Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
PROPUNĂTOR: Mîndruțău Lavinia
DATA: 14.12.2022
GRUPA: Mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU : „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI: „Magia sărbătorilor de iarnă”
DOMENUL DE ACTIVITATE: Domeniul Estetic și creativ
TEMA ACTIVITĂȚII: Omul de zăpadă
TIPUL DE ACTIVITATE: Activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: Modelaj
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Stimularea curiozității pentru investigarea mediului înconjurător, formarea deprinderii de a realiza o
compoziție plastică după un model dat.
SARCINA DIDACTICĂ: Realizarea omului de zăpadă după un model.
COMPORTAMENTE:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.
C 3.1. Manifestă creativitate în activități diverse.
C 3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1- să denumească materialele puse la dispoziție pentru realizarea omului de zăpadă;
O2- să realizeze prin tehnica modelajului nasturi, căciulă și fular pentru omul de zăpadă, pe baza modelul educatoarei.

1
O3- să folosească cel puțin două culori diferite;
O4 - să parcurgă etapele de lucru, păstrând acuratețea lucrării.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația.
Mijloace didactice: plastilină, boluri, fișe cu conturul omului de zăpadă.
Forme de organizare: frontal, individual.
Durata: 25-30 minute
Bibliografie: Curriculum Pentru Educația Timpurie, 2019 ;
Repere fundamentale în învãåarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani.

STRATEGIA DIDACTICĂ
SECVENȚElE Metode și Mijloace de Forme de EVALUARE
ACTIVITĂȚII DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII procedee învățământ organizare
F G I
1.Moment Crearea condițiilor necesare bunei X
organizatoric desfășurări a activității:
Pregătirea materialului
Primirea copiilor în sala de grupă.

2.Captarea Captarea atenției se realizează cu ajutorul vremii. Observația


atenției Preșcolarii privesc pe geam și spun că afară a nins, Conversația
X
dar zăpada s-a depus într-un strat mult prea subțire
pentru a face un om de zăpadă.
Observarea
sistematică a

2
STRATEGIA DIDACTICĂ
SECVENȚElE Metode și Mijloace de Forme de EVALUARE
ACTIVITĂȚII DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII procedee învățământ organizare
F G I
comportamentului
3. Reactualizarea Conversația copiilor
Se realizează prin întrebări scurte:
cunoștințelor
În ce anotimp suntem?
Ce putem să facem când ninge?
Ce jocuri vă place să jucați afară iarna?

X
4. Anunțarea Conversația Conturul
subiectului Copiii sunt anunțați că Omul de zăpadă este trist Explicația omului de
activității și a deoarece nu are ochi, gură, nas, nasturi și căciulă, zăpadă,
obiectivelor iar noi i le vom face din plastilină ca să îl plastilină
înveselim.

5.Dirijrea a) Intuirea materialelor:


procesului de Copiii intuiesc ce se află pe măsuţe: conturul
omului de zăpadă, plastilină. Observația Conturul Observarea
învățare
omului de sistematică a
X
b) Exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai zăpadă, comportamentului
mâinilor: plastilină copiilor
„Bate palmele ușor,
Bate palmele de zor!
Unu, doi,trei!
Unu, doi, trei!
Eu strâng pumnii și-i desfac

3
STRATEGIA DIDACTICĂ
SECVENȚElE Metode și Mijloace de Forme de EVALUARE
ACTIVITĂȚII DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII procedee învățământ organizare
F G I
Degetelor fac pe plac. Joc exercițiu X
Unu-doi, unu-doi,
Toți suntem acum vioi!
La pian acum cântăm,
Liniște, să ascultăm:
Plic-plac, plic-plac,
Melodiile îmi plac!” Observarea
c) Explicarea şi demonstrarea tehnicii de sistematică a
lucru X comportamentului
Voi explica și le voi arăta cum trebuie să copiilor
lipească plastilina pe foaie.
„Formăm biluțe mici din plastilina și le
oferim forma pe care o dorim. De exemplu,
pentru ochi, vom forma biluțe mici, negre Demonstrația
și le vom așeza în așa fel încât omul noatru Conversația
de zăpadă să arate frumos. Apoi, îi facem Explicația
nasul, care poate să aibă forma unui
Conturul
morcov. După aceea, trecem la gură, care
poate fi realizată din mai multe biluțe mici, omului de
negre sau dintr-o singură bucățică de zăpadă,
plastilină. Fularul îl vom pune în jurul plastilină
gâtului și poate să fie orice culoare doriți
voi, la fel și pălăria. La final, cu plastilină
neagră, îi facem omului de zăpadă și câțiva
năsturei. Acum omulețul nostru este fericit
pentru că l-am decorat.”

4
STRATEGIA DIDACTICĂ
SECVENȚElE Metode și Mijloace de Forme de EVALUARE
ACTIVITĂȚII DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII procedee învățământ organizare
F G I

d) Executarea temei de către copii


Urmăresc ca toţi copiii să folosească corect Conversația Conturul Evaluare orală
instrumentele de lucru şi să lipească plastilina Explicația omului de
X frontală şi
conform modelului. Voi acorda sprijin dacă este zăpadă,
nevoie. plastilină X
individuală
În timp ce copiii lucrează, voi trece pe la ei și le
voi da indicații individuale acolo unde este
necesar.

Lucrările se vor afișa pentru a fi văzute de toată


6. Evaluarea Conversația Aprecieri verbale
lumea. Recompense
Se fac aprecieri globale, iar fiecare copil este
felicitat pentru omul de zăpadă realizat.
Se oferă recompense.

5
6

S-ar putea să vă placă și