuri cerești, compuse din


hidrogen și heliu. Constelațiile sunt grupări
de stele. Există mai multe constelații precum
carul mic, carul mare, săgeata și constelații
specifice zodiilor.

6. Obţinerea 6 min O5 SINTEZĂ FINALĂ: Copii ascultă cu M1 f1 Me1


performanţei O6 Astăzi am învățat despre spațiul cosmic. atenție. M3 f2
Sistemul solar este alcătuit din soare, care
O7 M4
este o stea de mărime medie, 8 planete și
O8 sateliții naturali a acestora, luna fiind un M5
satelit natural. Cosmosul este un spațiu
infinit ce înconjoară planeta. Acesta se
explorează pentru a se găsi noi forme de
viață, planetele asemănătoare cu pământul
pe care se poate trăi și pentru a vedea dacă
există corpuri cerești care se vor lovi de
pământ, de exemplu asteroizi sau meteoriti
Se explorează cu ajutorul rachetelor și a
navelor spațiale. Astronautii sunt persoanele
care explorează spațiul cosmic. Pentru a
face acest lucru, acesta are nevoie de un
costum spațial care are rolul de a-l proteja și
de a-i permite să se deplaseze în spațiu.
Dumitru Dorin Prunariu este singurul
astronaut român. Neil Armstrong este Copiii vor asculta
primul om care a pășit pe lună, dar nu regulile
singurul, urmând și alții după el. Forța de propunătoarei și sunt
gravitație este mai scăzută pe lună atenți la modelul
determinând îngreunarea mersului făcut de aceasta, apoi
astronauților. De asemenea, stelele sunt vor începe jocul.
corpuri cerești, compuse din hidrogen și
heliu. Constelațiile sunt grupări de stele.
Există mai multe constelații precum carul
mic, carul mare, săgeata și constelații
specifice zodiilor.

*în timp ce se realizează sinteza finală


propunătoarea va adresa întrebări copiilor.

Mai departe, le-am pregătit copiilor un joc


în care trebuie să răspundă cu adevărat/fals.
https://wordwall.net/resource/71073428/
untitled5

7. Evaluarea 2 min O1 - Despre ce am discutat noi astăzi? - Astăzi am M1 f1 Me1,2


activităţii/ învățat despre
O7 Voi felicita copiii pentru modul în care s-au Fe2
Feedback spațiul
descurcat la această activitate: au ridicat
O8 cosmic.
mâna când au dorit să răspundă, au răspuns
în propoziții, au respectat poziția corectă pe
scaun și au recunoscut plantele sistemului
solar, apoi vor primi recompense

S-ar putea să vă placă și