Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect didactic

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
CLASA: I
PROPUNATOR: p
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi stiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: „Povestirea unor întâ mplă ri”
SUBIECTUL LECŢIEI: Unită ţi de mă sură pentru capacitate- Litrul
TIPUL LECŢIEI: transmitere și însușire de noi cunostințe

Forma de realizare: activitate integrată

Discipline implicate: Comunicare în limba româ nă


Arte vizuale şi lucru manual
Dezvoltare personală
Matematică şi explorarea mediului

COMPETENŢE:
MEM 1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă , total, diferenţă , (<, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de
probleme;
2.1. Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii date folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lâ ngă , în
faţă , în spate, stâ nga, dreapta, orizontal, vertical, oblic , interior, exterior;
4.2. Identificarea unor consecinţe ale unor acţiuni, fenomene, procese simple;
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scă dere în concentrul 0
100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentă ri schematice;
6.1. Utilizarea unor mă suri neconvenţionale pentru determinarea şi compararea capacită ţilor
şi a lungimilor;
6.4. Identificarea unită ţilor de mă sură uzuale pentru lungime, capacitate (centimetrul, litrul) şi a unor instrumente adecvate;
DP 2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten;
MM 2.3. Emiterea unor onomatopee asemă nă toare cu sunetele din mediul înconjură tor, cu durate, intensită ţi şi viteză de succesiune diferite ;
3.1. Manifestarea liberă , adecvată , pe muzică , apelâ nd la diverse forme de exprimare;
AVAP 2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1- să diferențieze unită ţile de mă sură neconvenţionale si convenţionale care mă soară capacitatea

O2-să identifice instrumentele de mă sură potrivite pentru mă surarea capacită ţii

O3-să compare capacitatea unor vase folosind unită ţi de mă sură nestandard;

O4-să mă soare capacitatea unor vase folosind unită ţi de mă sură nestandard

O5- Sǎ ordoneze vasele de la cel mai încă pă tor la cel mai puţin încă pă tor;

O6- Să coloreze numai vasele care mă soară capacitatea;

RESURSE:
I. Metodologice

a) Strategia didactică : activ- participativă , învă ţarea prin cooperare şi colaborare.


b) Metode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, problematizarea, ciorchine, cadranele
c) Material didactic: manual, fişe de lucru, seringa, gă leată 5 litri,recipiente de capacită ți diferite, manual digital, laptop,
videoproiector,
d) Forme de organizare: frontală , pe grupuri, individuală , în perechi.

II. Umane: Clasa are un numă r de 28 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică și fizică normală , corespunză toare vâ rstei.

III. Bibliografice:

● ştiinţifice:

- manualul digital Matematica și explorarea mediului,

- Matematică și științe ale naturii, clasa I (autori: Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Crinela Grigorescu, Camelia Coman),
● oficiale:

- Programa şcolară pentru clasele pregătitoare, I şi a II-a, nr. 3418/19.03.2013

● metodico – didactic

Bibliografie:
Programa scolara pentru clasa I- M.E.C.T.S. , 2013
,,Strategii şi demersuri activ-participative’’– suport de curs
Matematică și științe ale naturii, clasa I (autori: Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Crinela Grigorescu, Camelia Coman)
Grupul Editori
DESFASURAREA LECTIEI

SECVENTELE Conținutul Dura Resurse Evaluare


LECTIEI informational al lecției ta
CONTINUTUL INVATARII ACTIVITATEA Procedura Materiale Forme de
ELEVILOR le organizar
e
1. Moment Pregă tirea materialelor 2’ -frontala
organizatoric didactice necesare -se pregatesc
Asigurarea unui climat pentru
educaţional favorabil inceperea
desfă şură rii activită ţii în lecției;
condiţii optime.
Întâ lnirea de dimineață

2.Verificarea verificarea cantitativă a 3’ conversaţia caietele de frontal


temei de acasă temei scriere
-se verifică dacă au efectuat
tema dată , felul în care au
scris, atragerea atenţiei
asupra eventualelor greşeli aprecierea
apă rute verbală
exerciţiul individual

frontal

3.Reactualiza- -se reactualizeaza 5’ - -frontala observare


rea cunostintele despre conversatia sistematică
cunostintelor masurarea lungimii prin -elevii identifica euristica ,
medoda ciorchinelui(anexa unitatile non- demonstrat
1) standard de ia,
-se solicita identificarea masurare a explicatia
unitatilor non-standard de lungimii; -
masura pentru -prezinta modul ciorchinele
lungime(cotul,palma,creion in care putem
ul) masura
-se cere prezentarea lungimea : cu
modului in care putem ajutorului unui
masura lungimea unei banci creion,
, a unui caiet, a unui teren piciorului si
sau a unei sfori. cotului.
4.Captarea -Se iniţiază o discuţie: Ne 5’ -frontala
atentiei imagină m că suntem în satul -mascota -mascota
Elefă nțică i. Din cauza ploilor Elefă nțica -planșă
abundente este pană de -elevii intuiesc individuală
curent electric,iar obiectele
Elefă nțică i noastre îi este pentru masurat
teamă de întuneric și îi este capacitatea: o
frig. Împreună o vom ajuta cana , o sticla, o
pe Elefă nțica să nu-i mai fie galeata, seringa;
teamă de întuneric
oferindu-i un prieten, numai -cana
daca rezolvă m corect -sticla
sarcinile de lucru de pe fişe. -galeata
Se prezintă elevilor planşa -seringa
cu Elefă nțica care încearcă
să ajungă la noul să u
prieten. (anexa 2)
-se prezinta mai multe
obiecte de masurat
capacitatea si se cere
identificarea acestora;
5.Anuntarea - se anunta titlul lectiei noi-“ 2’ - observare
temei si a Masurarea capacitatii” converastia sistematică
obiectivelor precum si obiectivele euristica, -frontal
urmarite pe parcursul
lectiei: identificarea vaselor -copiii noteaza
folosite pentru volum, in caiete titlul
masurarea si compararea lectiei noi:
capacitatii unor vase ”Masurarea
folosind unitati de masura capacitatii”;
non-standard, ordonarea
vaselor dupa capacitatea lor.
-se scrie pe tablă titlul lectiei
noi;
-copiii sunt intrebati ce se elevii dau 18’
6.Transmiterea poate masura cu ajutorul exemple de conversatia
noului continut acestor vase; lichide a caror euristica Videoproiec
capacitate se tor
poate masura -laptop -frontal
-se rezolvă exercițiile de la cu aceste -manual
pag. din manualul digital obiecte: apa cu digital
cana, ulei cu
-se spune copiilor urmatorul sticla, -explicatia
lucru: capacitatea unui vas medicamente
se afla prin masurarea cu seringa
cantitatii de lichid care
incape in el -elevii compara
volumul de apa
-se solicita compararea din fiecare vas:
volumului de apa din volumul de apa
fiecare vas; (dintre seringa din seringa este
si galeata, cana si sticla, cana mai mic decat
si galeata, borcan si pahar) volumul de apa
din galeata etc.
experimente
1)pe masa se află o sticlă de
1litru, o cană si o
pâ lnie;echipa numerotează
că nile cu ajutorul că rora se
poate umple sticla de 1 litru - evaluare
2) pe masa se află un borcan -frontal formativa
si un pahar ;echipa
numerotează nr.paharelor
cu care se poate umple
borcanul. -sticla
3) pe masa se află o seringa -cana
si un pahar; echipa -palnie
numerotează nr.seringile cu converastia -borcan
care se poate umple euristica, -pahar
paharul. demonstrat -seringa
4)pe masa se află o oală și ia,
pahare mari ;echipa explicatia
numerotează nr.paharelor -
mari cu care se poate umple experiment
oala. ul
5) pe masa se află o cană si
un pahar mic; echipa
numerotează nr.paharelor
micic cu care se poate umple
că nuța. * grupa 1
numeroteaza
canile cu
ajutorul carora
se umple sticla
de 1 litru
- *grupa a doua
scrie numarul
paharelor cu
care se umple
borcanul
*grupa a treia
numeroteaza
seringile cu
ajutorul carora
se umple un
pahar;
*a patra grupă
numerotează
nr.borcanelor
cu care se poate
umple oala.
*a cincea grupă
numerotează
nr.paharelor cu
care se poate
umple că nuța
7.Obtinerea 10’ - -frontal
performantei -se prezinta o fișă cu metoda
cadranelor pe care sunt -elevii lucrează
reprezentate:I cadran mai în perechi si
multe vase de volum diferit marcheaza
si se solicita marcarea celor vasul mai
mai incapatoare; (anexa 3) incapator;
-II cadran cu 6 vase care au -
acelasi volum, dar in care se conversatia
afla cantitati diferite de -numeroteaza euristica,
lichid; se cere numerotarea borcanele in explicatia
acestora in ordine ordine
descrescatoare dupa descrescatoare
cantitatea de lichid din dupa cantitatea
fiecare; de lichid din
-III cadran să aleagă obiecte fiecare; -
cu care se pot mă sura converastia
lichide euristica
-IV cadran să numeroteze - În perechi
vasele de la cel mai încăpător demonstrat -fișe pe care
la cel mai puţin încăpător: ia sunt
reprezentat
-explicatia e mai multe
vase de
-exercitiul volum
diferit(anx1
)
-plansa cu 6
vase care au
acelasi
volum, dar
in care se
afla cantitati
diferite de
-se verifică fișa frontal lichid(anx2)

8.Încheierea - Fac aprecieri frontale cu -elevii noteaza 5’ - -frontal aprecieri


lecţiei privire la modul de tema pentru conversatia verbale
participare a elevilor la acasa; -explicatia
lecţie.
Transmit tema pentru
acasă
2)Numerotează paharele în ordine decrescătoare

1)Încercuieşte cele mai încăpătoare obiecte

3)Alege obiecte cu care poţi măsura lichide 4) Numerotează vasele de la cel mai încăpător la cel mai puţin
încăpător:
FIŞĂ DE LUCRU

- UNITĂŢI NESTANDARD DE MĂSURARE A CAPACITĂŢII VASELOR -

1. Coloraţi vasul în care credeţi că încape o cantitate mai mare de lichid:

2. Coloraţi vasele pe care le puteţi umple cu toată apa din găleată:

3 2 1 2 4 3
10

3 2 1 2 4 3

3. Numerotaţi în ordine:

 de la puţin la mult  de la plin la gol

4. Încercuiţi vasele cu care puteţi măsura capacitatea unei sticle:


Prima grupă primeşte o sticlă de 1litru, o cană şi o pâ lnie. Grupa 1 numerotează că nile cu ajutorul că rora se umple sticla de 1 litru.

A doua grupă primeşte un borcan şi un pahar.Grupa a doua scrie numă rul paharelor cu care se umple borcanul.
A treia grupă primeşte o seringă şi un pahar. Grupa a treia numerotează seringile cu ajutorul că rora se umple un pahar.

A patra grupă primeşte o oală şi un borcan. Grupa a patra numerotează borcanele cu ajutorul că rora de umple oala.
A cincea grupă primeşte o cană şi un pahar mic.Grupa a cincea numerotează paharele cu care se umple borcanul.

S-ar putea să vă placă și